ارائه خدمات پزشکی از راه دور  در ۲۳ نقطه محروم کشور
کد خبر: 1017945
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GoT
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۴
ارائه خدمات دوراپزشکی به همت ستاد اجرایی فرمان امام و با همکاری وزارت بهداشت در ۲۳ نقطه کشور راه‌اندازی و آغاز به کار کرد.
سجاد مرسلی
سرویس ایران جوان آنلاین: سیدمصطفی سیدهاشمی معاون ستاد اجرایی فرمان امام در مراسم افتتاح فاز نخست برنامه پزشکی از راه‌دور که به همت این ستاد و در دانشگاه‌های منتخب علوم پزشکی راه‌اندازی شده، گفت: خدمات پزشکی از راه‌دور پروژه‌ای است که یک سال است پیگیر این امر بوده و حالا شاهد افتتاح آزمایشی آن در ۲۳ نقطه محروم کشور در امر دوراپزشکی هستیم و از دانشگاه‌های منتخبی که با ما همکاری داشتند تشکر و قدردانی می‌کنیم. وی افزود: بین علوم پزشکی و ارتباطات باید مدیریت تکنولوژی را داشته باشیم و در این راستا باید زیرساخت‌هایی نظیر پرداخت، ارائه خدمت و حفظ امنیت بیمار مد نظر قرار گیرد، ستاد اجرایی این موضوع را از سال ۹۲ راه‌اندازی کرد و در آن ایام این طرح به دلیل خلأ قانونی و عدم اهتمام وزارت بهداشت ناقص ماند.

سیدهاشمی ادامه داد: با حضور دکتر نمکی این امر فراموش شده روی میز قرار گرفت و ستاد به عنوان یکی از کمک کنندگان به مناطق محروم با کمک وزارت بهداشت این طرح را ادامه داد تا در هزینه‌های بیمار و حمل و نقل صرفه‌جویی شود و پزشک متخصص با پزشک منطقه محروم و بیمار در مناطق محروم ارتباط داده باشد. معاون ستاد اجرایی فرمان امام گفت: تا امروز ستاد اجرایی هزار میلیارد تومان برای مقابله با کرونا اختصاص داده، در زمینه تولید ماسک نیز روزانه ۳ میلیون ماسک تولید می‌کنیم، ۲ میلیون ماسک نیز به داوطلبان کنکور ارائه دادیم، در هیئت‌ها نیز ۵ میلیون ماسک رایگان توزیع شد که این موضوع از افتخارات ستاد است.

تله‌مدیسین هزینه درمان را کاهش می‌دهد

سعید نمکی وزیر بهداشت نیز در مراسم افتتاح فاز نخست برنامه پزشکی از راه‌دور گفت: در سال‌های پس از انقلاب دستاورد‌های زیادی در نظام سلامت داشتیم. وقتی حرف از سیستان و تایباد و مناطق مرزی می‌شود یاد روز‌های سخت این مناطق می‌افتم، اما حالا اتصال طبیب عمومی به متخصص را در دورترین نقاط مرزی کشور داریم و معتقدم انقلاب در نظام ارائه خدمت کشور شروع شد و این موضوع پایه‌گذار حرکت بزرگ ملی است. وی ادامه داد: در بسیج ملی کرونا بزرگ‌ترین ابزار پرونده الکترونیک سلامت و طب دیجیتال و دوراپزشکی بود، در وزارت بهداشت و ستاد اجرایی فرمان امام اتفاق خوبی رخ داد، که این اتفاق منجر به اعتلای کیفی و کاهش نیاز به نیرو‌های تخصصی در اقصی نقاط کشور است.

به گفته این مسئول، مردم همواره تقاضا دارند در مناطق محروم نیروی متخصص خدمت ارائه دهد که با توسعه دوراپزشکی این امر محقق می‌شود. این امر منجر‌به توسعه عدالت در سلامت در مناطق محروم کشور می‌شود. قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت نیز در این مراسم از حمایت‌های وزیر بهداشت و ستاد اجرایی فرمان امام در راه‌اندازی پروژه تله‌مدیسین تقدیر کرده و گفت: حدود یک سال است که ستاد اجرایی فرمان امام این پروژه را با همکاری وزارت بهداشت آغاز کرده است. وی افزود: این کاری پیچیده بود و تمام اجزای پزشکی باید در قالب پزشکی از راه دور تعریف می‌شد، گام نخست به عنوان یادمان شهدای سلامت کلید زده شد، پزشکی از راه دور شامل خدماتی مثل مشاوره، گزارش رادیولوژی از راه دور و... است و مهم‌ترین هدف کاهش بار مراجعات بیماران و درمان آنهاست. معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: ما ۵۶۰۰ خدمت پزشکی داریم که برای برخی از آن‌ها این خدمت انجام شده و جلسات راه‌گشایی با نظام پزشکی، سازمان‌های بیمه‌گر و انجمن‌ها داشتیم، که از این پس بیمه‌ها می‌توانند پرداخت‌ها را نیز به صورت الکترونیک انجام دهند.

جان‌بابایی با شاره به اینکه برای ارائه این خدمات ستاد‌های کشوری پاد راه‌اندازی شد و امیدواریم به زودی بتوانیم خدمات تله‌رادیولوژی را در سراسر کشور راه‌اندازی کنیم، گفت: می‌توانیم در تمام ای‌سی‌یو‌ها دستگاه ویزیت از راه دور را قرار دهیم، این خدمت برای مناطق محروم راه‌اندازی شده است و امیدواریم با همت ستاد اجرایی فرمان امام شاهد استقرار کلینیک‌های ویژه دانشگاهی باشیم و بتوانیم ارائه خدمات خاص برای سکته‌های قلبی و مغزی انجام دهیم. وی با اشاره به نقش تله‌مدیسین در کاهش هزینه‌های بیماران تصریح کرد: در برنامه گام نخست خدمات دوراپزشکی کشور، چهار دانشگاه منتخب مشهد، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، ایرانشهر، زابل، لرستان، هرمزگان و بم با راه‌اندازی خدمات مشورت تخصصی و ویزیت از راه‌دور، این گام را به صورت آزمایشی آغاز می‌کنند تا از ابتدای پاییز با اطمینان از آمادگی کامل همه زیرساخت‌ها، نیروی انسانی لازم، تجهیزات، و چرخه‌های پشتیبانی مورد نیاز، وارد چرخه گسترده گام اصلی ارائه خدمت شوند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار