احمد ابوالقاسمی: رادیو قرآن آرشیو تلاوت خود را مدیون مرحوم استاد شهیدی‌پور است
کد خبر: 1101120
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cS0
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸
مدیر اسبق رادیو قرآن می‌گوید: "اقدام ۵۰ سال پیش مرحوم شهیدی‌پور در ضبط ناب‌ترین تلاوت‌های دوران طلایی تلاوت قرآن کشور مصر و اهدای آن به رادیو قرآن گنجینه‌ای را در ایران پدیدآورده که موجب حسرت مصری‌ها شده است.
احمد ابوالقاسمی درباره خدمت ویژه مرحوم حجت‌الاسلام شهیدی‌پور به جریان تلاوت قرآن کشور گفت: او بالغ بر "۲۰ هزار" تلاوت قرآن را ضبط کرد که آرشیو امروزی رادیو قرآن برگرفته از آرشیو نوار‌های ضبط شده توسط حجت‌الاسلام شهیدی‌پور است.

ابوالقاسمی معتقد است که مرحوم شهیدی‌پور "اولین خادم قرآن به معنای خدمت به جامعه قاریان و حافظان قرآن است. "

این قاری ممتاز قرآن کریم درباره سختی‌هایی که مرحوم شهیدی‌پور در راه ضبط و نگهداری ناب‌ترین تلاوت‌های دوران طلایی تلاوت قرآن متحمل شد، گفت: او در زمان طلبگی در دوران طاغوت که اگر یک طلبه حتی از جلوی رادیو فروشی هم رد می‌شد تکفیر می‌شد، ۵ رادیو ضبط می‌خرد و یک آنتن ۵ متری روی بام خانه اش نصب می‌کند و دائما در حال ضبط بهترین تلاوت‌های دوران طلایی قاریان مصری بوده است.

به گفته ابوالقاسمی، مرحوم شهیدی‌پور " در زمانی که قیمت یک نوار کاست خیلی بالا و حدود یک سوم حقوق روزانه یک کارمند معمولی بود، پول خرید چند خانه را خرج خرید نوار کاست و ضبط تلاوت کرد، در حالی که خودش یک خانه کوچک در قم دارد و با سختی و زی طلبگی این خدمات را انجام داده است. "

ابوالقاسمی که خود سال‌هاست در رادیو قرآن حضور دارد و در دوره‌ای مدیریت آن را هم برعهده داشته است، درباره آرشیو تلاوت‌های این رادیو می‌گوید: "هر کدام از اساتید مصری که آمدند آرشیو رادیو قرآن را دیدند تعجب کردند، اما تعجب اصلی برای حرکت بجا، هوشمندانه آقای شهیدی است که با خرج بخش عمده‌ای از مال خود این کار را انجام می‌دهد و فکرش ۵۰ سال جلوتر از همه بود. "

این مدرس هنر تلاوت قرآن کریم درباره اهمیت این اقدام مرحوم شهیدی‌پور می‌افزاید: "وقتی عبدالفتاح طاروطی (قاری مصری) به ایران آمد و آرشیو رادیو قرآن را دید، گفت: شما ایرانی‌ها عقل داشتید و تلاوت‌های ناب را ضبط کردید، اما ما مصری‌ها، چون فکر می‌کردیم این تلاوت‌ها در کشور ما زیاد است ضبط نکردیم، این تلاوت‌ها در هوای مصر از بین رفت، اما شما آن‌ها را به زنجیر کشیدید و در آرشیوتان نگه داشتید. "

ابوالقاسمی در این باره می‌افزاید: او علاوه بر این هزینه، حوصله، سلیقه و خط زیبای خود را در ضبط و دسته‌بندی این تلاوت‌ها به کار گرفته است و این یک هدیه الهی به مردم ایران بود که از طریق استاد شهیدی اهدا شد.

این مدرس هنر تلاوت قرآن کریم یکی از مهمترین نقاط قوت مرحوم شهیدی‌پور را روحیه معلمی او دانسته، می‌افزاید: "کسی که به او زنگ می‌زد و سؤال داشت به قدری کامل توضیح می‌داد که مطمئن شود موضوع تماما جا افتاده است، من بار‌ها که سؤالاتی داشتم و خدمت ایشان تماس می‌گرفتم، مکالمه ما خیلی راضی و جواب‌گرفته به اتمام می‌رسید.

وی همه اقدامات مرحوم شهیدی‌پور را حاصل اخلاص، اشتیاق و تحمل بالای او می‌داند و می‌گوید: هیچ کس از این مرد یک لحظه تندخویی، ترش رویی و عصبانیت ندید و در مقابل شوخی‌ها همواره خنده‌رو بود. "

ابوالقاسمی در انتهای این گفتگو با اشک و افسوس ابراز می‌کند که " ایشان مبرز در علوم قرآن، حافظ کل قرآن، آگاه و درس‌خوانده بود و افسوس که ما بیش از این از او استفاده نکردیم و اکنون به نوعی یتیم شدیم. "
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار