ترجیح وزارت جهاد کشاورزی برای واردات سموم به جای تولید در داخل
کد خبر: 1022474
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HzW
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۲
فعالان حوزه تولید سم مدعی هستند، وزارت جهاد کشاورزی واردات سم را که هزینه بسیار بیشتری دارد، جایگزین تولید داخل کرده‌است. عملکرد دولت در باره سموم نشان می‌دهد که آن‌ها دو دلار ارز یارانه‌ای به تولید داخل می‌دهند، اما سه دلار به واردات اختصاص می‌یابد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: فعالان حوزه تولید سم در کشور با انتقاد از واردات بی‌رویه سموم کشاورزی معتقدند با اینکه ظرفیت تولید در کشور بسیار است، اما در یکسال گذشته واردات سم از ۱۲‌درصد به ۵۲‌درصد رسیده‌است، در حالی که اگر ارز به تولید کنندگان بدهند ۳۰‌درصد ارزبری کمتر از واردات خواهد داشت. آن‌ها از نحوه اختصاص ارز به تولید کنندگان هم گلایه داشته و گفته‌اند برای تأمین مواد اولیه ارزی که قرار است، به تولید کنندگان داده شود آن‌ها ماه‌ها در صف قرار می‌گیرند و در نهایت تخصیص داده نمی‌شود، اما وارد‌کنندگان به راحتی ارز خود را دریافت و سموم وارد می‌کنند.

محمدناصر علائی‌نیا، عضو هیئت مدیره انجمن صنایع تولید‌کننده سموم کشور در نشست خبری گفت: ۶۰‌شرکت فرمولاسیون سموم در کشور وجود دارد که آزمایشگاه‌های مجهزی دارند و می‌توانند همه گونه سم را در داخل کشور فرموله کنند، اما وزارت جهاد کشاورزی ترجیح می‌دهد، به جای به کارگیری این شرکت‌ها سم آماده را از کشور‌های دیگر وارد کند. وی تأکید کرد: صنعت فرمولاسیون در داخل کشور نیم قرن تجربه دارد و به پختگی کامل رسیده است و می‌تواند صرفه‌جویی ارزی برای کشور داشته باشد. سؤال اینجاست که چرا این چراغی که سال‌هاست روشن نگه داشته‌ایم برخی می‌خواهند، آن را در جایی دیگر روشن کنند. اتفاقاً گرانی ارز فرصت خوبی برای صادرات است و باید از تولید داخل حمایت شود. این فعال اقتصادی تصریح کرد که در سال‌های گذشته ایران صادر‌کننده سموم به کشور‌های منطقه از جمله ترکیه‌بود، اما امروز در سایه عدم حمایت دولتی به وارد کننده کامل تبدیل شده‌ایم. وی با بیان این سؤال که در شرایط کمبود ارز چرا به جای حمایت از تولید داخل باید واردات انجام شود، گفت: سال گذشته ۲۵۰‌میلیون دلار برای تأمین مواد تکنیکال اختصاص یافت، اما ۵۲‌درصد این اعتبار به واردات سم آماده پرداخت شد، در حالی که می‌توانستند مواد تکنیکال را وارد کشور کنند و این‌ها در داخل توسط شرکت‌های داخلی فرموله می‌شدند. علائی‌نیا تأکید کرد: عملکرد دولت در باره سموم نشان می‌دهد که آن‌ها دو دلار ارز یارانه‌ای به تولید داخل می‌دهند، اما سه دلار به واردات اختصاص می‌یابد.

قانون منع واردات محصولات مشابه داخلی اجرایی نمی‌شود

این مسئول تصریح کرد: قانونی وجود دارد که به موجب آن اگر محصول مشابه داخلی وجود دارد، واردات آن انجام نشود، اما این قانون درباره آفت‌کش‌ها رعایت نمی‌شود و همچنان شاهد سیل واردات هستیم. چرا در شرایط محدودیت ارزی به جای حمایت از تولید داخل که می‌تواند ۳۰‌درصد صرفه‌جویی ارزی نسبت به واردات داشته‌باشد، ارز را به واردات می‌دهند. عضو هیئت مدیره انجمن صنایع تولید کننده سموم تأکید کرد: بخش فرمولاسیون سموم کشور از کشور‌هایی مثل هند و چین هم شرایط بهتری دارد. سمومی که در داخل کشور تولید می‌شود تحت استاندارد فائو است که استاندارد بسیار سختگیرانه‌ای دارد.

علائی‌نیا در بخش دیگری از سخنان خود گفت‌: در حال حاضر شرکت‌های تولید‌کننده سم با یک چهارم ظرفیت کار می‌کنند و اگر از این بخش حمایت شود تا ۹‌برابر میزان مصرف داخل می‌توان به کشور‌های دیگر صادر کرد. وی گفت: مصرف سموم کشور سالانه ۳۰‌هزار تن است، در حالی که ظرفیت تولید ما ۳۰۰ هزار تن می‌باشد. اگر متوسط قیمت هر سم را ۱۰‌دلار فرض کنیم، در صورت حمایت از این بخش ۷/۲ میلیون دلار امکان صادرات خواهیم داشت.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع تولید‌کننده سموم گفت: متأسفانه در سال‌های گذشته ارز ۴ هزارو ۲۰۰‌تومانی این بخش را فلج کرد. این یک سیاست شکست خورده‌ای است که متأسفانه دولت آن را اجرایی می‌کند. وارد کنندگان با ارز ۴ هزارو ۲۰۰‌تومانی وارد می‌کردند، اما شرکت‌های داخلی برای تأمین نیازشان نمی‌توانستند با ارز ۴ هزارو ۲۰۰‌تومان وارد کنند و در این رقابت شکست می‌خوردند. وی عنوان کرد: ممنوعیت صادرات اشتباه دیگری بود که تولید کنندگان داخل را زمینگیر کرد. قبل از ممنوعیت سموم کشور ما به کشور‌های منطقه صادر می‌شد، اما ممنوعیت صادرات باعث شد بازار‌های خود را از دست بدهیم. عضو هیئت مدیره انجمن صنایع تولید کننده سموم به نکته دیگری اشاره کرد و گفت: متأسفانه با اینکه به اذعان خود وارد‌کنندگان ۲۵‌درصد سموم مورد نیاز وارداتی است، اما سال گذشته ۵۲‌درصد سهم واردات بوده است. در صورتی که از بخش سموم حمایت شود، توان صادرات به کشور‌های عراق، ترکیه، آذربایجان، قزاقستان و ازبکستان را داریم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار