سرطان در ایران کمتر از میانگین جهانی
کد خبر: 1022142
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HuA
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۶
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: آمار بروز سرطان در ایران از میانگین جهانی کمتر است، اما این آمار طی دو دهه آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت.
سرویس جامعه جوان آنلاین: علی مطلق، رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درباره آمار سرطان در کشورمان گفت: آمار بروز سرطان به طور کلی بر اساس تعداد، در صد نفر بررسی می‌شود و این تعداد در حال حاضر نسبت به متوسط جهانی کمتر است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت ایران طی دو دهه آینده رو به سالمندی خواهد رفت، اظهار داشت: امید به زندگی در ایران از سن ۵۸ سال به ۷۶ سال رسیده‌است و این سن دوره‌ای است که افراد مستعد سرطان هستند. ایران نیز نسبت به میانگین جهانی با روند افزایشی سرطان پیش خواهد رفت و به دلیل عوامل ذکر شده این آمار بسیار افزایش خواهد داشت.

مطلق درباره سرطان‌های شایع در کشورمان اظهار داشت: سرطان پستان حدود یک چهارم مبتلایان به سرطان در بانوان را به خود اختصاص داده‌است. در مورد مردان سرطان معده تا دو سال گذشته بیشترین مبتلا را داشته‌است، اما طی دو سال اخیر آمار ابتلا به سرطان پروستات در آقایان بسیار افزایش داشته‌است.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مبتلایان به سرطان‌های پستان، پروستات، معده و روده طی چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته‌اند، گفت: یکی از علل اصلی ابتلا به این دسته از سرطان‌ها مصرف بیش از حد غذا‌های چرب، چاقی، کم‌تحرکی و کاهش مصرف میوه و سبزیجات است.

وی درباره برنامه‌های اداره سرطان وزارت بهداشت در راستای کاهش ابتلا به سرطان اظهار داشت: برنامه‌ای با عنوان برنامه ملی مدیریت سرطان از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۴ با هدف کاهش شیب افزایش حجم ابتلا به سرطان و کاهش آمار مرگ و میر و تلفات ناشی از آن طراحی‌شده و یکی از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در این زمینه پس از آگاهی‌رسانی گسترده، تشخیص زودهنگام و پیشگیری از ابتلا به سرطان است.

وی عنوان کرد: به طوری که در صورت مشاهده علائم مشکوک توسط بهورز، ماما و پزشک شبکه بهداشتی در مراجعه‌کنندگان، این افراد به بیمارستان‌های خاص جهت دریافت خدمات ویژه ارجاع داده می‌شوند. بنابراین مهم‌ترین راهبرد ما برای کنترل سرطان، تشخیص زود‌هنگام علائم سرطان است، چون هر چقدر این بیماری زودتر تشخیص داده شود، قابلیت درمان بالاتری هم دارد.

مطلق با اشاره به شعار امسال وزارت بهداشت و درمان مبنی بر سرطان قابل پیشگیری و قابل درمان است با خودمراقبتی و امید گفت: به طور میانگین ۵۰ درصد سرطان‌ها قابل درمان هستند، اما در کشور‌هایی که در این زمینه سرمایه‌گذاری کردند، این آمار به ۷۰ درصد نیز رسیده‌است.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت درباره رتبه ایران در بروز سرطان خاطر نشان کرد: اگر کشور‌ها را در پنج رتبه دسته‌بندی کنیم، ایران در رتبه میانی قرار می‌گیرد. در حال حاضر میانگین ابتلا به سرطان در کشور ما از آمار جهانی پایین‌تر است، اما همانطور که گفتم در دو دهه آینده این آمار افزایش چشمگیری پیدا می‌کند به همین دلیل است که باید در حوزه‌های پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیشتر تلاش کنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار