دریافت دستمزد نجومی برای به مرگ کشاندن نوزادان در ۹/۹/ ۹۹
کد خبر: 1029305
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Jlh
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۷
نگاه ساده به چالش‌هایی همچون بالا گرفتن تب تاریخ تولد‌های لاکچری در جامعه می‌تواند ما را از رسیدن به راه‌حل‌های اساسی برای حل چنین معضلاتی باز دارد. برخی مسائل و معضلات فرهنگی، اجتماعی ریشه‌های عمیقی دارند که باید به این ریشه‌ها توجه کنیم تا بتوانیم نگاه واقع‌بینانه‌ای به این معضلات داشته باشیم.
زهرا چیذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: ماجرای گرایش زوج‌های جوان به تولد فرزندشان در تاریخ‌های رندی همچون ۹/۹/ ۹۹ هم ریشه‌های عمیقی دارد، اما نگاه ساده‌انگارانه به آن موجب شده تا سازمان ثبت‌احوال اعلام کند به متولدین نیمه نخست آذر ماه اجازه داده شده تا تاریخ صدور شناسنامه فرزندشان را ۹/۹/ ۹۹ ثبت کنند. این در حالیست که این راهکار‌ها حکایت از نگاه سطحی مسئولان امر به چنین موضوع مهمی دارد.

برای داشتن نگاهی ریشه‌ای به این ماجرا باید آمار عجیب سزارین در کشور را مورد بازبینی قرار دهیم. طبق قاعده در هر روزی از سال تعدادی نوزاد به روش زایمان طبیعی یا سزارین به دنیا می‌آیند، اما اینکه یک مادر بخواهد خودش تصمیم بگیرد تا نوزادش را در تاریخی خاص به دنیا بیاورد، مستلزم آن است که این نوزاد با روش سزارین متولد شود و به طور یقین زایمان طبیعی نمی‌تواند تضمین کند تا نوزاد در تاریخی همچون ۹/۹/۹۹ متولد شود؛ اینجاست که به معضلی ریشه‌ای‌تر یعنی آمار بسیار بالا و رتبه‌داری ایران در جهان به لحاظ جراحی سزارین می‌رسیم. ایران با میزان سزارین ۹/ ۴۱ درصد، رتبه دوم را در جهان دارد. این رقم در سال ۹۲ به ۵۲ درصد رسید، که بنا بر گزارش سازمان بهداشت جهانی میزان این عمل در کشور‌های پیشرفته ۵ تا ۱۵ درصد زایمان‌هاست.

طی سال‌های اخیر وزارت بهداشت برنامه‌هایی را برای ترویج زایمان طبیعی داشته است که در کاهش آمار سزارین تا ۳۳ درصد زایمان‌ها در سال ۹۷ مؤثر بوده است، اما با فرض همان ۳۳ درصد مشاهده می‌کنیم که آمار عمل سزارین در ایران در مقایسه با آمار آن در کشور‌های پیشرفته بین ۲ تا ۶ برابر است.

بدیهی است این حجم از مادرانی که برای زایمانشان روش سزارین را انتخاب می‌کنند، مشکل خاصی ندارند و در صورت اقناع توسط پزشک معالج خود به زایمان طبیعی ترغیب می‌شوند؛ زایمانی که به مراتب کم‌عارضه‌تر است و سلامت مادر و فرزندش را تضمین می‌کند. اما در اغلب موارد این خود پزشکان هستند که مادران باردار را به جای توصیه به زایمان طبیعی به انجام سزارین ترغیب می‌کنند! این معضلی است که تا کنون وزارت بهداشت هیچ راهکاری برای آن نداشته است.

حل نشده باقی ماندن این معضل، سبب شکل‌گیری چالش‌های بعدی همچون صف‌های طولانی مادران باردار برای انجام سزارین و تولد فرزندشان در تاریخ‌های خاص شده است!

به بیان دیگر تا زمانی که پزشکی نباشد که حاضر شود به ازای دریافت پول بیشتر با سلامتی و جان مادران باردار و نوزادانشان بازی کند و همینطور، تا وقتی بیمارستان، زایشگاه و مراکز درمانی حاضر می‌شوند مادرانی که هنوز موعد زایمانشان نرسیده را در تاریخ‌های خاصی همچون ۹/۹/ ۹۹ پذیرش کنند، صف‌های طولانی مادران باردار برای به دنیا آوردن نوزادشان در تاریخ‌های خاص ادامه خواهد یافت. ردیابی و برخورد با این تخلف پزشکان و مراکز درمانی کار سختی نیست. به طور یقین وزارت بهداشت می‌تواند با نظارت بیشتر بر عملکرد بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها، پزشکان و گرفتن آمار تعداد سزارین‌های انجام شده در چنین روزی و همچنین بررسی پرونده مادران باردار برای صحت‌سنجی موضوع از طریق منطقی و علمی با تولد‌های تقویمی که منجر به آسیب‌های جدی به نوزاد می‌شود و حتی ممکن است مرگ او را به دنبال داشته باشد، جلوگیری کند.
این مسئله در بخشنامه چند روز قبل معاونت درمان وزارت بهداشت آمده بود و از دانشگاه‌های علوم پزشکی خواسته شده بود با این مسئله برخورد کنند. اما گلوگاه اصلی این ماجرا در بخش خصوصی است و از سوی دیگر اگر در سال‌های گذشته با پزشکان و مراکز درمانی متخلف در این زمینه برخورد جدی صورت گرفته بود، شاهد تکرار این تراژدی و جابه‌جایی مبالغ کلان برای چنین زایمان‌هایی نبودیم. اما رها شدن اصل ماجرا یعنی ترغیب مادران باردار به سزارین در تمام طول سال و وجود پزشکان و مراکز درمانی که به مادران باردار خواستار تولد نوزادشان در تاریخ‌های لاکچری خدمات می‌دهند، موجب ماندگاری و تعمیق چنین چالشی شده است. در این میان اقدام ثبت احوال برای درج تاریخ ۹/۹/ ۹۹ به عنوان تاریخ صدور شناسنامه تمام متولدین نیمه نخست آذر ۹۹ تلخند این قصه است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار