برکت با صداقت
کد خبر: 1017443
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GgN
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۰
نگاهی به اثرات مثبت راستگویی در زندگی
کسانی که رفتار صادقانه دارند، به این نتیجه رسیده‌اند که رنج‌ها و مشکلات دنیا در گذر است. پس آنان را از مسیر صداقت خارج نمی‌کند. کسانی که صادقند، در مقابل مشکلات قدرت تحمل‌شان بالا می‌رود و رنج‌ها برایشان آسان می‌شود. هر که راستى و درستى طلبد، رنج‌ها بر او سبک شود
حجت‌الاسلام علیرضا فرهنگ
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: از مهم‌ترین مسائلی که باید به دقت به آن توجه کنیم صداقت در رفتار، گفتار و کردار است. متأسفانه گاهی اوقات گفتار و رفتار ما انسان‌ها با هم مطابقت ندارد. صداقت در رفتار بهترین راه اثرگذار بر قلب و دل مخاطب است. کسانی که با کردارشان و عملکرد خوب خود نسبت به وظایفی که دارند به خوبی عمل می‌کنند، در واقع بدون هیچ ادعایی با همین روش، اثرگذاری خود را دارند. از این جهت است که یکی از اصحاب امام ششم می‌گوید امام صادق (ع) به من فرمودند: «مردم را غیر از زبان‌تان دعوت به دین کنید تا سعى و کوشش و درستى و پرهیزگارى و خویشتندارى را از شما مشاهده کنند.» از این جهت اثر رفتار صادقانه از گفتار صادقانه بیشتر است، چراکه گفتار صادقانه هرچند برکات زیادی دارد، اما رفتار، چون زبان جسم و عمل است در مخاطب تأثیری به مراتب بیشتر و بهتر می‌گذارد. البته این گفتار صادقانه است که باعث رفتار صادقانه می‌شود. از این‌رو به چند اثر از آثار رفتار صادقانه که منشأ برکات بسیاری در زندگی انسان‌هاست، اشاره می‌کنیم.

۱. امنیت روحی و روانی: یکی از آثار مهم رفتار صادقانه ایجاد امنیت روحی و روانی در زندگی است. زن و شوهری که در رفتار خود نسبت به یکدیگر صداقت بیشتری به خرج می‌دهند، از نظر روحی و روانی از آرامش بیشتری برخوردارند. از این جهت یکی از آثار رفتار صادقانه در روایات از زبان دُربار امیرالمؤمنین (ع) آرامش ذکر شده است. در مقابل این رفتار صادقانه می‌توان به رفتار‌هایی اشاره کرد که توأم با نفاق و دورویی و قول‌هایی است که به مرحله عمل در نمی‌آید و فقط برای اغنای لحظه‌ای صورت می‌گیرد.

این رفتار شاید در لحظات کوتاهی مخاطب ما را آرام کند، اما از این جهت که در این رفتار‌ها صداقت کامل مشاهده نمی‌شود دوباره ناآرامی و نگرانی در افراد را در پی دارد، چراکه مرد یا زنی که بخواهد همسر خود را با رفتار‌های متضاد به آرامش دعوت کند، در واقع دارد در وجود همسر خود بذر نگرانی ایجاد می‌کند. چون او می‌داند این دریای آرام دوباره با اندک اتفاقی، طوفانی خواهد شد. از این جهت نگرانی او به خوبی رفع نمی‌شود، اما وقتی رفتار او بار‌ها با صداقت، خود را نشان داده و این روند ادامه پیدا کرده، آرامش در وجود همسر به وجود می‌آید.

۲. شادی ماندگار: از آثار بسیار مهم رفتار صادقانه سرور و شادی در زندگی و ماندگاری آن است. کسانی که در رفتارشان صادقند، قلب و دل‌شان از این مطلب که توانسته‌اند بر دنیایی پیچیده و رفتار‌های متضاد دیگران در رفتار‌های خود ثبات ایجاد کنند و با وجود همه زمینه‌های اضطراب، رفتاری صادقانه از خود نشان دهند، این به نوعی یک بهجت و شادی را در وجود آنان ایجاد می‌کند که وصفش را فقط خودشان می‌توانند داشته باشند. از این جهت است که امیر‌مؤمنان، حضرت علی (ع) می‌فرمایند: «آنکه دوراندیشى، نگهبانش و راستى، زیورش باشد، شادمانى‌اش بزرگ و مروتش کامل شود.»

۳. تحمل سختی‌ها در زندگی: بی‌شک دنیا همیشه طبق آنچه میل ماست، پیش نمی‌رود. طبیعت روزگار این است که گاهی برخلاف خواست انسان حرکت کند. روزی طبق میل ما و روزی برخلاف آن. حضرت علی (ع) در این باره می‌فرمایند: «روزگار دو روز است (یعنى دو حالت دارد)، روزى به سود تو و روزى به زیانت. روزی با تو، روزی علیه تو.» ‏

مهم این است که انسان در فراز و نشیب‌های دنیا بتواند مدیریتی از خود نشان دهد که مشکلات، او را به زانو درنیاورد. مدیریت زندگی به این معناست که اگر روزگار روزی به سود تو بود (و طبق دلخواهت پیش آمد) سرمست مشو و اگر به زیانت بود، بردبارى کن (که بر اثر صبر نوبت ظفر آید). طبق تعبیر امیرمؤمنان، بدان که هر دو به زودى سپرى مى‌‏شوند. این تعبیر بسیار دلنشین است. چه روزگار بر وفق مرادت باشد یا برخلاف آن، مهم این است که می‌گذرد. کسانی که رفتار صادقانه دارند، به این نتیجه رسیده‌اند که رنج‌ها و مشکلات دنیا در گذر است. پس آنان را از مسیر صداقت خارج نمی‌کند. کسانی که صادقند، در مقابل مشکلات قدرت تحمل‌شان بالا می‌رود و رنج‌ها برایشان آسان می‌شود. در نتیجه یکی از آثار مهم صداقت در زندگی همین است. هر که راستى و درستى طلبد، رنج‌ها بر او سبک شود.

۴. برکت با صداقت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد، خوش یمنی، خوشبختی و برکت در زندگی است. برکت یعنی بر زندگی فایده‌ای سودمند، ثابت و ماندگار حاکم شود. برای کسب برکت در زندگی راه‌های متعددی وجود دارد. یکی از راه‌های برکت و فایده ثابت و سودمند برای زندگی، با صادق بودن در گفتار و رفتار به دست می‌آید. کسانی که در زندگی صداقت دارند، در واقع با این صداقت‌شان روز به روز برای یک زندگی خوب تلاش می‌کنند و همین باعث نزول خیر و برکت در زندگی آنان می‌شود.

*کارشناس مذهبی و پژوهشگر سبک زندگی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار