چشم دل را نبندیم تا یقین زنده بماند
کد خبر: 1013875
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Fkp
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۰
کاهش حس معنوی، زمینه‌ساز بروز آسیب‌های اجتماعی
پیدایش مسائل و مشکلات مختلف در طول زندگی بشر امری طبیعی و عادی بوده و وجود و حل‌و‌فصل کردن این مسائل باعث رشد، پیشرفت، تکامل و کسب تجربه می‌شود، اما نکته حائز اهمیت چگونگی پیدایش این مسائل در طول زندگی ماست. در حقیقت مشکلات انواع مختلفی دارند؛ مثل مشکلات مالی، آسیب‌های اجتماعی، مشکلات در روابط و... البته به اعتقاد بسیاری از افراد ریشه اکثر این مسائل نهفته در بعد معنوی ماست. به بیانی دیگر گروه زیادی معتقدند زمانی که ما درگیر معضلی می‌شویم، در حقیقت بعد معنویات ما دچار اختلال و نقصان شده و تضعیف شدنش ما را سست اراده می‌کند و زمینه بروز و خلق بسیاری از مشکلات را فراهم می‌سازد.
نادیا اسماعیلی
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: آسیب‌های اجتماعی همیشه در کمین هستند. در طول روز هر یک از ما بار‌ها در معرض این آسیب‌ها قرار می‌گیریم و عاملی که ما را از آلوده شدن به این آسیب‌ها منع می‌کند همان حس معنوی و یاد خداوند متعال است. در حقیقت این حس به حدی قدرتمند است که مانند سپری از ما در برابر تیر و ترکش‌های آسیب‌های اجتماعی محافظت می‌کند. برای مثال وقتی از ما دعوت به مهمانی‌های غیرمجاز و مخالف با احکام خداوند می‌شود، اگر فردی متدین و پایبند به قوانین کتاب الهی قرآن کریم باشد، دعوت را رد کرده و از پیدایش مسائل سوء بعد از آن جلوگیری می‌کنیم، اما اگر فردی سست ایمان بوده و این قبیل دعوت‌ها را بپذیریم، مسیر آلوده‌شدن به آسیب‌های اجتماعی برایمان هموار می‌شود و پس از مدت کوتاهی درگیر مسائل و مشکلات متعدد می‌شویم.

کمبود بینش و درکی صحیح از عالم معنوی و خداوند بزرگ باعث از دست دادن تعادل روحی و روانی خواهد شد. با بسته بودن چشم دل، باور وجود خداوند و عالم هستی نیز از بین می‌رود. فرد همیشه دچار نوعی اضطراب درونی شده و احساس می‌کند تمام سؤال‌هایش بی‌پاسخ مانده است. حتی به خلقت و وجود خود نیز شک کرده و دچار نوعی دوگانگی ذهنی می‌شود. او اعتقاد پیدا می‌کند که هیچ چیزی علت و معلول خاصی ندارد و زندگی را باید به حال خود رها کرد. با وجود چنین شخصیت و افکار پوچی شخص به هیچ چیزی تعهد نداشته و زمینه برای خلق انواع مشکلات و مسائل ایجاد می‌شود.

معنویات تعادل روحی و مناسبی ایجاد کرده و آرامش روانی خاصی برای فرد به ارمغان می‌آورد. این آرامش روحی و روانی خشم را نیز فرو می‌نشاند و باعث می‌شود که در زمان عصبانیت کنترل زیادی بر خود داشته باشیم و به خود اجازه هر اقدامی را ندهیم. این‌گونه است که وجود معنویات از بروز بسیاری از پاسخ‌های منفی احتمالی در زمان عصبانیت جلوگیری می‌کند، اما برخلاف این حالت فرد کنترل خود را از دست داده و ممکن است هر حادثه‌ای برایش رخ دهد و عواقب سوء آن دامنگیرش شود. پس به اهمیت وجود و تأثیر معنویات در بطن زندگی‌مان بیش از پیش توجه کنیم و خداوند را بسیار یاد کرده و هر لحظه شاکر نعمت‌هایش باشیم تا یقین در وجودمان زنده بماند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار