فاصله قیمت نوساز‌ها با عرف بازار
کد خبر: 1029936
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Jvs
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۲
آپارتمان‌های نوساز از نظر تعداد معاملات نسبت به پنج سال قبل ۱۶ درصد افت کرده که علت اصلی آن به کاهش قدرت خرید مربوط می‌شود، به همین دلیل عرضه واحد‌های جدید به بازار کمتر شده که به شکل ایجاد فاصله قیمتی بین این گروه از آپارتمان‌ها با خانه‌های قدیمی و میانسال بروز یافته است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، گزارش آبان‌ماه ۱۳۹۹ بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد معاملات آپارتمان‌های کمتر از پنج سال ساخت ۲ درصد نسبت به مهرماه بالا رفته که می‌تواند از دلایل مختلفی همچون افزایش عرضه، کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت‌های پیشنهادی، نگرانی از رکود آینده، احتمال اجرایی شدن قانون مالیات بر خانه‌های خالی و محو تورم ماهانه مسکن طی آبان‌ماه نشئت گرفته باشد. با این حال افزایش ۲ درصدی معاملات واحد‌های نوساز با توجه به ریزنوسانات ماهانه نمی‌تواند رقم قابل ملاحظه‌ای تلقی شود.

طی سه هفته اخیر، نرخ‌های کاذب به تدریج از بازار کنار رفته، اما کماکان دیده می‌شود به دلیل کمبود فایل‌های مرغوب و نوساز، این نوع از آپارتمان‌ها بعضاً ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان بالاتر از میانگین قیمت مسکن در مناطق شهر تهران عرضه می‌شوند. به طور مثال در یک آگهی، قیمت هر مترمربع از یک آپارتمان نوساز در منطقه ۴ محله تهرانپارس ۵۰ میلیون تومان تعیین شده، در حالی که متوسط قیمت در این منطقه بر اساس معاملات آبان‌ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۸ میلیون تومان بوده است. در منطقه ۱۳ محله تهران نو نیز نرخ هر مترمربع از یک واحد ۱۰۴ متری هفت سال ساخت، ۳۶ میلیون تومان اعلام شده، حال آنکه میانگین قیمت مسکن در منطقه ۱۳ بر اساس معاملات آبان‌ماه ۲۳ میلیون تومان بوده است.

یک واحد ۱۲۸ متری یک سال ساخت در فرمانیه متری ۵۵ میلیون تومان تعیین شده که دقیقاً با متوسط قیمت منطقه یک برابری می‌کند. در محله سعادت‌آباد واقع در منطقه ۲ قیمت یک آپارتمان ۲۰۰ متری نوساز به طرز عجیبی بالاتر از متوسط و عرف منطقه تعیین شده، به طوری که نرخ این آپارتمان ۱۲۰ میلیون تومان در هر مترمربع در نظر گرفته شده، در حالی که متوسط قیمت در منطقه ۲ متری ۴۴ میلیون تومان است.

کارشناسان معتقدند با توجه به تغییرات ایجاد شده در اندازه‌های اقتصاد ایران، انتظار افت شدید قیمت مسکن دور از ذهن است، اما احتمال ثبات و ته‌نشین شدن نرخ‌ها طی دو، سه سال آینده وجود دارد. به بیان دیگر تورم عمومی افزایش می‌یابد، اما قیمت مسکن ثابت می‌ماند که معنای دیگر آن ثبات قیمت اسمی و کاهش قیمت واقعی است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار