«کرامت علوی، احسان حسینی» پیوند منزلت غدیر به حماسه بزرگ عاشورا است
کد خبر: 1014584
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FwG
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
مدیرکل کمیته امداد سمنان در گفتگو با «جوان»:
طرح «کرامت علوی، احسان حسینی» با هدف پیوند منزلت غدیر به حماسه بزرگ محرم و عاشورا، در استان سمنان آغاز شده و به خاطر همزمانی آن با رزمایش همدلی و مواسات، به عنوان یکی از برنامه‌های ویژه کمیته امداد، مورد توجه مردم و خیرین قرار گرفته است. به همین بهانه به سراغ محسن مسعودیان، مدیر کل کمیته امداد استان سمنان رفتیم تا در گفت‌وگویی، از ابعاد این طرح و نحوه ادامه اجرا و جامعه هدف مورد حمایت آن آگاه شویم:
محمدرضا هادیلو
سرویس ایران جوان آنلاین: مدیرکل کمیته امداد سمنان با بیان اینکه این استان را به استخر‌های کوچکی تبدیل می‌کنیم که بتوان ماهی‌های بزرگی از آن صید کرد، می‌گوید: علاوه بر انجام برنامه‌های استانی، طرح‌های ملی و کشوری بزرگی را ارائه و به دیگر استان‌ها صادر می‌کنیم. کار‌های بدیع و نو که در حوزه محرومیت‌زدایی به تولید ثروت و سرمایه منتهی شده و این توانایی را دارند که آینده خانواده مددجویان و نیازمندان را تضمین کند. محسن مسعودیان‌راد با بیان اینکه طرح «کرامت علوی، احسان حسینی» یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در دستور کار قرار دارد، ادامه می‌دهد: در این طرح کرامت علوی را به عظمت محرم و ویژه برنامه‌های حسینی پیوند زده و بر همین اساس در روز عیدغدیر خم در کنار مضجع شریف امامزاده یحیی، با نصب تمثال شهدای گرانقدر، بسته‌های معیشتی آماده و با حفظ احترام و کرامت در میان نیازمندان توزیع شد.

وی با تأکید بر اینکه مسابقه‌ای سراسری به نام «خطبه غدیریه» و با امکان شرکت همه خانواده‌های سمنانی آغاز و تا آخر هفته ادامه دارد، می‌گوید: این مسابقه به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود. حرکتی که به عنوان پیوست فرهنگی اقدامات امداد سمنان بوده و در مناسبت‌های دیگر هم برنامه‌هایی این چنینی خواهیم داشت.

مسعودیان با اشاره به اینکه به مناسبت عید غدیر و در راستای رزمایش کمک مؤمنانه و همدلی بیش از ۲۰ هزار بسته معیشتی آماده و در میان خانواده‌های کم‌برخوردار توزیع شد، تصریح می‌کند: به مناسبت این عید بزرگ بالغ بر ۲۵ هزار پرس غذا نیز طبخ و در بسته‌بندی‌های یکبار مصرف توزیع شد.

به گفته این مسئول، با مساعدت کمیته امداد و خیرین برای ۷۹۴ خانوار سادات با سرانه حدود۵۰۰ هزار تومان، بسته‌های معیشتی و غذایی آماده و تحویل آنان شد.

مسعودیان‌راد با بیان اینکه بسته‌ها با در نظر گرفتن تعداد اعضای خانواده و نیاز‌های اصلی تهیه شدند، می‌گوید: این بسته‌ها حاوی تمثال رهبری، کالا‌های فرهنگی، بهداشتی، ضدعفونی کننده، لوازم تحریر و ارزاق شامل گوشت‌گرم، برنج، روغن و دیگر نیاز‌ها و همچنین کارت هدیه اعتباری بود.

مدیرکل امداد سمنان به طرحی جهت توانمند‌سازی ایتام سادات با بهره‌مندی از خمس‌ها اشاره کرده و ادامه می‌دهد: طرحی کشوری را در دستور کار داریم تا تمام ایتام سادات را برای همیشه توانمند کرده و از این کمک‌های مقطعی بی‌نیازشان کنیم. طبق آمار، در کل کشور ۱۰۲ هزار خانوار سادات وجود دارد که در میان این‌ها فقط ۲۷۰۰ یتیم سادات نیازمند زندگی می‌کند. این رقم بسیار پایین است و با رایزنی‌هایی که با متولیان خمس کشور و همچنین نماینده محترم ولی فقیه در استان داشته‌ایم، درخواست کردیم با تأمین مسکن، جهیزیه، شغل و همچنین بیمه کردن آن‌ها و درآمدزایی از طریق بورس و سهام شرکت‌ها، آن‌ها را برای همیشه از لیست نیازمندان خارج کنیم.
به گفته مسعودیان‌راد در استان سمنان فقط ۴۴ نفر یتیم سادات وجود دارد و این طرح را به صورت پایلوت از همین نقطه شروع می‌کنند تا بعد از آن در یک برهه زمانی کوتاه، شرایطی ایجاد شود که در کل کشور هیچ یتیم ساداتی وجود نداشته باشد که چشم انتظار کمک سازمان یا نهادی بماند.

وی به برنامه دیگری که در کمیته امداد سمنان طراحی و حالا در نیمی از استان‌های کشور در حال اجراست، اشاره کرده و می‌گوید: «نذرواره حسینی» کاری است که از سمنان شروع شده و تاکنون بیش از ۵۰ شهر را در برگرفته و قرار است در ۷۲ شهر کشور اجرایی شود. در این طرح در هر شهر با شناسایی یک هیئت بزرگ، ۷۲ دیگ با امکانات مورد نیاز به آن‌ها تحویل داده می‌شود تا در یک مکان مشخص و با کمک خود مردم و خیرین به طبخ و توزیع غذا بپردازند. البته امسال و در ماه محرم و در راستای اجرای طرح «کرامت علوی، احسان حسینی» تصمیم بر این شده تا دیگ‌ها برپا شوند و هر کس نذری دارد به صورت ارزاق داخل این دیگ‌ها قرار دهد. سپس به کمک همکاران امداد و گروه‌های جهادی این ارزاق به بسته‌های غذایی تبدیل و در میان خانواده‌های محروم و کم‌برخوردار توزیع خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار