قهرمان ایرانی امت اسلامی
کد خبر: 1033628
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KtQ
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۴
سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، دیگر در میان ما نیست، اما راه او ادامه دارد و مکتب او در پیش چشم امت اسلامی قرار دارد.
محمدجواد اخوان

سرویس سیاسی جوان آنلاین: رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار اخير با اعضاي ستاد بزرگداشت شهيد سليماني با اشاره به شخصيت اين سردار بزرگوار فرمودند:«شهيد [سليماني]، هم قهرمان ملّت ايران شد و هم قهرمان امّت اسلامي است؛... چرا؟ چون شهيد سليماني با حركات خود و بالاخره با شهادت خود -‌شهادتش هم مكمّل اين معنا بود- اسم رمز برانگيختگي و بسيج مقاومت در دنياي اسلام شد. الان در دنياي اسلام هر جايي كه بناي مقاومت در مقابل زورگويي استكبار را داشته باشند، مظهرشان و اسم رمزشان شهيد سليماني است. در كشورهاي مختلف او را احترام مي‌كنند، تكريم مي‌كنند، عكسش را مي‌زنند، نامش را پخش مي‌كنند، برايش مجلس درست مي‌كنند. در واقع ايشان نرم‌افزار مقاومت و الگوي مبارزه را به ملت‌ها تعليم كرد، به ملت‌ها سرايت داد، در ملت‌ها رايج كرد؛ اينها خب نقش‌هاي خيلي مهم و بسيار حساسي است؛ لذاست كه ايشان به معناي واقعي كلمه، يك شخصيت برجسته و يك چهره‌ قهرماني اسلامي است.»

مطابق اصل سوم قانون اساسي، معيار‌هاي اسلام، تعهد برادرانه نسبت به همه مسلمانان و حمايت بي‌دريغ از مستضعفان جهان به‌عنوان چارچوب سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران تعيين‌شده و همچنين اصل يكصد و پنجاه و چهارم اين قانون تصريح مي‌كند: «جمهوري اسلامي ايران از مبارزه حق‌طلبانه مستضعفين در برابر مستكبرين در هر نقطه از جهان حمايت مي‌كند.»
نگاه بين‌المللي و فراتر از جغرافياي محدود، از ويژگي‌هاي اصيل انقلاب اسلامي و گفتمان آن بود و بر همين اساس بود كه پيام انقلاب از روز‌هاي نخست پيروزي مرز‌هاي جغرافيايي را درنورديد. حضرت امام‌راحل (ره) در پيام پذيرش قطعنامه در سال‌۱۳۶۷ تأكيد كردند: «من به‌صراحت اعلام مي‌كنم كه جمهوري اسلامي ايران با تمام وجود براي احياي هويت اسلامي مسلمانان در سراسر جهان سرمايه‌گذاري مي‌كند و دليلي هم ندارد كه مسلمانان جهان را به پيروي از اصول تصاحب قدرت در جهان دعوت نكند و جلوي جاه‌طلبي و فزون‌طلبي صاحبان قدرت و پول و فريب را نگيرد. ما بايد براي پيشبرد اهداف و منافع ملت محروم ايران برنامه‌ريزي كنيم. ما بايد در ارتباط با مردم جهان و رسيدگي به مشكلات و مسائل مسلمانان و حمايت از مبارزان و گرسنگان و محرومان با تمام وجود تلاش كنيم و اين را بايد از اصول سياست خارجي خود بدانيم. ما اعلام مي‌كنيم كه جمهوري اسلامي ايران براي هميشه حامي و پناهگاه مسلمانان آزاده جهان است و كشور ايران به‌عنوان يك دژ نظامي و آسيب‌ناپذير نياز سربازان اسلام را تأمين و آنان را به مباني عقيدتي و تربيتي اسلام و همچنين به اصول و روش‌هاي مبارزه عليه نظام‌هاي كفر و شرك آشنا مي‌سازد.»

در اين چارچوب، الگويي جهت بسط گفتمان انقلاب اسلامي در فراتر از جغرافياي ايران اسلامي دنبال شد كه بعد‌ها با اين عنوان نامگذاري شد: عمق راهبردي (Strategic depth).

بار اصلي پيشبرد اين راه بر دوش سردار سليماني و همرزمانش قرار داده شد. اكنون بر اساس الگوي راهبردي و تجربه سه دهه گذشته مي‌توان گفت: امتداد انقلاب اسلامي در بيرون مرز‌هاي سرزميني ايران، ظرفيت بي‌نظيري را رقم مي‌زند كه پيش‌برنده آرمان‌ها و اهداف اسلام ناب محمدي (ص) است. نيم‌نگاهي به تحولات منطقه غرب آسيا در چند دهه گذشته، ابعاد گوناگون كارآمدي اين عمق راهبردي انقلاب اسلامي را آشكار مي‌سازد. درست همان زمان كه جريان ارتجاع وابسته به نظام سلطه به دنبال آشتي با غده سرطاني صهيونيسم در منطقه بود، گروه‌هاي كوچك مقاومت اسلامي با الهام‌گيري از گفتمان انقلاب اسلامي، مسير پايداري و مبارزه اسلامي را برگزيدند و چنان به بالندگي رسيدند كه در جنگ‌هاي متعدد، افسانه شكست‌ناپذيري رژيم اشغالگر قدس را بر باد دادند.

تأثير چنين روندي بر تحولات راهبردي منطقه تا حدي است كه امروز از محوري به‌عنوان «محور مقاومت» ياد مي‌شود كه مناسبات و طراحي‌هاي سلطه‌گران استكباري و اذناب آنها را بر هم مي‌زند. همچنين در نبرد با تروريسم تكفيري محور مقاومت با فرماندهي شهيد‌سليماني، فرمانده غيور نيروي قدس و حضور گروه‌هاي مقاومت مردمي منطقه، بار ديگر كارآمدي اين عمق راهبردي ثابت شد.

اكنون سردار سپهبد حاج قاسم سليماني، ديگر در ميان ما نيست، اما راه او ادامه دارد و مكتب او در پيش چشم امت اسلامي قرار دارد. اينك قاسم سليماني‌ها تكثير شده‌اند. جوانان مجاهد و شهادت‌طلب عراقي، لبناني، سوري، پاكستاني، افغانستاني، يمني و... با الگوگيري از اين يادگار امام راحل (ره) با كم‌ترين امكانات، اما با ايمان حداكثري به ميدان آمده و ابتكار عمل را در دست گرفته‌اند. اينك ميدان عمل مقاومت فراتر از انتقام‌جويي صرف از آمران و قاتلان ترور اين شهداي سرافراز مقاومت است.

رهبر معظم انقلاب علاوه بر توصيه بر ترويج و تبيين «نظريه مقاومت» بر «مكتب شهيد سليماني» تأكيد كرده‌اند، به‌گونه‌اي كه اين نظريه و اين مكتب به چارچوبي براي «گفتمان‌سازي»، «شبكه‌سازي» و «جريان‌سازي» مقاومت در برابر نظام سلطه نه‌تنها در جغرافياي ايران اسلامي، بلكه در قلمرو حضور همه ملت‌هاي آزاده جهان تبديل شود. به‌نظر مي‌رسد در صورت جهاد جوانان انقلابي مي‌توان شاهد ظهور جريان جهاني مردمي مقاومت در سراسر گيتي به تأسي از اين قهرمان بزرگ امت اسلامي بود كه منافع سلطه‌گران در تمام اين كره خاكي به مخاطره افكنده و معادلات بين‌المللي را به سود مستضعفين تغيير دهند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار