گروه‌های جهادی باید دارای ردیف بودجه شوند
کد خبر: 1037264
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Lq4
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۴
نائب‌رئیس فراکسیون محرومیت‌زدایی و گروه‌های جهادی مجلس در گفتگو با «جوان»:
یکی از طرح‌هایی که در مجلس مطرح شده، بحث جامع حمایت از گروه‌های جهادی است. طرحی که هنوز به طور کامل تکمیل نشده و از سوی فراکسیون محرومیت‌زدایی و گروه‌های جهادی مجلس در حال پیگیری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سراغ سیدمحمد پاک‌مهر، نایب‌رئیس فراکسیون محرومیت‌زدایی و گروه‌های جهادی مجلس شورای اسلامی رفتیم تا گفت‌وگویی با ایشان داشته باشیم.
محمد‌رضا هاديلو
سرویس ایران جوان آنلاین: با آغاز به کار مجلس یازدهم، نمایندگان ملت عزم خود را در زمینه رفع محرومیت از اقشار ضعیف جامعه جزم کرده و طرح‌های مختلفی را در این زمینه به تصویب رسانده‌اند. یکی از طرح‌هایی که در مجلس مطرح شده، بحث جامع حمایت از گروه‌های جهادی است. طرحی که هنوز به طور کامل تکمیل نشده و از سوی فراکسیون محرومیت‌زدایی و گروه‌های جهادی مجلس در حال پیگیری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سراغ سیدمحمد پاک‌مهر، نایب‌رئیس فراکسیون محرومیت‌زدایی و گروه‌های جهادی مجلس شورای اسلامی رفتیم تا گفت‌وگویی با ایشان داشته باشیم.

فراکسیون محرومیت‌زدایی و گروه‌های جهادی مجلس شامل چه نفراتی بوده و نحوه حمایتش از گروه‌های جهادی چطور است؟

این فراکسیون، متشکل از نمایندگانی از طیف‌های مختلف به ویژه نمایندگانی است که روحیه جهادی و بسیجی را در اولویت برنامه‌های کاری خود قرار داده‌اند. نمایندگان فراکسیون محرومیت‌‎زدایی مجلس ضمن شناسایی دغدغه‌های مردم در مناطق محروم کشور، اولویت خود را به رفع این دغدغه‌ها و مشکلات اختصاص داده‌اند. یکی از برنامه‌های مهم نمایندگان در فراکسیون محرومیت‌زدایی، سفر‌های استانی و بازدید از مناطق محروم استان‌های مختلف کشور است که طی این سفرها، ضمن دیدن و آشنایی با نقاط محروم، نسبت به برگزاری جلسات متعدد با مسئولان استانی جهت رفع این محرومیت‌ها اقدام می‌کنند.

یعنی تا به حال نماینده‌ای چنین کاری کرده است؟

بله. اخیراً سفری به استان خراسان رضوی داشتیم و ضمن بازدید از مناطق محروم و حاشیه‌ای شهر مشهد، دیدار‌های مهمی با آیت‌الله علم‌الهدی، نماینده، ولی فقیه در استان و امام‌جمعه مشهد، شهردار مشهد و تولیت آستان قدس رضوی داشتیم که طی آن، برنامه‌های مختلفی برای رفع محرومیت از این مناطق ارائه و قرار شد بررسی و پیگیری شوند.

طی هفته جاری نیز برنامه بازدید از مناطق محروم استان کرمان در دستور کار اعضای فراکسیون قرار داشت که جلساتی نیز با مسئولان استانی جهت اجرای برنامه‌های نهاد‌های مختلف در رفع محرومیت از استان داشتیم. همچنین، جلسات هم‌اندیشی و همفکری با مسئولان نهاد‌های مختلف و تأثیرگذار، در زمینه رفع محرومیت از مناطق کم‌برخوردار کشور همچون قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص)، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بنیاد مستضعفان و... در تهران برگزار کرده‌ایم که طی این جلسات، تعاملات سازنده‌ای نیز با نهاد‌های مذکور برقرار کرده‌ایم.

یعنی با وجود این فراکسیون و گروه‌های جهادی فعال، می‌توان به رفع محرومیت از روستا‌های کم برخوردار امیدوار بود؟

حتماً باید همینطور باشد. یادآور می‌شوم که در راستای رفع محرومیت از روستا‌ها و مناطق عشایری کم‌برخوردار نیز تعامل خوبی با مسئولان وزارت تعاون ایجاد کرده‌ایم و با توجه به اینکه بخشی از وظایف این وزارتخانه در حوزه‌های کارآفرینی و اشتغالزایی مناطق روستایی و عشایری به ویژه از طریق صندوق کارآفرینی و امید است، انتظار می‌رود که برنامه‌های تأثیرگذاری در این زمینه عملیاتی شود.

یکی از مشکلات اصلی در حال حاضر بحث بودجه است. آیا برای تأمین اعتبارات لازم، فراکسیون کاری کرده است؟

با وجود پیگیری‌های فراکسیون محرومیت‌زدایی و گروه‌های جهادی، مجلس شورای اسلامی در بحث بودجه نیز می‌تواند اقداماتی برای دفاع از مناطق محروم و کم‌برخوردار به ویژه روستا‌های محروم انجام دهد. متأسفانه در شرایطی وارد ۴۰ ساله دوم انقلاب اسلامی شده‌ایم که بسیاری از مناطق کشور به تناسب سایر مناطق برخوردار، در محرومیت قرار دارند؛ بنابراین فراکسیون محرومیت‌زدایی حتماً نسبت به مسئله عدالت‌محوری و توزیع عادلانه اعتبارات در سطح کشور جهت رفع محرومیت‌های مناطق کم‌برخوردار اقدام خواهد کرد تا حداقل سطح این مناطق به سطح متوسط کشوری نزدیک شود.

باید قدر این مردم شهیدپرور را که به رغم محرومیت فراوان، در تمامی بزنگاه‌های سیاسی، اجتماعی و تاریخ انقلاب اسلامی و پس از آن، حضور داشته و به دفاع از ولایت و آرمان‌های انقلاب پرداخته‌اند، بدانیم.

اگر بودجه‌ای برای تخصیص به گروه‌های جهادی در نظر گرفته شود، اولویت با چه گروه‌هایی خواهد بود؟

گروه‌های جهادی هم اکنون بدون کوچک‌ترین چشم‌داشتی مشغول خدمت‌رسانی به نقاط مرحوم کشور هستند. ما نمایندگان مردم نیز باید سازوکاری را در مجلس مشخص و مسئله تخصیص بودجه را برای گروه‌های جهادی قانونمند کنیم. همچنین، باید تلاش کنیم تا ضمن ارائه تعریف قانونی از گروه‌های جهادی، حمایت قانونی از این گروه‌ها را نیز در همه زمینه‌ها ازجمله موضوع جذب و به کارگیری، بیمه و آینده‌نگری آن‌ها در نظر بگیریم.

طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، بسیاری از کار‌هایی که در کشور ما روی زمین مانده و نهاد‌های مختلف نیز نتوانسته‌اند تا این طرح‌ها و برنامه‌های روی زمین مانده را به سرانجام برسانند، از سوی گروه‌های جهادی که دارای اعتقاد و ایمان قلبی فراوانی هستند، پیگیری شده و به سرانجام رسیده است. درست است که این عزیزان طبق تفکرات الهی که دارند، خود را وقف مردم کرده‌اند، اما مجلس و به ویژه فراکسیون محرومیت‌زدایی و گرو‌های جهادی، باید حمایت قانونی لازم را از آن‌ها داشته باشد. البته در این راستا در حال پیگیری و تهیه طرحی با کمک خود جهادگران و نهاد‌های تأثیرگذار هستیم که به توفیق الهی به زودی تکمیل خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار