وضعیت مشکی کرونا در شهر‌های استان مرکزی
کد خبر: 1025865
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IsD
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۶
در‌حالی‌که آمار فوتی‌ها به ۵۰۰ نفر در روز نزدیک می‌شود و مسئولان می‌گویند در هفته‌های بعد هم آمار‌ها صعودی خواهد بود، اما هنوز آخرین تصمیمات و شدیدترین برخوردها، به جلوگیری از خروج خودرو‌های بومی از منطقه سکونت اصلی و نهایتاً جریمه‌ای برای رانندگان متخلف ختم می‌شود.
سجاد مرسلي
سرویس ایران جوان آنلاین: آنقدر هشدار‌ها نادیده گرفته شدند که حالا کرونا از شرایط قرمز و بحرانی عبور کرده و شهر‌ها یکی‌یکی خبر می‌دهند که وارد وضعیت مشکی شده‌اند. هنوز معلوم نیست محدودیت‌های سختگیرانه را برای چه زمانی نگه داشته‌اند. در‌حالی‌که آمار فوتی‌ها به ۵۰۰ نفر در روز نزدیک می‌شود و مسئولان می‌گویند در هفته‌های بعد هم آمار‌ها صعودی خواهد بود، اما هنوز آخرین تصمیمات و شدیدترین برخوردها، به جلوگیری از خروج خودرو‌های بومی از منطقه سکونت اصلی و نهایتاً جریمه‌ای برای رانندگان متخلف ختم می‌شود. هر چه هست، اوضاع اصلاً خوب نیست و روز گذشته رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با استناد به آخرین آمار و اخبار وضعیت شهرستان‌های استان مرکزی از لحاظ میزان شیوع کرونا اعلام کرد: شهرستان‌های اراک، خمین و ساوه در وضعیت مشکی قرار دارند.

برای آگاهی از میزان گسترش و شیوع کرونا در استان‌های ایران کافیست اوضاع و احوال مناطقی را که تا چند ماه پیش آرام و سفید بودند، با شرایط حال حاضرشان مقایسه کنیم. استان مرکزی از جمله استان‌هایی بود که از همان روز‌های اول ورود کرونا به ایران، توانسته بود با اجرای پروتکل‌های بهداشتی و البته توجه و اجرای توصیه‌های بهداشتی از طرف شهروندانش، خود را از گزند کووید ۱۹ دور نگه دارد، اما امروز و در آستانه ورود به دهمین ماه حضور کرونا در کشور رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک می‌گوید: «بر‌اساس آخرین آمار و اخبار وضعیت شهرستان‌های استان مرکزی از لحاظ میزان شیوع کرونا، شهرستان‌های اراک، خمین و ساوه در وضعیت مشکی قرار دارند.»

دکتر سید‌محمد جمالیان ادامه می‌دهد: «شهرستان‌های دلیجان، تفرش، آشتیان، شازند، فراهان، کمیجان، محلات و زرندیه در وضعیت قرمز و شهرستان خنداب نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.» وی تصریح می‌کند: «متأسفانه شهر‌های اراک، خمین و ساوه در وضعیت مشکی قرار گرفتند که با توجه به افزایش روز‌افزون آمار مبتلایان و متوفیان، در صورت استمرار این شرایط و توجه نکردن مردم به پروتکل‌های بهداشتی، روز‌های خوبی را برای سلامت استان پیش‌بینی نمی‌کنیم.»

به گفته این مسئول، رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها یک شعار نیست و باید واقعاً برای سلامت خودمان ارزش قائل شویم؛ بهداشت بدون عمل تنها یک شعار است و مطمئنا با شعار دادن نه‌تن‌ها شرایط خوب نمی‌شود، بلکه در این صورت وضعیت بسیار وخیم‌تر هم خواهد شد.

جمالیان می‌افزاید: «به مرحله‌ای رسیده‌ایم که مسئولان و مدیران ارشد استانی نیز پا به پای کادر درمان وارد میدان مبارزه و نفس‌گیر کرونا ویروس شده‌اند و جای تأسف دارد که بعضی از مردم با سهل‌انگاری و غفلت علاوه بر تهدید جان و سلامتی خود، تلاش‌های شبانه‌روزی مسئولان را هدر می‌دهند.» تمام بی‌توجهی‌ها به مردم باز‌نمی‌گردد و بی‌خیالی و عدم مسئولیت‌پذیری برخی مدیران هم مزید بر علت شده تا استان‌ها روز‌های دشواری را سپری کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز می‌گوید: «بهتر است بعضی از اشخاص از خواب غفلت بیدار شده و کمی تأمل کنند، زیرا اگر این اتفاقات ناگوار برای خودشان یا عزیزانشان رخ دهد، ممکن است کاری از دست کادر درمان بر‌نیاید.»

نیاز به تصمیمات سفت و سخت داریم

از صحبت‌های مسئولان چنین استنباط می‌شود که خودشان هم برای اتخاذ تصمیمی درست و جامع به اجماع نرسیده‌اند. معلوم نیست معیار آن‌ها در برخورد با کرونا چیست و کدام وضعیت و شرایط می‌تواند برایشان هولناک باشد تا یکبار حداقل کاری بکنند که کووید ۱۹ فرصت انتشار نداشته باشد. یکی از اعضای کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در مجلس پیشنهاد داده است، باید یک هفته در کل کشور و به‌خصوص در شهر‌های قرمز قرنطینه سفت و سخت اجرا شود و رفت‌و‌آمد‌ها به شدت کنترل و از در خانه‌ها کنترل انجام شود. حسین محمد صالحی می‌گوید: «ستاد ملی مقابله با کرونا مصوبه دورکاری کارمندان را تصویب کرده که هم‌اکنون در تهران اجرا می‌شود و برخی ادارات این مصوبه را انجام می‌دهند، اما برخی دیگر دورکاری کارمندان را اجرایی نمی‌کنند یا شاید کارمندان مایل به دورکاری نباشند. واقعیت این است که دورکاری کارمندان و تعطیلی یک یا دو هفته‌ای برخی مشاغل خیلی نمی‌تواند از شیوع کرونا جلوگیری کند.»

وی ادامه می‌دهد: «وقتی دورکاری و تعطیلی برخی مشاغل را اعلام می‌کنند، همه به دنبال سفر رفتن هستند و اگر می‌خواهیم از موج چهارم و پنجم کرونا جلوگیری کنیم، باید عزم جدی داشته باشیم و مانند فروردین‌ماه که رفت‌و‌آمد‌ها به شدت کنترل می‌شد، هم‌اکنون هم چند روز ورودی و خروجی شهر‌ها را کنترل کنند و یک هفته این کنترل‌ها اعمال شود تا شیوع بیماری فروکش کند.»

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «تعطیل کردن مشاغل و دورکاری موجب برگزار نشدن اجتماعات نمی‌شود، بازار‌ها همچنان باز هستند و مردم به راحتی در سطح شهر‌ها تردد می‌کنند. تنها راه برون‌رفت از این مشکل، کنترل شدید تردد در شهر‌ها و ورودی‌هاست، متأسفانه وقتی دو روز تعطیلی است، موج سفر‌ها هم آغاز می‌شود.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار