اهداف انقلاب و نظام را نباید فدای انتخابات کنیم
کد خبر: 1052992
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Pvk
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸
روحانی:
رئیس‌جمهور با بیان اینکه انقلابی بودن یعنی اهداف مهم را از یاد نبردن، گفت: ما امروز نباید هدف‌های اصلی که برای انقلاب، نظام و ایران بود را فدای انتخابات کنیم.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با تبریک ولادت امام رضا (ع) اظهار کرد: من می خواهم تاریخ سیاسی امام هشتم را نسل جوان‌مان بخواند و به آن دقت کند. یعنی اینکه ما می‌گوییم ما مسلمانیم، ما انقلابی هستیم، انقلابی یعنی تابع امام هشتم بودن، انقلابی یعنی مصالح دنیای اسلام را مراعات کردن.

روحانی ادامه داد: انقلابی بودن یعنی یک جایی هم اگر لازم باشد، با حاکم وقت حرف زدن و با او همسایه شدن. خانه امام هشتم را در مرو کنار خانه مأمون قرار داده بودند.

وی گفت: برای اینکه مصالح دنیای اسلام حفظ شود، حتی امام حاضر می‌شود یک سِمَتی را که نمی‌خواهد، بپذیرد. این‌ها نکات خیلی مهمی در تاریخ زندگی امام هشتم است.

اهداف انقلاب، نظام و ایران را فدای انتخابات نکنیم

رئیس‌جمهور تصریح کرد: انقلابی بودن یعنی اهداف مهم را از یاد نبردن؛ در انتخابات نیز بحث ما همین است. هدف‌های اصلی که برای انقلاب، نظام و ایران بود را نباید خدای نکرده فدای انتخابات بکنیم. انتخابات سر جای خودش مهم است و اهمیت فوق‌العاده‌ای نیز دارد اما آن اهداف بلند، باید سر جای خودش باقی بماند.

روحانی گفت: بسیار خوشحالم که بعد از قرن‌ها پس از ورود امام هشتم به سرزمین ایران و امروز که مدفن آن حضرت در خراسان است، همچنان این قبر ملجاء همه علاقه‌مندان، عاشقان خاندان رسالت، شیعیان، ایرانیان مسلمانان است و ما در همه روزهای سخت، آن مرجع شریف ملجاء ماست و در پایان نیز خواهد بود.

وی تاکید کرد: افتخار ما این است که پیرو راه امامان عزیزمان، پیامبر  اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت هستیم.

جمهوریت بدون انتخابات حاصل نمی‌شود

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اما مساله مهمی که این روزها داشتیم، انتخاباتی بود که برای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری برگزار شد. اصل انتخابات بسیار مهم است. انتخابات به یک مفهومی از ارکان نظام است. اگر ما گفتیم جمهوریت رکن بزرگ نظام است، جمهوریت بدون انتخابات حاصل نخواهد شد.

روحانی ادامه داد: امکان دارد شما بگویید ما جمهوریت داریم، اما در این جمهوری، انتخابات وجود ندارد! خب این یعنی چی؟ چه معنی دارد؟ جمهوریت که یک پایه بسیار مهم در کنار اسلامیت است و تمام توان ما باید این باشد که این دو پایه را حفظ کنیم. اگر این پایه‌ها متزلزل شود کل نظام متزلزل می‌شود.

وی تصریح کرد: انقلاب ما، خون شهدای ما، تلاش‌هایی که از سال ۴۱ به این طرف شده است، همه خون‌ها، تلاش‌ها، زندان‌ها و مجاهدت‌ها برای این بود که اسلامیت و جمهوریت در ایران عزیز ما محفوظ بماند و این برای ما اصل بود.

نمی‌خواهد به اسلام خدمت کنیم؛ فقط به آن لطمه نزنیم

رئیس‌جمهور افزود: حالا ما نسبت به اسلام چطوری رفتار می‌کنیم. امیدوارم همه تلاش بکنیم که لطمه به اسلام نزنیم. نمی‌خواهد حالا خیلی به اسلام خدمت کنیم، از این طرف لطمه نزنیم، حالا هرچقدر هم خدمت کنیم چه بهتر!

روحانی افزود: اسلام جایگاه بلندی دارد و نیازی به ما ندارد. ولی ما لطمه نزنیم به اسلاممان! اسلام دارای سیاست روشن، اخلاق روشن، احکام روشن و عدالت است. اسلام دارای احترام به همه قومیت‌ها و جنسیت‌ها است. در اسلام همه چیز سر جای خودش است و اگر ما بد عمل می‌کنیم بحث دیگری است.

وی گفت: ما باید جامعه ای داشته باشیم که یک نفر اگر دروغ گفت در جامعه از بین برود، هیچکس به آن اعتنا نکند و همه بگویند این آدم دروغگو است. این آدم حرف راست نمی‌زند. این مهم است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اسلامیت یعنی همین. اسلامیت این نیست که ما شعار بدهیم، حرف بزنیم، قرآن بخوانیم و اینها کافی نیست. آنچه که از اسلامیت مهم است، اخلاق و رفتار اسلامی است.  در اخلاق و رفتار اسلامی، راستگویی، صداقت، احترام به شخصیت مردم، حسن‌ظن نسبت مردم داشتن، آبروی مردم را پایمال نکردن، اینها مهم و اساس است. اگر اینها می خواهد صدمه ببیند، از اسلامیت چیزی باقی نخواهد ماند.

روحانی افزود: در اسلام، همه باید تلاش کنیم و این وظیفه دینی ما است و باید همه تلاش کنیم اسلامیت در همه بخش‌ها و همه ابعادش به معنای واقعی کلمه در این کشور حاکم شود.

وی تصریح کرد: اما مسئله جمهوریت که یک مقدار از مسئله اسلامیت آسان‌تر است و می‌توان مردم را سهیم و شریک کرد.

رئیس جمهور گفت: در جمهوریت اگر شما بتوانید ۵۰ درصد مردم را سهیم کنید، این کار حداقلی است. اگر بتوانید ۷۰ درصد مردم را سهیم کنید، به نقطه قابل قبولی رسیدیم. اگر توانستید ۹۰ درصد مردم را سهیم کنید، یعنی به نقطه اوج رسیدید.

روحانی ادامه داد: باید ما در انتخابات و جمهوریت، فضا را باز کنیم. باید مردم را در آغوش بگیریم. طرد مردم که هنر نیست!

وی افزود: مثلا ۵۰ درصد یا ۳۰ درصد از مردم که به یک جناحی علاقه دارند را بگوییم اینها نباشند، این چه هنری است؟و چه خدمتی به کشور است؟

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اگر ما ۳۰ درصد مردم را کنار زدیم، به کشور، امنیت ملی و انسجام ملی خدمت کرده‌ایم؟ اینکه مردم ناراحت شوند، نگران شوند و اندوهگین شوند، این خاصیتی به حال ما دارد؟

روحانی تاکید کرد: یکی از کارهای مهم دولت دوازدهم در این هفته های پایانی، برگزاری یک انتخابات کاملاً امن و سالم و با توجه به پروتکل‌های بهداشتی بود. این کار شد. این کار کار مهمی بود که انجام گرفت.

وی گفت: اینکه ده‌ها هزار صندوق در سراسر کشور از صبح زود تا نیمه شب فعال بوده و مردم پای صندوق ها باشند و در شرایط کرونایی و خاص، مردم آزادانه بتوانند پای صندوق بیایند و تشخیص هویت و رای‌گیری آنها در زمان کوتاهی انجام بگیرد و صندوق‌ها به مقصد برسد، کار مهمی است.

رئیس‌جمهور گفت: دولت باید قدرت داشته باشد و کاری بکند که همان روز که انتخابات برگزار شده و تا ۲ صبح طول کشیده است، صبح اول وقت فردا بتواند بگوید، منتخب مردم کیست؛ این کار، کار بزرگی است.

در یک جایی و در یک صندوقی، فردی یک ربع معطل شده است

روحانی تاکید کرد: حالا در یک جایی و در یک صندوقی، فردی یک ربع معطل شده است، ما کل انتخابات را، به خاطر دستمالی کل قیصریه را آتش بزنیم؟ عقل و انصاف کجا رفته است؟

وی ادامه داد: کار عظیم و بزرگ ی در برگزاری انتخابات انجام شد. وزارت کشور، استانداران، بخشداران، فرمانداران تلاش کردند. وزارت خارجه برای صندوق‌های خارجی  تلاش کرد. همه وزرا شبانه روز پای کار بودند.

رئیس جمهور ادامه داد: وزارت ارتباطا، امنیت،آب و برق اگر نبودند، انتخابات با آرامش برگزار نمی شد. صدا و سیما، همم تلاش کرد. الحمدالله به خوبی، امن و سالم یک انتخابات بزرگ در این کشور برگزار شد و باید به این افتخار کنیم.

روحانی تصریح کرد: یادم است در مجلس اول و در ماه های آخر، عده ای آمده بودند و می‌خواستند یک متن درست کنند، امضا جمع کنند برای امام که به امام بگویند، چون جنگ است، نمی‌شود انتخابات را برگزار کرد.این نمایندگان معتقد بودند به دلیل اینکه برخی از مناطق کشور به اشغال دشمن در آمده است و برخی از شهرستان ها نیز زیر آتش دشمن، بمباران و موشکباران  می‌شود، برگزاری انتخابات عقب بیافتد.

رئیس جمهور افزود: در دوران مشروطه هم رسم بود که برگزاری انتخابات مدتی عقب بیافتد. امام نپذیرفت و گفت که انتخابات باید در روز خودش برگزار شود.

روحانی گفت: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران، این است که در زمان جنگ، بمباران و موشک‌باران، مردم پای صندوق‌های رأی آمدند امام مردم را دعوت کرد و مردم انتخابات برگزار کردند.

برگزاری انتخابات تودهنی به کسانی است که معتقدند نظام را مردم سالار نیست

وی ادامه داد:  برگزاری انتخابات تودهنی است نسبت به دشمنانی که علیه جمهوری اسلامی ایران حرف می‌زنند و می‌گویند این حکومت مردمی نیست، مردم‌سالار نیست، مردم دخالت ندارد و مردم هیچ کاره هستند. این حرف، حرف غلطی است. مردم پای صندوق آرا می‌آیند.

روحانی گفت: اینکه ما غصه میخوریم چرا ۴۸% شد و چرا ۵۸% نشد، این یعنی صندوق مهم است. مردم مهم هستند. اگر مهم نبود که ما غصه نمی خوردیم حالا هر درصدی که می‌خواهد بشود.

رئیس جمهور تصریح کرد:دعوت و اصرار مقام معظم رهبری با بیان صریح از مردم برای حضور در انتخابات  و خواهش مراجع، فرهیختگان و مسئولین از مردم برای حضور پای صندوق آرا، بدین معنا است که صندوق‌ها و رای مهم است.

وی ادامه داد: البته حالا اگر در یک دوره‌ای، حضور مردم یک مقدار کمی کمرنگ بوده است، باید علت آن بررسی شود و مشکل را حل کنیم و نباید ادامه پیدا کند. این ۴۸ درصد باید یک بار در تاریخ ما باشد؛ انشاالله.

سختی زندگی مردم عامل کاهش مشارکت در انتخابات نبود/علت من درآوردی درست نکنید

روحانی گفت: دفعات بعد باید جبران کنیم. مشکلات را جبران کنیم. از نظر من مشکل روشن است، به هر حال، محققین غیر دولت، دانشگاه، جامعه شناسان و سیاسیون بنشیند و فکر می‌کنند که اگر این سه تا مشکل نبود، مشارکت در انتخابات به جای ۴۸ درصد، میشد ۵۸!

وی ادامه داد: بیخودی هم من در آوردی علت درست نکنیم.  اینکه مردم زندگیشان سخت بود و به پای صندوق‌های رأی نیامدند،  پس چرا وضعیت زندگی مردم سیستان و بلوچستان که سخت تر بود آنجا آمار بالا بود؟

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
sadeghi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
0
0
لا إله إلا الله
خدایا خودت این کشور را از دست پررویان نجومی خلاص کن
الـــهـــــــــــــــــــــــــــــــــــــی آمــیـــــــــــــــــــــــــــــــــن
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار