افزایش قیمت برق در اروپا رکورد زد
کد خبر: 1071834
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Upe
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵
بحران انرژی اروپا با صعود قیمت برق به رکورد جدید، همچنان ادامه دارد و به تورم دامن زده و هزینه میلیون‌ها خانوار و صنایع را در کشور‌های این منطقه افزایش می‌دهد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: سرمای منجمدکننده اروپا نیروگاه‌های اروپایی را مجبور کرده است گاز، زغال سنگ و حتی نفت بیشتری برای تامین برق بسوزانند. قیمت برق برای تحویل در سال آینده، در آلمان تقریبا ۱۱ درصد و در فرانسه ۷.۷ درصد افزایش یافت. قیمت‌های بالا در ماه میلادی جاری به قرارداد‌های سال‌های آتی سرایت کرد که نشانه طولانی‌تر شدن بحران انرژی از حد انتظارات قبلی است.

همچنانکه اقتصاد‌های متعدد از پاندمی کرونا بهبود پیدا می‌کنند، جهان با کمبود انرژی روبروست. همزمان عرضه به دلیل سرمایه گذاری کمتر در سوخت‌های فسیلی، با تقاضا همگام نبوده است. شبکه منابع انرژی تجدیدپذیر هم به دلیل سرعت پایین باد با کاهش تولید تا پایان سال روبرو هستند.

برق آلمان برای سال آینده که قیمت پایه اروپایی است، به ۱۸۴.۳۰ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید در حالی که قرارداد فرانسه به ۲۱۱ یورو افزایش یافت. با مصرف سوخت‌های فسیلی بیشتر، قیمت‌های کربن هم به رکورد ۸۸.۷۲ یورو در هر تن افزایش پیدا کرده اند و معامله گران انتظار دارند قیمت‌ها پیش از پایان سال تا مرز ۱۰۰ یورو پیشروی کنند.

قیمت‌های بالاتر گاز و برق، هزینه‌ها برای مصرف کنندگان که پیش از این با هزینه‌های بالاتر غذا و حمل و نقل روبرو شده بودند را افزایش داده است. بن برادبنت، نایب رییس بانک مرکزی انگلیس هفته جاری اعلام کرد تورم انگلیس ممکن است اوایل سال آینده از مرز پنج درصد عبور کند. این اتفاق با موافقت رگولاتور نیروی انگلیس با افزایش دوباره قیمت‌های برق برای مصرف کنندگان در آوریل، روی خواهد داد.

اروپا از سوخت‌های فسیلی و حتی نیروی هسته‌ای فاصله گرفته است تا آلایندگی را کاهش دهد و در نتیجه وابستگی بیشتری به نیروی تجدیدپذیر مانند نیروی خورشیدی و بادی پیدا می‌کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت بازرگانی ترافیگورا در گزارش سالانه خود اعلام کرد تعطیلی نیروگاه‌های برق مرسوم که می‌توانند به سرعت فعال یا غیرفعال شوند، تاثیر انرژی تجدیدپذیر بر قیمتگذاری در بازار را افزایش می‌دهد.
منبع: ايسنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار