رحمت و برکت در زندگی مشترک
کد خبر: 1021417
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HiT
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۶
ازدواج آسان در آیات و روایات
از نشانه‌های برکت زن آن است که خواستگاری‌اش بی‌تکلف و آسان انجام گیرد. آیا این فرموده پیامبر اسلام (ص) امروزه در کشورمان عملی می‌شود؟ در جامعه‌ای که قوانین و زندگی مردم بر اساس دستورات اسلام بنا شده است، این جمله چه قدر در ازدواج‌هایمان جدی گرفته می‌شود؟
خاتون تهرانی
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: پروردگار در سوره نور می‌فرماید: مردان و زنان بی‌شوهر، بردگان و کنیزان صالح را تزویج کنید. چنانچه آنان فقیر باشند، خداوند از فضل خود غنی و بی‌نیازشان می‌سازد. که خداوند رحمتش وسیع و به احوال بندگان خود آگاه است.

حضرت امام صادق (ع) نیز در حدیثی که در این رابطه‌خوش می‌نشیند، می‌فرماید: هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت به لطف خداوند بدگمان شده است چرا که خداوند می‌فرماید: اگر آنان فقیر باشند، خداوند از فضل و کرم خود بی‌نیازشان می‌کند. پیامبر (ص) نیز با تأکید بر ازدواج می‌گوید: بیشترین اهل جهنم انسان‌های بی‌همسر هستند.
جامعه‌شناسان و کارشناسان معتقد هستند امروزه دلایلی نظری در رابطه با رواج نگاه مادی در جامعه وجود دارد. بسیاری از افراد بر اساس این نگاه همسر خود را با توجه به دارایی و شرایط ظاهری انتخاب می‌کنند.

به طور مثال گفته می‌شود مردم یکی از استان‌های بزرگ کشور رسم دارند هنگام خواستگاری یک نفر از خانواده عروس را به خانه داماد بفرستند تا از سر و وضع زندگی خانواده داماد سر دربیاورد. در صورتی که موقعیت مالی آنان را پسندیدند، اجازه می‌دهند مراحل بعدی مراسم خواستگاری و... انجام شود.

از پیامبر حدیثی به یادگار مانده است که در مخالفت با این نگاه است. ایشان می‌گوید: هر که با زنی به خاطر مالش ازدواج کند، خداوند او را به مال وی واگذار می‌کند، و هر که با او به خاطر جمال و زیبایی‌‍‌اش ازدواج نماید، در او چیزی را که ناخوشایند او نیست، خواهد دید، و هر که با وی به خاطر دینش ازدواج کند، خداوند تمامی این مزایا را برای او جمع می‌کند.

حضرت امام رضا (ع) نیز در حدیثی متناسب با این مقوله می‌فرماید: هنگامی که مردی از شما خواستگاری کرد که از دین و اخلاق او راضی بودید، به ازدواج با او رضایت دهید و مبادا فقر او تو را از این رضایت بازدارد. با نگاهی به این نوشته کوتاه، خودتان بخوانید حدیث مفصل بخوان از این مجمل.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار