اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران برای کنترل قرارداد‌های نجومی دست به کار شد
کد خبر: 1035654
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LQ6
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳
اتحادیه تهیه‌کنندگان از تهیه‌کنندگان سینمایی خواست برای کنترل دستمزد‌ها از قرارداد تیپ استفاده کنند.
به گزارش جوان آنلاين به نقل از روابط عمومی اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران، هیأت مدیره اتحادیه تهیه‌کنندگان طی نامه‌ای به تهیه‌کنندگان سینمای ایران از آنان خواسته برای کنترل دستمزد‌ها از قرارداد‌های تیپ استفاده کنند.

متن نامه خطاب به تهیه کنندگان به‌شرح زیر است:

پس از عرض سلام. سینمای ایران همواره و در هر شرایطی با همت هنرمندان این عرصه تلاش کرده در کنار مردم بماند. به طوری که حتی در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا تولید ادامه یافته تا سرگرمی سینما، قرنطینه را برای مردم قابل تحمل‌تر کند. ابتلا و در نتیجه آن از دست رفتن برخی از اهالی سینما گواهی بر این مدعا است.

در چنین شرایطی که سینمای ایران مانند دیگر هنر‌ها به سختی ادامه حیات می‌دهد، تنها همدلی اهالی سینما گذر از این دوران را تحمل پذیر می‌کند. در این میان تصمیمات سنجیده و منطقی تهیه‌کنندگان سینما راه عبور از این گردنه پر خطر را هموار می‌کند.

در شرایطی که تعداد معدودی تهیه‌کننده با بی‌اعتنایی به واقعیت‌های موجود و عقد قرارداد‌های نجومی به سینمای نحیف ایران در حوزه تولید لطمه زدند، دستمزد‌ها را بی‌رویه بالا بردند و به خواسته‌های زیاده‌خواهان تن دادند، تدابیر صنفی مؤثر می‌تواند تعادل را به این هنر صنعت بازگرداند. یکی از راهکار‌های صنفی که در کوتاه مدت می‌تواند در ساماندهی تولید راهگشا باشد، پایبندی به پیش‌نویس قرارداد‌هایی است که از صافی کارشناسی صنف عبور کرده است.

در این متون حقوقی که اصطلاحاً از آن با عنوان «قرارداد‌های تیپ» یاد می‌کنیم، نفع دو طرف (تهیه‌کننده به عنوان کارفرما و اعضای دیگر صنوف به عنوان کارگزار) در نظر گرفته شده است. تکیه بر قرارداد‌های تیپ مورد تأیید اتحادیه تهیه‌کنندگان می‌تواند یکی از ابزار‌های کنترل افزون‌طلبی زیاده‌خواهان باشد. این قرارداد‌ها اینک در کانال واتساپی اتحادیه در اختیار همکاران عزیز قرار گرفته است. به امید رفع کامل ویروس کرونا و ازدحام مخاطبان در سالن‌های سینمای کشور.

اتحادیه تهیه کنندگان سینمای ایران
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار