بذر مهربانی بکاریم
کد خبر: 1023024
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004I8O
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۷
خداوند ۲۰۰ بار بر محبت‌کردن تأکید می‌کند
انسان‌ها در زندگی همواره با انتخاب‌های گوناگون مواجه هستند. انتخاب اینکه فردی مثبت و مهربان باشند و با پذیرش این خصیصه از خودشان در ذهن دیگران تصویری نیکو باقی بگذارند یا تصویری منفی که باعث آزرده خاطرشدن دیگران می‌شود. در یک کلام اصل و اساس تعریف مهربانی را می‌توان اهمیت خالصانه‌ای دانست که نسبت به دیگران قائل هستیم.
مهدیه عظیم‌لو

سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: خورشیدی که گرما و انرژی بی‌حدش را نثار همه موجودات می‌کند، برایش فرقی ندارد که به بیابان لم‌یزرع می‌تابد یا دشتی سر سبز و پر از گل‌های رنگارنگ، جویباری که در مسیر حرکت خود از درخت تنومند تا نهال کوچکی را سیراب می‌کند، باران رحمت نازل شده از آسمان که حال و هوای تازه‌ای به همه موجودات می‌بخشد، مادری که با دل و جان از فرزند خود محافظت و مراقبت می‌کند و از عشق و شیره وجودی خود نثار فرزندش می‌کند و... همه این‌ها نشان از محبت و مهربانی دارد که از ذات حق تعالی سرچشمه می‌گیرد.


انسان‌ها در زندگی همواره با انتخاب‌های گوناگون مواجه هستند. انتخاب اینکه فردی مثبت و مهربان باشند و با پذیرش این خصیصه از خودشان در ذهن دیگران تصویری نیکو باقی بگذارند یا تصویری منفی که باعث آزرده خاطرشدن دیگران می‌شود. در یک کلام اصل و اساس تعریف مهربانی را می‌توان اهمیت خالصانه‌ای دانست که نسبت به دیگران قائل هستیم. اینکه بهترین را برای دیگران بخواهیم و بدانیم آن‌ها همان خواسته‌ها، نیازها، انگیزه‌ها و حتی همان ترس‌هایی را دارند که خودمان داریم و از همه مهم‌تر اینکه بدون هیچ‌گونه توقعی این احساسات را نثار دیگران کنیم.


زمانی این احساسات عیار بالای ارزشی پیدا می‌کند که با حس ریا، دروغگویی، تملق یا چاپلوسی همراه نباشد. متأسفانه افرادی هستند که تنها به صرف اینکه منفعتی عایدشان خواهد شد به دیگران محبت و مهربانی می‌کنند. این نوع از رفتار از انسانیت و ارزش‌های والای آدمی به دور است.


مهربانی و اعمال مهربانانه در زمره خصوصیات اخلاقی و ویژگی‌های ذاتی انسان‌هاست. اگر نگاه دقیقی به افرادی داشته باشیم که بدون هیچ چشمداشتی به دیگران مهربانی می‌کنند، خواهید دید که عاری از هرگونه حس تنفر، حسادت، بدگمانی و بازی دادن دیگران هستند و زندگی را بسیار آسان‌تر و زیباتر از بقیه افراد معنا می‌کنند.


ضرب‌المثلی قدیمی هست که می‌گوید: «از هر دست که بدهی از همان دست هم پس می‌گیری»، مطالعات نشان داده آن‌ها که مهربان‌ترند، شادتر هستند. همچنین تأثیرات مثبتی که مهربانی بر سلامت افراد می‌گذارد از نظر فیزیولوژیکی و روحی یک اثر مثبت سه جهته است.


نتایج تحقیقات و پژوهش‌های محققان و اندیشمندان این حوزه کاربردی حکایت از این امر دارد که تأثیر مثبت مهربانی بر شخص مهربان بیشتر از فرد دریافت‌کننده مهربانی است. به عبارت بهتر مطالعات نشان می‌دهد که شخص مهربان از طرف مقابل خود یعنی فرد گیرنده مهربانی خوشحال‌تر است و جالب‌تر اینکه عمل مهربانانه بیشترین تأثیر را روی فردی دارد که به صورت اتفاقی شاهد این ماجرا بوده است.


خداوند متعال در کتاب آسمانی قرآن کریم در ۲۰۰ آیه در رابطه با مهربانی انسان‌ها با یکدیگر تأکید کرده و سخن می‌گوید. در برخی از پیام‌های قرآن در مورد محبت، عشق و مهربانی به عنوان مهم‌ترین رکن زندگی بشری اشاره شده است. فرجام سخن اینکه مرگ انسان از رگ گردنش به او نزدیک‌تر است. پس چه نیکو می‌شود که آدم‌ها از خود در این دنیا در میان دیگران صفات خوب و پسندیده‌ای مثل مهربانی به یادگار بگذارند تا همیشه خاطرشان در ذهن‌ها به نیکی یاد شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار