من از همه شما با خانواده‌ام خوش‌رفتارترم
کد خبر: 1070970
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ubi
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
رفتار با همسر در سیره پیامبر (ص) و علی (ع)

سیره و رفتار پیشوایان ما نمونه‌ای شاخص و الگویی کامل از تعامل درست با همسر است. حکایات زندگی زناشویی حضرت رسول اکرم (ص) و حضرت علی (ع) به تنهایی مجموعه‌ای جامع و کامل از رفتار با همسر را فراروی‌مان قرار می‌دهد.

پیامبر اکرم (ص)، که سرچشمه کمالات بشری و در واقع، معلم واقعی بشریت است، با سفارش‌ها و کلمات نورانی خود، همواره بر این نکته تأکید داشته است که با رفتار و عملکرد خوب و مناسب در کانون خانواده و ایجاد روابط حسنه بین زن و شوهر، می‌توان محیطی با صفا و پر از مهر و صمیمیت به وجود آورد، تا در پرتو آن بتوان به سعادت دنیوی و اخروی نایل گردید.
آن حضرت درباره رعایت حقوق زن و شوهر می‌فرماید: «برادرم جبرئیل همواره به من درباره حقوق زنان سفارش می‌کرد، تا آنجا که گمان کردم جایز نیست مرد به زن حتی اف بگوید. (فرمود:)‌ای محمّد! درباره زنان، تقوای الهی پیشه کن، با آنان مهربان باش و رضایت خاطر آنان را فراهم کن تا در کنار شما باشند.»
رسول اکرم (ص) بزرگ‌ترین و شریف‌ترین انسان‌ها را کسانی می‌داند که نسبت به خانواده خویش خوش‌رفتار باشد و در مدح اهمیت خلق نیکو در میان زوجین می‌فرماید: بهترین شما کسی است که با خانواده‌اش خوش‌رفتار باشد و من از همه شما با خانواده‌ام خوش‌رفتارترم.
از دیدگاه ایشان هرگونه خدمت و دلسوزی زوجین نسبت به همدیگر و توجه به نیاز‌های یکدیگر در محیط خانه و اجتماع و همدلی و همراهی، موجد عشق و محبت وصف‌ناشدنی در میان زن و شوهر می‌گردد و کانون زندگی را پر از صفا و معنویت می‌سازد، زیرا آن دو احساس می‌کنند واقعاً به یکدیگر انس و علاقه دارند و در قول و رفتار، این محبت را اظهار می‌نمایند.
روایت است که روزی رسول خدا (ص) به منزل آنان وارد شد و مشاهده کرد که این زن و شوهرِ نمونه، گندم‌ها را با آسیاب دستی آرد می‌کنند. پیامبر فرمود: کدام یک خسته‌ترید؟ علی (ع) فرمود: فاطمه، خسته‌تر است. پیامبر به او فرمود: دخترم برخیز! من کار تو را انجام دهم. فاطمه برخاست و پیامبر (ص) خود، علی (ع) را در آرد کردن گندم، یاری نمود.
علی (ع) همیشه در کار‌های خانه شرکت می‌جست. آن گرامی با علاقه‌ای که به زهرا داشت، به او یاری می‌رساند؛ مثلاً در پاک کردن عدس، جارو کردن خانه و دستاس کردن، همسرش را یاری می‌کرد. امام صادق (ع) می‌فرماید: «علی (ع) هیزم و آب می‌آورد و خانه را جارو می‌کرد. حضرت زهرا نیز گندم‌ها را آرد می‌کرد، خمیر آماده می‌کرد و نان می‌پخت.»
زندگی مشترک حضرت فاطمه و علی (ع) برای ما و تمامی خانواده‌های مسلمان، بهترین الگو است. آنان چنان با عشق، صفا، محبت و صداقت با همدیگر زندگی می‌کردند که مطالعه زندگانی آن دو بزرگوار، برای همه درس‌آموز است.
منابع:
- همسرداری را از علی و فاطمه علیهماالسلام بیاموزیم/ پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه
- پیامبر اعظم (ص) و همسرداری مطلوب؛ راه‌کار‌ها و آسیب‌ها/ غلامرضا صالحی/ پرتال جامع علوم انسانی

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار