اسلامی: در روز‌های آینده نخستین سامانه‌های پرتودهی ساخت کشور رونمایی خواهد شد
کد خبر: 1100869
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cNx
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۸
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نشست یکصد و نود و ششمین جلسه شورای مشاوران وزرا در امور ایثارگران از رونمایی نخستین سامانه‌های پرتودهی ساخت کشور در روز‌های آینده خبر داد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران؛ یکصد و نود و ششمین جلسه شورای مشاوران وزرا در امور ایثارگران با حضور محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و قاضی‌زاده هاشمی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سالن شهید شهریاری سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد.

اسلامی در حاشیه برگزاری این نشست درباره تفاهم‌نامه مشترک میان این سازمان و بنیاد شهید و امور ایثارگران و نحوه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد و ایثارگر مرتبط با حوزه هسته‌ای و تجاری‌سازی ایده‌ها و محصولات این شرکت‌ها اظهار کرد: موضوع حائز اهمیت این است که پیشرفت‌های علمی و فناوری بتواند در خدمت جامعه، اقتصاد کشور و توسعه اجتماعی قرار گیرد. بنیاد شهید دارای تنوعی از ظرفیت‌هاست و جامعه بزرگ ایثارگران با نخبگان مشغول نقش‌آفرینی هستند.

وی توضیح داد: شرکت‌های دانش‌بنیان که یا تحت مالکیت بنیاد هستند و یا شبکه وابسته در حوزه ایثارگران محسوب می‌شوند، به‌طور طبیعی می‌توانند در سرفصل‌هایی که سازمان انرژی اتمی فعالیت می‌کند، نقش‌آفرین باشند.

وی افزود: در پژوهشگاه و مراکز تحقیقاتی سازمان، روالی را دنبال می‌کنیم که بر اساس آن تحقیقات نتیجه‌گرا پیگیری شود؛ بنابراین پژوهشی که مسئله‌محور باشد و تحقیقاتی که نتیجه‌گرا باشد، حتماً به‌سمت تجاری‌سازی حرکت می‌کند و در این زمینه سازوکار آن را در سازمان به‌صورت عملیاتی دنبال می‌کنیم، زیرا اکنون رادیودارو‌هایی را که در سازمان مشاهده می‌کنید، مشتقات آب سنگین که امروز در صنعت آب سنگین و در حوزه بهداشت و درمان مورد بهره برداری قرار می‌گیرد، سیستم‌های اندازه‌گیری و ابزار دقیق هسته‌ای که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، دامنه وسیعی از صنایع را برای این امر به وجود آورده است و نقطه اتصال این موارد از بخش تحقیقات به صنعت و بهره‌برداری شامل سیستم دانش‌بنیان‌ها می‌شود.

فرصت مغتنم همکاری و تعامل با بنیاد شهید و امور ایثارگران

اسلامی تصریح کرد: فرصت ایجادشده در سایه تفاهم‌نامه امضاشده میان سازمان انرژی اتمی با بنیاد شهید و امور ایثارگران و تعامل با مراکز وابسته این بنیاد برای ما فرصت مغتنمی است و این شرایط را برای ما تعریف کرده است که منسجم‌تر و با برنامه‌ریزی دقیق‌تر بتوانیم این موارد را دنبال کنیم و تأثیرات اجرایی برخی از دستاورد‌های خود را زودتر مشاهده و نتیجه‌گیری کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: به‌ویژه در بخش توان‌بخشی و بهداشت و درمان که دامنه وسیعی را شامل می‌شود، قرار است اقدامات کلینیکال انجام دهیم که در مقابل بنیاد شهید می‌تواند با سرویس و امکاناتی که در اختیار دارد به روند اجرایی این امور و جریان توسعه تحقیقات ما سرعت دهد.

وی تأکید کرد: فرصت ایجادشده، مغتنم است و می‌تواند در روند اجرای امور و تحقیقات تأثیرگذار باشد.

لزوم جبران عقب‌ماندگی در حوزه پرتودهی محصولات کشاورزی

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره سامانه‌های پرتودهی اظهار کرد: یکی از کمبود‌ها و کسری‌های صنعت هسته‌ای در کشور، عقب‌ماندگی در استفاده از ظرفیت پرتودهی در حوزه صنعت، مواد غذایی، کشاورزی و... است، اکنون به این مسئله واقف شده‌ایم و سعی کرده‌ایم با برنامه‌ریزی منسجم نسبت به انجام مطالعات این بخش اقدام کنیم و وارد فاز اجرایی شویم، باید توجه داشت سایر کشور‌ها این تجهیزات را به ما نمی‌فروشند بنابراین به‌صورت طراحی و ساخت داخل این پروژه را آغاز کردیم و در روز‌های آینده نخستین سامانه‌های پرتودهی را که طراحی و ساخته‌شده در داخل کشور هستند رونمایی خواهیم کرد. این مطالعات با استفاده از ظرفیت جهاد کشاورزی، طرح جامع حمل‌ونقل و لجستیک کشور انجام شده که بر اساس آن ۱۲ قطب پرتودهی در سراسر کشور طراحی شده است.

وی ادامه داد: این قطب‌ها با مشارکت استان‌ها و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حال پیگیری هستند و درنهایت سامانه‌های پرتودهی در این مراکز و قطب‌ها نصب خواهد شد، در این زمینه با تمام تولیدکنندگان به‌ویژه اتحادیه‌ها و انجمن‌ها تفاهم‌هایی را داشته‌ایم و امیدواریم این مراکز یکی پس از دیگری به منصه ظهور برسند و گستره ملی ما بتواند یک پوشش فراگیری برای پرتودهی به وجود بیاورد تا بتوانیم آفت‌پذیری مواد و محصولات کشاورزی را از بین ببریم، زیرا این مهم، دستاورد بزرگی برای جامعه محسوب می‌شود.

اسلامی تصریح کرد: با استقرار این سامانه‌ها می‌توانیم ظرفیت نگهداری و انبار‌مانی محصولات کشاورزی را ارتقا دهیم که درنتیجه عمر محصولات افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: بخش دیگری از فعالیت‌ها مربوط به استفاده از پلاسما برای آفت‌زدایی و سم‌زدایی محصولات کشاورزی است که در این بخش از پتانسیل پلاسما بهره خواهیم گرفت. اکنون این حوزه فعال شده و دستگاه‌های بومی در این زمینه ساخته شده است و نخستین مراکز در حال سرمایه‌گذاری هستند و به‌زودی پروژه‌های این بخش نیز آغاز خواهد شد.

وی تأکید کرد: فرایند قطب‌های پرتودهی برای نخستین بار در کشور اجرا می‌شود و مردم می‌توانند در جریان مزیت‌های فناوری‌های هسته‌ای قرار گیرند و امید است بتوانند از این موارد بهره‌مند شوند و از مزایای آن استفاده کنند.

مهندس اسلامی خاطرنشان کرد: با استفاده از این دانش و استقرار این سامانه‌ها حداقل در آینده و در یک دوره ۱۰ ساله می‌توان مانع ضایعات و هدررفت ۳۰ درصدی محصولات کشاورزی و مواد غذایی شد.

حمایت سازمان انرژی اتمی از شرکت‌های دانش‌بنیان بنیاد شهید

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره همکاری‌های مشترک با سازمان انرژی اتمی و بخشی از این تفاهم‌نامه مربوط به حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد ایثارگر مرتبط با حوزه هسته‌ای و تجاری‌سازی ایده‌ها گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران دارای شرکت‌های محدودی است، اما در حال راه‌اندازی خانه صنایع خلاق و برج فناوری ایثارگران هستیم خوشبختانه اکنون تعداد زیادی از ایثارگران در حوزه‌های فناوری و علوم همراه با فنّاوری بالا، اقدامات و کار‌های ویژه‌ای انجام داده‌اند و شرکت‌های فوق‌العاده‌ای در این زمینه وجود دارد که از دانش فنی برخوردار هستند، اما درعین‌حال این شرکت‌ها نیاز به حمایت دارند.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی اضافه کرد: با معاونت علمی ریاست‌جمهوری جلساتی برگزار شده است و به چارچوب کلی دست یافته‌ایم که مقرر شده است تفاهم‌نامه‌ای با این معاونت به امضا برسد که بر اساس آن، زیرساخت‌ها از سوی ما فراهم شود و شرکت‌ها تجمیع می‌شود و معاونت علمی ریاست‌جمهوری نیز حمایت‌هایی را که از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌دهند در اختیار شرکت‌های زیر پوشش بنیاد قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: بخشی از تکنولوژی‌های این شرکت‌ها در حوزه علوم هسته‌ای است و با توجه به اینکه سازمان انرژی اتمی اقدامات جدی در این حوزه انجام داده و می‌دهد؛ نسبت به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک اقدام شد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: البته باید در نظر داشت بخش‌های کشاورزی، آبزی‌پروری، علوم بهزیستی، توان‌بخشی، طب فیزیکی، تجهیزات پزشکی، دارو و... حوزه‌هایی جدی محسوب می‌شوند که هم بنیاد و هم ایثارگران عزیز در این حوزه‌ها در حال فعالیت هستند و خوشبختانه در قالب تفاهم‌نامه منعقدشده میان بنیاد شهید و سازمان انرژی اتمی، مقرر شد این سازمان به‌صورت ویژه از شرکت‌های ما حمایت کند.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار