جهادگران، سازندگي را در عمل معني کردند
کد خبر: 1066069
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TKf
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۲
بیانیه مجمع مرکزی جهادگران کشور در خصوص طرح احیای جهاد سازندگی
از دستاوردهای بزرگ فرهنگی و مدیریتی انقلاب اسلامی ورود فرهنگ جهاد و خدمت بیمنت و خالصانه به تمامی عرصه های اداری، علمی، دفاعی و فرهنگی کشور بوده و واژه مقدس جهاد پس از انقلاب اسلامی به سایر ابعاد زندگی مردم ایران راه یافت و یکی از پیامهای بزرگ انقلاب این بود که مسائل معنوی و مادی با یکدیگر میتوانند هم راستا شوند. کما اینکه در طول تاریخ معاصر می بینیم که حضرت امام راحل عظیم الشأن در مورد سازندگی از این استعاره استفاده و جهاد را وارد صحنه های سازندگی می کنند...

از دستاوردهای بزرگ فرهنگی و مدیریتی انقلاب اسلامی ورود فرهنگ جهاد و خدمت بیمنت و خالصانه به تمامی عرصه های اداری، علمی، دفاعی و فرهنگی کشور بوده و واژه مقدس جهاد پس از انقلاب اسلامی به سایر ابعاد زندگی مردم ایران راه یافت و یکی از پیامهای بزرگ انقلاب این بود که مسائل معنوی و مادی با یکدیگر میتوانند هم راستا شوند. کما اینکه در طول تاریخ معاصر می بینیم که حضرت امام راحل عظیم الشأن در مورد سازندگی از این استعاره استفاده و جهاد را وارد صحنه های سازندگی می کنند. فرمان حضرت امام(ره) در سال 58 با تأسیس جهادسازندگی، علاوه بر رفع محرومیت و خدمت رسانی و توسعه روستایی، تفکر و فرهنگ جهادی و انقلابی را به جامعه تزریق و مقدمات لازم جهت غنی سازی اوقات فراغت جوانان کشور فراهم گردید. در سالهای پس از جنگ و به دلیل تغییر نگاه از رویکرد جهادی به نگاه ساختاری و سازمانی، موجب کم رونقی و کم اثری جهادسازندگی در سالهای پایانی دهه 70 گردید. با انحلال جهادسازندگی در سال 79 و تشکیل وزارت جهادکشاورزی، هویت مردمی بودن خود را از دست داد و از محرومیت زدایی و خدمت رسانی، به بخش کشاورزی تقلیل یافت.

در سال 89 مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در دیدار جهادگران فرمودند؛ "این کار اول از خود جوانها شروع شد... سال 79 گزارش این حرکت زیبا و باشکوه به ما رسید و منجر شد به اینکه پیام بسیج سازندگی به قاطبه جوانان کشور داده شود" و بسیج سازندگی را برای ساماندهی، سازماندهی و صیانت از گروههای جهادی بنا نهادند.

و حالا این سرمایه عظیم گروههای جهادی به درخت تنومندی تبدیل شده که در کوران بحران ها و حوادث در کنار سایر نهادها، ارگانها، سازمانها و پا به پای دولت در کنار مردم حضور پیدا میکند و به نقش آفرینی می پردازد. خدمات این جهادگران بسیجی در مقابل دید همگان به نمایش گذاشته شده است و هم اکنون این ندا و بانگ جهاد گسترش یافته و جوانان به سمت این جریان مقدس می شتابند. به طور طبیعی این فعالیتِ دهها هزار هسته گروه های جهادی در سراسر کشور که به رشد معنوی، خودباوری و تشکیلاتی منظم دست پیدا کرده اند، نوید بخش مژده آینده بهتر خواهد بود. انشاءالله

در حال حاضر در سراسر کشور بیش از 42 هزار هسته گروه جهادی که در سامانه اطلس جهادی ثبت و دارای شناسه عملکردی می باشند، مشغول به فعالیت هستند و ساختاری با حضور و انتخاب و مدیریت نمایندگان گروه های جهادی با عنوان مجمع جهادگران در سه سطح شهرستان، استان و کشور تعریف شده است.

و اما حال که گروه های جهادی با نگاه مردمی و تفکر انقلابی به این سطح از شکوفایی و استعداد رسیده اند، زمزمه های طرح احیا جهادسازندگی شنیده و مجدداً در حال کلید خوردن است.

با توجه به مباحث مطروحه جهت تنویربايد گفت که اولاً جهاد در دولت نتیجه نمی دهد، ولی در نهاد قطعاً نتیجه می دهد. اگر در دولت مثمر ثمر می بود که وزارت جهاد وجود داشت.  جهاد اگر در اين دوران موفق بود، به خاطرمردمی و بر پایه مردم بودنش است. روزی جهادسازندگی انقلابی و مردمی را دولتی کردند و همین دولتی ها باز به فکر احیا برآمده اند، این جای بسی تأمل است! از طرفی همه دولت باید جهادی بشود، افراد باید جهادی بشوند، نه اینکه جهاد دولتی بشود. ضمناً اگر دولت تغییر یابد چکار بايد کرد و چه اتفاقی خواهد افتاد!؟ هیچ نهادی مثل بسیج نمیتواند نخ تسبیح این داستان باشد.

ثانیاً؛ مقام معظم رهبری در تاریخ 17 اردیبهشت 79 در خصوص ثبت و سازماندهی گروه های جهادی فرمودند: "... اینها را سازماندهی کنید. سازماندهی و اعزام با شما (بسیج)، شناسایی های قبلی با جهادسازندگی و دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری و بقیه جاها. بودجه هم با دولت، پول بگذارند بروند روستاهای فراوانی را پیش بینی کنند، ... سازماندهی و دسته بندی و اعزام و اداره کار با شما، شناسائی و بقیه کارها با جهادسازندگی و پشتیبانی هم با دستگاه های دولتی..."

در نتیجه، بهتر است به جای استفاده از کلمات و اسم ها، از ظرفیت های ایجاد شده استفاده نمائیم و به جای ایجاد ساختار و نامه ها، بخشنامه ها، ابلاغیات و میزسازی، همین مدل موفق گروه های جهادی بسیج سازندگی، با نگاه مدبرانه رهبری را بعنوان یک الگوی موفق در پیش بگیریم.

ضمن اينکه بعد از اینکه خبرگزاری ها مشروح جلسه دیدار رئیس جمهور محترم با پیشکسوتان و نخبگان جهادی را عنوان نمودند، جای بسی تعجب بود، با توجه به اینکه مجمع عالی جهادگران، نماینده 42 هزار هسته جهادیست، ولی در جلسه حضور نداشت.

نکته مهم این است که همین جهادسازندگی قرار است با اتکا به همین نیروهای جوان و گروههای جهادی و بسیج سازندگی باشد. پس چه نیاز است که تجربه سه دهه موفق گروه های جهادی را نادیده گرفته و به یک ساختار در بدنه دولت برگردیم که عاقبت آن مشخص است.

در همین راستا، مجمع مرکزی جهادگران به نمایندگی از 42 هزار گروه جهادی سراسر کشور مخالفت خود را برای ساختارسازی مجدد در تشکیل جهادسازندگی ابراز می نماید و آمادگی خود را برای کمک به دولت انقلابی جهت خدمت رسانی و محرومیت زدایی به مناطق محروم و برای هم افزایی و دادن پیشنهادات و نظرات را اعلام می دارد.

در پناه قرآن کریم و ائمه معصومین (ع) همواره در حفظ دستاوردهای انقلاب و خدمت صادقانه موفق و پایدار باشید.

 

مجمع مرکزی جهادگران کشور

به نمایندگی از 42 هزار گروه جهادی در سراسر کشور

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار