هشدار مکتوب ایران به آژانس
کد خبر: 1040249
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004McD
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۹
صالحی تأیید کرد
هفته گذشته و در حالی که هنوز جوهر توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خشک نشده بود، برخی رسانه‌های خارجی از تلاش دیپلمات‌های امریکایی برای تهیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای ضد ایرانی در شورای حکام خبر دادند که در آن، ضمن نگرانی از اقدامات ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای در چارچوب برجام، خواستار طرح قطعنامه در نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده بودند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: بلومبرگ نوشته بود که دیپلمات‌های امریکایی پیش نویس قطعنامه‌ای را توزیع کرده‌اند که نگرانی این کشور از اقدامات ایران را تشریح کرده و قرار است در نشست آتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تهران بخواهد به طور کامل با بازرسان آژانس همکاری کند. رویترز نیز در واکنش به این اقدام از نامه تهدیدآمیز جمهوری اسلامی ایران خبر داد که تهدید کرده بود در صورت همراهی اعضای شورای حکام با واشنگتن، به توافق اخیر با آژانس پایان می‌دهد.

روز گذشته رئیس سازمان انرژی اتمی رسما به گمانه زنی‌ها درباره نامه هشدار آمیز ایران به شورای حکام پایان داد و ضمن تأیید آن تأکید کرد: در صورتی که در شورای حکام آژانس قطعنامه‌ای علیه ایران صادر شود واکنش مناسبی را نشان خواهیم داد.

علی اکبر صالحی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، در حاشیه نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در صورتی که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به اقدام ایران مبنی بر توقف پروتکل الحاقی قطعنامه‌ای را علیه کشورمان صادر کند، ایران واکنش مناسبی را خواهد داشت و در این راستا نامه‌ای هم ارسال شده است. رئیس سازمان انرژی اتمی در توضیح پیوست بیانیه توافق سازمان با آژانس درباره توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی طبق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، گفت: پیوست این بیانیه محرمانه است، شروط خاصی در این زمینه نیامده و بنا بر اطلاعات دقیقی که درباره فهرست تأسیسات و دوربین‌های نظارتی در این پیوست ذکر شده و به دلیل ملاحظات حفاظتی و ضرورت پنهان ماندن مکان تأسیسات کلیدی ایران، این پیوست محرمانه خواهد ماند.

اقدامات‌خلاف قواعد و مقررات بین‌المللی امریکا علیه ایران در حالی است که از فردای امضای برجام، جمهوری اسلامی ایران به همه تعهدات هسته‌ای خود پایبند بوده و ۱۷ بار گزارش بازرسان آژانس و تأیید آن‌ها مبنی بر رعایت همه تعهدات هسته‌ای از سوی ایران گواه این مدعاست. لیکن در سوی دیگر این ماجرا، ایالات متحده امریکا و شرکایی اروپایی‌اش نه تنها به تعهدات هسته‌ای خود عمل‌نکرده‌اند، بلکه بر تحریم‌های ظالمانه خود علیه ملت ایران افزوده‌اند، که خروج یکجانبه دولت ترامپ از برجام و تشدید تحریم‌ها اوج رفتار‌های ظالمانه امریکا و اروپا بود. لیکن برخلاف برخی خوش خیالی‌های داخلی دولت دموکرات بایدن هم نه تنها همان مسیر ترامپ در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کند، بلکه با طرح ادعا‌های دروغین به‌دنبال اجماع‌سازی علیه ایران است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار