اجرای ۶۶ کیلومتر خط لوله آبرسانی در خوزستان به همت بسیج سازندگی
کد خبر: 1056759
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QuV
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
حالا همه بسیج شده‌اند تا مشکلات و تنش آبی خوزستان در کمترین زمان ممکن رفع شود. یکبار دیگر جهادگران پای کار آمده و ۸۰۰ گروه جهادی سازماندهی شده‌اند تا بر حسب نیاز اقداماتی از جمله توزیع آب شرب با تانکر و آب خام برای احشام در مناطق دچار تنش آبی را برعهده بگیرند
محمدرضا افشاری

سرویس ایران جوان آنلاین: حالا همه بسیج شده‌اند تا مشکلات و تنش آبی خوزستان در کمترین زمان ممکن رفع شود. یکبار دیگر جهادگران پای کار آمده و ۸۰۰ گروه جهادی سازماندهی شده‌اند تا بر حسب نیاز اقداماتی از جمله توزیع آب شرب با تانکر و آب خام برای احشام در مناطق دچار تنش آبی را برعهده بگیرند. به گفته رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور عمده تمرکز نیرو‌های جهادی برای آبرسانی در روستا‌های حوزه پایین دست کرخه است که با مشکلات کم آبی روبه‌رو هستند و در کنار آن ۶۶ کیلومتر خط لوله آبرسانی در استان خوزستان در حال اجراست تا مشکلات آبی ساکنان این منطقه برای همیشه رفع شود.


از ابتدای تابستان کم آبی در استان خوزستان وارد فاز تنش آبی شد و بیش از ۱۱ شهر و ۷۰۰ روستا دچار کمبود آب شرب، کشاورزی و احشام خود شدند و این موضوع باعث بحران و مشکلات عدیده‌ای برای مردم استان خوزستان شد. حالا به خاطر کمبود آب آشامیدنی و تلفات دام‌ها و همچنین مشکلات زیست‌محیطی، سلامت مردم این مناطق دچار خطر شده است. در این راستا بسیج سازندگی با فرماندهی سپاه وارد میدان شده و با تشکیل قرارگاه آبرسانی در جهت کمک به مقابله با تنش آبی دست یاریگر مردم خوزستان شدند.
در همین رابطه سردار سرتیپ محمد زهرایی، رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور با اشاره به اینکه مسائل و مشکلات ناشی از تنش آبی در خوزستان با مدیریت جهادی بهبود خواهد یافت، گفت: «از نخستین روز آغاز بحران آب در خوزستان مطالبه‌گری از مسئولان و پیگیری اقدامات در دستور کار قرار گرفت و منجر به رهاسازی آب از پشت سد‌های خوزستان شد.» وی از تشکیل قرارگاه آبرسانی حضرت عباس (ع) در خوزستان برای آبرسانی به روستا‌های دارای تنش آبی خبرداد و افزود: «این قرارگاه آبرسانی با توجه به مشکلاتی که در وضعیت آب شهرستان‌هایی شامل هویزه به ویژه در بخش مرکزی و بخش نیسان، دشت آزادگان، شادگان، حمیدیه، رامشیر و... وجود داشت تشکیل شد. برنامه و دستور کار قرارگاه این است که با همکاری فرماندهان نواحی مقاومت، نیرو‌های جهادی بسیج سازندگی و ادارات مرتبط با موضوع تنش آبی در راستای آبرسانی با لوله‌گذاری، آبرسانی با تانکر و تهیه بسته‌های آب معدنی مشکلات را رفع کنند.» در برنامه بسیج سازندگی، اولویت آبرسانی بر چند مورد آب شرب، احشام و کشاورزی تقسیم‌بندی شده که براساس قانون تأمین آب شرب انسانی مقدم بر سایر حقابه‌هاست و بر این اساس تأمین آب روستا‌ها در اولویت کار‌ها قرار گرفته است. سردار زهرایی با بیان اینکه در زمینه تأمین آب شرب اعزام روزانه تانکر‌های آب به شهرستان‌های دشت آزادگان، هویزه، حمیدیه، شادگان و سایر نقاط بحرانی در دستور کار قرار گرفت، گفت: «در برخی از نقاط که اعزام تانکر مقدور نبود، اقدام به تهیه آب معدنی و توزیع آن بین مردم انجام شد.» وی با تأکید بر اینکه علاوه بر تأمین آب شرب، تأمین آب دام نیز در دستور کار است، عنوان کرد: «برای جلوگیری از تلف شدن دام روستاییان بر اثر بی‌آبی اقدام به اعزام تانکر شد تا از تلف شدن سرمایه روستاییان جلوگیری شود. هم اکنون بیش از ۸۳ تانکر آبرسانی با حجم بیش از ۱۴ هزار لیتر روزانه به روستا‌های هویزه، دشت آزادگان، رامشیر و... آبرسانی می‌کنند، همچنین بیش از ۱۲۰ هزار لیتر آب معدنی تاکنون تهیه و برای مناطق کم آب و مردم روستا‌های دچار تنش آبی از سوی سپاه، بسیج سازندگی، پایگاه‌های مقاومت، جهادگران، خیرین از سراسر استان راهی این مناطق می‌شوند.»
خط لوله‌های آب برای آبرسانی آماده می‌شوند
مسئول بسیج سازندگی کشور گفت: «برای آبرسانی به روستا‌های هویزه اجرای ۹ کیلو متر طرح آبرسانی جفیر یک و جفیر دو لوله کشیده شده با اعتبار بیش از ۳ میلیارد تومان وارد منطقه خواهد شد تا مشکل مردم حل شود.» وی با اشاره به اجرای ۵۰۰ متر اتصال لوله آب غدیر به تأسیسات آبرسانی بخش نیسان نیز تأکید کرد: «مجری این طرح‌ها بسیج سازندگی سپاه ولیعصر (عج) به عنوان دبیر اجرایی قرارگاه حضرت عباس است.» به گفته زهرایی، گروه‌های جهادی با همکاری شرکت آبفا بصورت شبانه‌روزی ۴۲ الی ۴۶ کیلومتر خط لوله را در جهت آبرسانی به روستا‌های بخش غیزانیه کارگزاری و نصب می‌کنند. وی ادامه داد: «آغاز اجرای فاز دوم پروژه آبرسانی به روستا‌های گمبوعه حمیدیه و پیگیری اتصال تأسیسات روستایی سوسنگرد و هویزه به تأسیسات مجتمع امام علی (ع) از دیگر اقدامات سپاه خوزستان برای حل مشکل آب روستاییان غرب خوزستان بود.»
بسیج ۸۰۰ گروه جهادی برای خدمت‌رسانی
مسئول بسیج سازندگی کشور گفت: «در استان خوزستان ۸۰۰ گروه جهادی سازماندهی شده‌اند و برحسب نیاز اقداماتی از جمله توزیع آب شرب با تانکر و آب خام برای احشام در مناطق دچار تنش آبی را انجام می‌دهند.» زهرایی با بیان اینکه هم اکنون گروه‌های جهادی در مناطق دچار تنش آبی از جمله در شهرستان‌های هویزه، دشت آزادگان، حمیدیه، رامشیر و آبادان در حال خدمت‌رسانی هستند، گفت: «عمده تمرکز نیرو‌های جهادی برای آبرسانی در روستا‌های حوزه پایین دست کرخه است که با مشکلات کم آبی روبه‌رو هستند. پیگیری‌هایی برای حل مشکلات روستاییان در احمدفداله دزفول و دهدز هم انجام شد و تانکر‌های تأمین آب نیز به این مناطق اعزام شدند.» وی تصریح کرد: «در زمینه آبرسانی به دیگر مناطق اولویت‌دار و محروم استان نیز در حال هماهنگی هستیم تا هرچه سریعتر خطوط انتقال آب پایدار را به این مناطق برسانیم، آبرسانی به روستا‌ها و مناطق بحرانی خوزستان تا زمان حل مشکلات تنش آبی و گذر از تابستان ادامه دارد.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار