رفع معضل تصفیه پساب واحد‌های پتروشیمی تا ۳ سال آینده
کد خبر: 1051526
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PY6
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۶
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از رفع معضل تصفیه پساب واحد‌های پتروشیمی تا سه سال آینده خبر داد و گفت: ۱۰ سال پیش بسیاری از واحد‌های پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و عسلویه، فاقد تصفیه‌خانه پساب بودند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: احمد لاهیجان‌زاده، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: ۱۰ سال پیش بسیاری از واحد‌های پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و عسلویه، فاقد تصفیه‌خانه پساب بودند، اما اکنون به‌نوعی تفکر محیط زیستی بر سیستم‌های پتروشیمی و امثال آن حاکم شده است.

وی در مورد انتقاد‌ها به تأثیر آلودگی‌های صنعت پتروشیمی بر دریا و محیط زیست، گفت: براساس برنامه‌های اعلام‌شده تا سه سال دیگر واحد‌های پتروشیمی در عسلویه و ماهشهر از بازچرخانی آب استفاده می‌کنند و دیگر پساب پتروشیمی در دریا تخلیه نمی‌شود؛ این رخداد قدم بزرگی است، اما قطعاً تخلیه پساب در گذشته تأثیر خود را بر دریا یا رسوبات گذاشته است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: درصدد هستیم از طریق پایش دریایی، دریابیم که چه فناوری‌هایی در دنیا برای جبران این خسارت وجود دارد.

لاهیجان‌زاده تصریح کرد: اگر به ۱۰ سال قبل برگردیم، می‌بینیم که بسیاری از واحد‌های پتروشیمی که در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر یا عسلویه بودند و شکل گرفتند، فاقد سیستم تصفیه پساب بودند و پساب را به‌صورت خام تخلیه می‌کردند، اما با پیگیری‌هایی که صورت گرفت و به‌نوعی تفکر محیط زیستی بر سیستم‌های پتروشیمی حاکم شد، قرارداد‌های متعددی برای احداث تصفیه‌خانه‌ها منعقد کردند تا چه به‌صورت مستقل و چه به‌صورت متمرکز، هرچند واحد پتروشیمی، در یک واحد پساب را تخلیه و از تصفیه‌خانه استفاده کنند و این معضل به‌نوعی تا سه سال آینده رفع خواهد شد.

وی با ابراز خشنودی نسبت به بهره‌برداری از تعداد زیادی تصفیه‌خانه در عسلویه و ماهشهر گفت: در زمان حاضر از شرایط بحرانی خارج شدیم، اما هنوز به شرایط ایده‌آل مدنظرمان نرسیده‌ایم؛ هرچند بحران تا حدود زیادی رفع شده و تصفیه‌خانه‌های دیگری در حال احداث است که باید وارد مدار شوند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: براساس برنامه زمان‌بندی اعلام‌شده از سوی مدیران پتروشیمی، پیش‌بینی ما این است که تا سه سال آینده تقریباً تخلیه پساب آلوده‌کننده‌ای از این واحد‌های پتروشیمی به دریا نخواهیم داشت و واحد‌های پتروشیمی باید به‌دنبال سیکل بسته، بازچرخانی و استفاده دوباره از پساب‌ها بروند.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار