کد خبر: 1158217
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004rIv
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ناوشکن دنا و ناو بندرمکران پیش از ظهر دیروز با استقبال فرمانده نیروی دریایی ارتش و خانواده‌های کارکنان این ناوگروه وارد منطقه یکم دریایی این نیرو در بندر عباس شد.

ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ناوشکن دنا و ناو بندرمکران پیش از ظهر دیروز با استقبال فرمانده نیروی دریایی ارتش و خانواده‌های کارکنان این ناوگروه وارد منطقه یکم دریایی این نیرو در بندر عباس شد.

انواع جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش در این مراسم با عبور از فراز ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوشکن تمام ایرانی دنا و ناوبندر مکران به دریادلان ایرانی خوشامد گفتند. همچنین انواع یگان‌های شناور از ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فراجا، یگان‌های بسیج دریایی و لنج‌ها و شناور‌های مردمی در این مراسم با عبور از کنار ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش خوشامد گفتند. این ناوگروه پس از اعزام به مأموریت دور کره زمین از مبدأ بندرعباس، در نخستین ایستگاه در بندر بمبئی هند توقف کرد و سپس با عبور از خلیج بنگال و تنگه مالاگا در جاکارتا پایتخت اندونزی پهلو گرفت. پس از این توقف ناوگروه با ادامه مسیر به سمت دریای جاوه و عبور از تنگه ماکاسار و دریای سلبس، برای نخستین بار در تاریخ دریانوردی نظامی ایران پا به عرصه وسیع و پهناور اقیانوس آرام گذاشت و با عبور از بیشترین عرض اقیانوس آرام و گذر از کنار جزایر میکرونزی و پولینزی به سمت تنگه ماژلان در جنوب قاره امریکا حرکت کرد و با عبور از این تنگه وارد اقیانوس اطلس جنوبی شد و سپس با حرکت به سمت شمال و عبور از سواحل شیلی، آرژانتین، اروگوئه و برزیل، نهایتاً در بندر ریودوژانیروی برزیل پهلوگیری کرد که این پهلوگیری مصادف با یکصدوبیستمین سالگرد برقراری روابط ایران و برزیل بود.
ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش پس از توقف چند روزه در ریودوژانیرو، با عبور از عرض اقیانوس اطلس در شهر کیپ‌تاون آفریقای جنوبی پهلوگیری کرد و در این شهر نیز چند روزی توقف کرد و پس از آن طی یک دریانوردی حدودا ۴۰ روزه، در بندر صلاله عمان پهلوگیری کرد. آخرین ایستگاه ناوگروه ۸۶ نداجا پیش از رسیدن به ایران بود و دریادلان ایرانی پس از جدا شدن از اسکله صلاله به سمت کشورمان حرکت کردند و نهایتاً ظهر چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه وارد آب‌های سرزمینی کشورمان شدند. آیین استقبال رسمی از ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش ملقب به ناوگروه ۳۶۰ متشکل از ناوشکن تمام ایرانی دنا و ناوبندر مکران اعزامی به دور دنیا، امروز یکشنبه با حضور مقامات عالی‍رتبه لشکری و کشوری و خانواده‌های دریانوردان در منطقه یکم دریایی ارتش در بندر عباس برگزار می‌شود.
روایت فرمانده دنا از حیرت جهانیان
فرمانده ناوشکن جمهوری اسلامی ایران دنا در گفتگو با مهر، با اشاره به مأموریت ناوگروه ۳۶۰ ارتش در پیمودن دور دنیا گفت: در هر عرصه و کاری یک نقاط عطف و تحول آفرین وجود دارد، در عرصه دریایی و تحول دریایی نیز برخی اقدامات و نقاط تاریخی وجود دارد که مأموریت ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش به دور دنیا را می‌توان نقطه عطف و تحول قدرت دریایی ایران اسلامی دانست.
ناخدا دوم عرشه امید مقانی ادامه داد: مأموریت ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نمایش اقتدار و توانمندی صنعت دریایی کشور و توان مهندسین به دریانوردان کشورمان بود که در این مأموریت منصه ظهور گذاشته شد.
فرمانده ناوشکن دنا گفت: همه درس‌های دانشگاهی علمی، تحقیقاتی، پژوهشی و کشوری، پشتیبانی ما در این سفر تاریخی بودند و ما به عنوان نماینده صنایع دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور در این سفر تاریخی حضور داشتیم که توانستیم با یاری خداوند متعال و با دعای خیر مردم عزیز کشورمان این برگ زرین را در تاریخ دریا نوردی کشور رقم بزنیم. وی با اشاره به پهلوگیری ناوگروه ۸۶ در برخی از بنادر کشور‌هایی که در سر مسیر مأموریت ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود گفت: در این پهلوگیری‌ها و بازدید از بنادری که داشتیم برای میزبانان ما جای تعجب داشت که این ناو دنا ساخت جمهوری اسلامی ایران است و افسران و کارکنان این ناو افرادی هستند که در داخل ایران و در آموزشگاه‌های ایران آموزش دیده و با وارد این مأموریت عظیم و تاریخی شده‌اند و همه چیز در این مأموریت کاملاً ایرانی و با پشتیبانی و مدیریت ایرانی انجام شده است. فرمانده ناوشکن دنا تصریح‌کرد: تحقق رؤیا‌ها نیاز به فداکاری دارد و کارکنان نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این مأموریت هشت ماه که بسیار مأموریت دشوار و طاقت فرسایی بود با ایثار و ازخودگذشتگی توانستند اقتدار دریایی کشور را در یک عرصه جهانی به نمایش گذاشته و اقتدار و سربلندی را برای کشور عزیزمان به ارمغان بیاورند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار