ورود خشکسالی، با خسارت ۴ هزار میلیاردی به کشاورزی لرستان
کد خبر: 1047242
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OR0
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۹
دوسال پیش بود که بارش‌های زمستانه و بهاره چنان بلایی بر سر لرستان آورد که هنوز هم خرابی‌هایش روی زمین مانده. در حالی‌که مردم و مسئولان لرستان خود را برای پذیرایی از مهمانان نوروزی در عید ۹۸ آماده کرده بودند، سیل عظیمی آمد و تعدادی از شهرستان‌ها را در بر گرفت و خسارات زیادی بر جای گذاشت.
سجاد مرسلی

سرویس ایران جوان آنلاین: این صدای دردی است که آرام آرام تمام اعضا را در بر می‌گیرد و به یکباره بدن را فلج کرده و از پای در می‌آورد. این صدای درد خشکسالی است که هر روز از یک استان به گوش می‌رسد و شاید اگر امروز فکری برای درمانش نشود، فردا تمام ایران را به چالش بکشد. خوزستان، یزد، کردستان و حالا لرستانی‌ها اعلام کرده‌اند که خشکسالی بی‌سابقه‌ای در راه است. براساس گزارش سازمان هواشناسی، میزان بارش‌ها در اردیبهشت ماه سال‌جاری در لرستان نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۱۰۰ درصدی مواجه بوده و این یعنی به جز کم آبی در بخش شرب، خسارت ۴ هزار میلیاردی به حوزه کشاورزی.

دوسال پیش بود که بارش‌های زمستانه و بهاره چنان بلایی بر سر لرستان آورد که هنوز هم خرابی‌هایش روی زمین مانده. در حالی‌که مردم و مسئولان لرستان خود را برای پذیرایی از مهمانان نوروزی در عید ۹۸ آماده کرده بودند، سیل عظیمی آمد و تعدادی از شهرستان‌ها را در بر گرفت و خسارات زیادی بر جای گذاشت.


سیلاب گسترده در بسیاری از مناطق لرستان از جمله خرم‌آباد و پلدختر موجب تخریب زیرساخت، ابنیه و راه‌های دسترسی و از بین رفتن بخش‌های مختلف کشاورزی شد. این بارش‌ها که در مناطق جنوبی استان به ۱۰۰ میلی‌متر نیز رسید باعث شد تا مسئولان را به این فکر بیندازد که اگر بحث آبخیزداری را جدی می‌گرفتند و آن را احیا کرده بودند، علاوه بر جلوگیری از وقوع سیلاب‌های مخرب، می‌توانستند سفره‌های زیر زمینی را تغذیه و از فرسایش خاک نیز جلوگیری کنند.


به هرحال سیل کار خودش را کرد و همانطور که بسیاری از خانه‌ها و دسترنج کشاورزان را با خود برد، فکر و تصمیمات لحظه‌ای و احساسی مسئولان را هم شست و برد و بعد از آن آب از آب تکان نخورد و هیچ اقدامی برای حفظ منابع آبی و بخصوص آب‌های روان صورت نگرفت. مدیران بی‌برنامه آن‌قدر دست روی دست گذاشتند تا سال ۱۴۰۰ اینبار بدون کمترین نزولات آسمانی از راه برسد.


کاهش ۱۰۰ درصدی بارش‌ها


براساس گزارش سازمان هواشناسی، میزان بارش‌ها در اردیبهشت ماه سال‌جاری در لرستان نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۱۰۰ درصدی مواجه بوده است. مدیرکل هواشناسی لرستان می‌گوید: «میانگین بارندگی سال زراعی جاری ۲۷۰ میلی‌متر بوده است.»


بهروز مرادپور با اشاره به اینکه مؤثر‌ترین بارش‌ها در فروردین و اردیبهشت ماه است، ادامه می‌دهد: «این در حالی است که میزان بارش‌ها در فروردین ماه نسبت به سال گذشته حدود ۹۷ درصد کاهش یافته است.» به گفته این کارشناس، بارش‌ها طوری بوده که در اردیبهشت ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۰ درصد کاهش یافته است. خشکسالی‌های بی‌سابقه‌ای که گریبان لرستان را چسبیده آبدهی رودخانه‌ها را به شدت کاهش داده و براساس برآیندها، از همین الان باید گفت خسارت ۴ هزار میلیاردی به حوزه کشاورزی وارد کرده‌است.


در همین رابطه معاون سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز با تأیید کاهش شدید بارش‌ها و بیان اینکه خشکسالی امسال طی ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه است، گفته: «تاکنون حدود ۳۵۰ هزار تن کاهش انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و آبزیان در استان داشته‌ایم.»


به گفته غلامعلی فتحی مزارع دیم استان خسارت بیشتری متحمل شده‌اند. وی تأکید کرد: «این کمبود آب و خشکسالی به زیر بخش‌های مختلف زراعت، باغبانی، دام، شیلات و مراتع استان ۴ هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.»


معاون شرکت آب منطقه‌ای لرستان نیز با اشاره به کاهش آبدهی رودخانه‌های لرستان طی امسال عنوان کرد: «اگر نگاهی به رودخانه‌ها بیندازیم همه چیز مشخص است. مثلاً میزان آبدهی رودخانه «کشکان» و در محل ایستگاه آب سنجی پلدختر، حدود ۳۳ درصد کاهش یافته است. همچنین آب‌دهی رودخانه «مادیان رود» نیز بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.


احمد گودرزی با بیان اینکه عمده آبگیری سد‌های استان در ماه‌های فروردین و اردیبهشت است، ادامه داد: «حدود ۶۹ /۷ مترمکعب در ثانیه مجموع ورودی شش سد استان بوده و ۳ /۰ مترمکعب بر ثانیه خروجی آن‌ها است.»


وی با تأکید بر اینکه این شش سد شامل «مروک»، «ایوشان»، «تنگ هاله»، «خان‌آباد»، «کزنار» و «حوضیان» است، گفت: «با توجه به کاهش بارندگی‌هایی که در سال آبی جاری قطعاً پیش‌بینی می‌شود در فصول گرم سال یعنی تیر و مرداد، شاهد افت آبدهی رودخانه‌های استان باشیم.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار