عاملان شهادت بسیجی آمربه‌معروف در ایستگاه محاکمه
کد خبر: 1063721
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Sin
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
محبوبه قربانی

پرونده عاملان شهادت بسیجی آمر به معروف به زودی در دادگاه کیفری یک استان تهران رسیدگی می‌شود.
به گزارش جوان، ۲۷‌مهر‌سال‌گذشته به مأموران پلیس تهران خبر رسید یکی از بسیجی‌های پایگاه انصار الامام تهران به خاطر امر به معروف و نهی از منکر با ضربات چاقو چند مرد شرور زخمی و راهی بیمارستان شده است. با اعلام این خبر مأموران پلیس به محل حادثه رفتند و در بررسی‌های اولیه دریافتند چهار نفر از اراذل و اوباش نزدیکی یک‌نانوایی با چند نفر از اهالی محل درگیر شده‌بودند و در آن درگیری جوان بسیجی به نام محمد محمدی برای امر به معروف و نهی از منکر نیز وارد شده بود. او از آن‌ها خواسته بود در انظار عمومی عفت کلام را رعایت کنند و از فحاشی دست بردارند که با ضربه چاقوی یکی از اشرار زخمی و راهی بیمارستان شده بود.
با ثبت این اطلاعات روند تحقیقات نشان داد دو نفر از عاملان حادثه دو برادر به نام‌های سیروس و پیروز هستند. این دو برادر صاحب یک آشپزخانه بودند که با کمک سرآشپز و پیک موتوری آشپزخانه که محمد و فریبرز نام داشتند درگیری را رقم زده‌بودند. تحقیقات برای شناسایی و دستگیری آن‌ها ادامه داشت تا اینکه خبر رسید محمد بر اثر شدت جراحات شهید شده‌است و خانواده شهید اعضای بدن او را به چند بیمار نیازمند اهدا کرده‌اند. به این ترتیب پرونده با موضوع قتل عمد در دستور کار قرار گرفت و چهار متهم تحت تعقیب قرار گرفتند و ساعتی بعد محمد و سیروس بازداشت شدند. دو متهم تحت بازجویی قرار گرفتند، اما مدعی شدند عامل قتل فریبرز است که به مکان نامعلومی گریخته است.
سیروس گفت: «روز حادثه برادرم سوار خودرواش بود که آینه خودرو به دست زن جوانی خورده بود. زن جوان همین را بهانه کرده‌بود و با برادرم درگیری لفظی پیدا کرده‌بود. اهالی محل وقتی درگیری آن‌ها را دیده بودند، برای طرفداری از آن زن به ماشین برادرم خسارت زده بودند. این شد که پیروز تماس گرفت و از من کمک خواست. بلافاصله با خودروی پرایدم همراه محمد به محل حادثه رفتیم و بعد از ما هم فریبرز با موتورسیکلتش به آنجا آمد. وقتی به محل رسیدیم برادرم با نانوای محل و چند نفر از اهالی درگیر شد. در آن درگیری مرد بسیجی جلو آمد و از ما خواست در انظار عمومی عفت کلام را رعایت کنیم. او خواست درگیری را تمام کنیم که یکباره فریبرز جلو رفت و با آن مرد درگیری شد. سپس با چاقویی که همراه داشت به او ضربه زد. آن مرد خونین روی زمین افتاده بود که از ترس فرار کردیم. حالا از فریبرز و برادرم خبر ندارم و نمی‌دانم کجا هستند.»
با ثبت این اظهارات برادر متهم بازداشت شد و فردای آن روز هم قاتل ۱۸‌ساله نیز شناسایی و دستگیر شد.
با دستگیری عاملان حادثه، چهار متهم برای تحقیقات بیشتر به دادسرای امور جنایی تهران منتقل شده و از سوی بازپرس پرونده تحت بازجویی قرار گرفتند. آن‌ها به درگیری با مرد بسیجی اعتراف کردند. سپس فریبرز با اقرار به قتل ابراز پشیمانی کرد و در اظهاراتش گفت: «در خانواده فقیری بزرگ شده‌بودم و از کودکی به خاطر هزینه‌های زندگی مجبور شدم دستفروشی کنم. نتوانستم درس بخوانم تا اینکه در آشپزخانه تهیه غذا به عنوان پیک موتوری مشغول کار شدم.»
او درباره شب حادثه گفت: «آن شب پیروز با خودرو‌اش غذای سفارشی را برداشت تا برای مشتری ببرد. او از آشپزخانه بیرون رفت، اما دقایقی بعد تماس گرفت و گفت با زن جوانی درگیر شده‌است و اهالی محل هم برای طرفداری از آن زن با او درگیر شده و به خودرو‌اش آسیب رسانده اند. او از ما کمک خواست به همین خاطر برادرش و سرآشپز با خودروی پراید رفتند و من هم غذای مشتری را داخل جعبه موتور سیکلتم گذاشتم و به محل حادثه رفتم. دیدم دو برادر با مرد نانوا و چند مرد دیگر درگیر شده‌اند. برای طرفداری از دو برادر وارد درگیری شدم که درگیری بالا گرفت و شروع به فحاشی کردیم.»
او در خصوص قتل گفت: «در آن درگیری مرد بسیجی برای میانجیگری جلو آمد و از ما خواست فحاشی نکنیم. او گفت نوامیس مردم از اینجا عبور می‌کنند و درست نیست از این الفاظ استفاده کنیم. من که به شدت عصبانی بودم کنترل اعصابم را از دست دادم و با چاقو ضربه‌ای به او زدم. وقتی او را خونین روی زمین دیدم از ترس فرار کردم. ساعتی بعد از طریق یکی از بستگان فهمیدم آن مرد به شهادت رسیده‌است. از استرس و ناراحتی تا صبح نخوابیدم و باور نمی‌کردم مرتکب قتل شده‌ام. روز بعد به محل حادثه برگشته بودم که مأموران مرا دستگیر کردند.»
او در آخر گفت: «باور کنید اصلاً قصد قتل نداشتم و فکر نمی‌کردم آن ضربه باعث مرگ شود. من تا حالا درگیر نشده‌بودم و اولین باری بود که چاقو همراه داشتم. خیلی پشیمانم و عذاب وجدان دارم.»
با ثبت این اظهارات، از آنجایی‌که کارشناسان پزشکی قانونی چند ضربه غیر منتهی به فوت را هم تأیید کرده‌بودند، فریبرز به اتهام مباشرت در قتل و دیگر متهمان نیز به اتهام معاونت در قتل راهی زندان شدند. پرونده نیز با درخواست قصاص از سوی اولیای‌دم کامل و به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده‌شد.
به این ترتیب متهمان بعد از تعیین شعبه در وقت رسیدگی به زودی محاکمه و از خودشان دفاع خواهند کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار