واکنش تولیت آستان قدس به اغتشاشات اخیر/ آیا بریدن رگ گردن نیروی امنیتی نامش اعتراض است؟
کد خبر: 1106743
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004duh
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۸
تولیت آستان قدس رضوی در واکنشی تند به به اغتشاشات اخیر گفت: آیا بریدن رگ گردن نیروی امنیتی با چاقو نامش اعتراض است؟ آیا آتش زدن اموال عمومی و کتک زدن مردم اعتراض است یا وحشیگری؟

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در مراسم یادواره سردار شهید یوسف کلاهدوز و شهدای شهرستان قوچان که با حضور اقشار مختلف مردم در محل مسجد جامع این شهرستان برگزار شد، با اشاره به صلوات خاصه حضرت رضا (ع) اظهار کرد: در این صلوات حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) را با دو صفت «صدیق» و «شهید» یاد می‌شود.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر گرامی اسلام (ص) که می‌فرمایند «بالاتر از هر خوبی، خوبی هست به جز شهادت.» عنوان کرد: شهادت در فرهنگ دینی اسلام یک نشان، برای اثبات میزان اهمیت و جایگاه رفیع یک عمل خیر است، به طوریکه برای نشان دادن عظمت اعمال خیر اجر آن را با شهادت می‌سنجند.

تولیت آستان قدس رضوی با طرح این سؤال که چرا فرهنگ دینی برای شهید به این میزان اجر قائل شده است؟ توضیح داد: فلسفه همه احکام خیر برای این است که انسان از خود عبور و توجه اش منحصر به خداوند باشد؛ زیرا سعادت انسان در گروی عبور از خود و رسیدن به خداست و این امر خلاصه تمام اسلام است؛ در مقابل منشاء تمام گناهان، نافرمانی‌ها و معصیت‌ها توجه انسان به خود و منیت داشتن است و شهید از خود عبور کرده و به خدا رسیده است.

یادواره شهدا تعظیم شعائر الهی است

مروی فلسفه برگزاری یادواره شهدا را تعظیم شعائر الهی دانست و اظهار کرد: تعظیم شعائر الهی به معنای التزام، برپایی و پایبندی به همه ارزش‌های دینی و انسانی و فضیلت هاست و بزرگداشت شهیدان یکی از مصادیق تعظیم شعائر الهی بوده که قرآن مسلمانان را به آن سفارش کرده است.

وی با بیان اینکه شهید بهترین مصداق برای ارزش‌های والای انسانی و بشری است؛ ابراز کرد: بزرگداشت شهدا تنها یک مراسم یادآوری و یادبود نیست، این محافل و مجالس نشان دهنده التزام قلبی و عملی ما به ارزش‌ها، شعار‌ها و مسیر نورانی و حیات بخش و سعادت آفرین شهداست.

تولیت آستان قدس رضوی پیام مراسم بزرگداشت شهدا را توجه به ارزش‌های انسانی و فاصله گرفتن از ضد ارزش‌ها دانست و با طرح این سؤال که چگونه می‌توان از ارزش‌ها پاسداری کرد؟ گفت: نخستین و مهمترین گام در حفظ و پاسداری از ارزش ها، شناخت ارزش هاست؛ کسی که شهد شیرین حقایق را چشیده باشد و حقیقت را درک و به آن معرفت پیدا کرده باشد تا پای جان از آن دفاع خواهد کرد.

شناخت صحیح و بصیرت رمز مصونیت از انحرافات است

مروی با اشاره به تأکیدات رهبری معظم انقلاب در خصوص بصیرت آفرینی، اظهار کرد: دلیل این تأکیدات معظم له آن است که هنگامی که انسان بصیرت داشته و حق را بشناسد آنگاه گرفتار انحرافات نشده و پای حق می‌ماند؛ یاران اباعبدالله (ع) و شهدای ما حق را شناختند و برای همین تا پای جان از آن دفاع کردند.

وی با اشاره به هجمه‌های رسانه‌های استکباری و تهاجم فرهنگی دشمن، ابراز کرد: دشمن با هجمه‌های رسانه‌ای تلاش می‌کند فضا را برای تشخیص حق غبارآلود و دشوار کند، در چنین شرایطی اگر انسان حق را نشناسد ممکن است در دام دشمن و انحرافات گرفتار شود.

تولیت آستان قدس رضوی با برشمردن برخی ظلم‌های استکبار در دوران سیاه رژیم پهلوی، عنوان کرد: در دوران حکومت ذلیل پهلوی که استکبار در ایران حکومت می‌کرد چه دستآوردی جز وابستگی و خفت برای این کشور داشتند؟ آن‌ها در آن دوران ایران را ذلیل و فضیلت‌های اخلاقی را نابود و ملت مارا از هر جهت وابسته به بیگانگان کردند. در آن دوران آمریکا به حقوق ملت ایران تجاوز و نظامیان آن‌ها از این مردم حق توحش می‌گرفتند.

وی افزود: استکبار که امروز در دنیا حکومت می‌کند چه آورده‌ای جز ظلم، جنایت و غارت داشته؟ ده‌ها سال آمریکا در ایران بود چه خدمتی به این مردم کرد؟ چه عمران و آبادی در این کشور ایجاد کرد جز اینکه در تمام حوزه‌ها ما را وابسته به خود کردند و روحیه اعتماد به نفس ملت ایران را از بین بردند و سرمایه‌های مادی و معنوی کشور را نابود کردند. امام خمینی (ره) به ملت ما عزت و حیات دوباره داد و اسلام را زنده کرد و روحیه خود اتکایی و اعتماد به نفس را در این ملت احیا کرد، حال انقلاب را رها کنیم و به دنبال استکبار جنایتکار باشیم؟

مقوله اعتراض با اغتشاش متفاوت است

مروی با اشاره به اغتشاش اخیر گفت: اعتراض موضوعی طبیعی است و هر ملت و کشوری ممکن است به یکسری امور اعتراض داشته باشد، اعتراض حق طبیعی هر انسانی است، اما آیا آدم‌کشی اعتراض است؟ آیا بریدن رگ گردن نیروی امنیتی با چاقو نامش اعتراض است؟ آیا آتش زدن اموال عمومی و کتک زدن مردم اعتراض است یا وحشیگری؟ بله از نظر فرهنگ آمریکایی این اقدامات نامش اعتراض است، زیرا جنایت و غارتگری فرهنگ آنهاست.

وی اضافه کرد: دشمنان متوهم این کشور بدانند ملت ایران به خوبی حق را شناخته‌اند، اگر مردم ما در شناخت حق کمبودی داشتند همان سال‌های ابتدایی انقلاب این نظام شکست می‌خورد. در دهه شصت کشور گرفتار جنگ و توطئه‌های منافقین بود، در عرصه دفاع مقدس با صدامی رو به رو بود که جریان استکباری و ارتجاعی را نمایندگی می‌کرد و در داخل در یک عملیات تروریستی نخست وزیر و رئیس جمهور کشور به شهادت رسیدند و در عملیات تروریستی دیگر شهید بهشتی و ۷۰ نفر از مسئولان و ارکان انقلاب شهید شدند، هر کدام از این حوادث کفایت می‌کرد تا مردم متزلل شوند، اما هیچ کدام از این حوادث کوچکترین خللی در اراده مردم ایجاد نکرد، زیرا ملت ایران حق را به خوبی تشخیص داده‌اند.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: استکبار بداند اگر مردم می‌خواستند با این بازی‌ها عقب نشینی کنند همان سال ۶۰ که اوج این فتنه‌های آمریکایی و عوامل داخلی آن‌ها منافقین ذلیل و حقیر بود، عقب می‌نشستند. اگر این نظام می‌خواست بلرزد با آن طوفان‌ها می‌لرزید، امروز که این نظام یک درخت تنومند شده با این نسیم‌های پلید کوچکترین تکانی نمی‌خورد.

مروی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی در دل و ایمان مردم جای دارد و با ایمان مردم نمی‌شود بازی کرد؛ خطاب به مستکبران و دشمنان ملت ایران گفت: با این اقدامات خودتان را خسته می‌کنید و عوامل مزدور و فریب خورده خود را به جان مردم می‌اندازید و چند روزی زحمتی درست می‌کنید و باز دوباره ساکت می‌شوید.

منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار