درج کد رهگیری بر پاکت‌های سیگار از شهریور
کد خبر: 1010856
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ey8
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۵
رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات کشور با بیان اینکه از نیمه مرداد از توزیع مواد دخانی به واحد‌های صنفی فاقد پروانه فروش جلوگیری می‌شود، گفت: بر این اساس هر واحد صنفی که پروانه فروش محصولات دخانی نداشته باشد یا تخلف کند، برای اعمال قانون به مراجع قضایی معرفی می‌شود.
سرویس جامعه جوان آنلاین: بهزاد ولی‌زاده درباره عرضه سیگار در دکه‌های مطبوعاتی، گفت: این کار اساساً ممنوع و غیرقانونی است، اما متأسفانه قانون به درستی اجرا نمی‌شود. سال‌هاست به دنبال ایجاد محدودیت و ممنوعیت در توزیع محصولات دخانی از عاملان عمده به خرده‌فروشی‌های فاقد پروانه فروش که دکه‌های مطبوعاتی هم جزئی از آن‌ها هستند، بوده‌ایم.

وی افزود: اخیراً هماهنگی‌هایی با وزارت صمت و مرکز بازرگانی این وزارتخانه انجام دادیم و ضرب‌الاجلی برای این موضوع تعیین کردیم و بخشنامه‌ای از وزارت صمت به تمامی عرضه‌کنندگان محصولات دخانی در سطوح عمده‌فروشی و عاملان توزیع ارسال شده است که باید بر اساس ضوابط از فروش عمده محصولات به عاملان خرده‌فروشی خودداری کنند. وی در ادامه بیان کرد: در مورد فروش نخی سیگار در دکه‌های مطبوعاتی پیگیری‌هایی از سوی وزارت بهداشت انجام شده است و متأسفانه مقاومت‌هایی که در این مورد وجود داشت از اجرای درست قانون جلوگیری کرد، اما کماکان پیگیر این موضوع هستیم. یکی از تخلفاتی که در این دکه‌های مطبوعاتی و حتی سایر واحد‌های صنفی فروش اتفاق می‌افتد، مبحث فروش نخی سیگار است که طبق قانون ممنوع است. ولی‌زاده با اشاره به اینکه پروانه فروش محصولات دخانی در واحد‌های صنفی کامل اجرا نشده است، تصریح کرد: مشکلات زیرساختی در این خصوص وجود داشته که رفع شده و کد رهگیری بر پاکت‌های سیگار درج شده و قرار است از شهریورماه نیز کد رهگیری بر پاکت‌های سیگار عملیاتی شود و شناسایی مسیر عبور کالای دخانی از نقطه تولید تا مصرف مشخص شود. این اقدامات می‌تواند به ما کمک کند تا هم از فروش غیرقانونی این محصولات جلوگیری کنیم و هم بتوانیم بر نظام ساماندهی عرضه محصولات دخانی به نحو مناسبی به صورت کاربردی- عملیاتی نظارت داشته باشیم و اعمال قانون به دنبال آن انجام شود.

وی همچنین افزود: فروش فله‌ای سیگار و مواد دخانی نیز ممنوع است و باید با متخلفان برخورد قانونی شود. جریمه فروش سیگار و محصولات دخانی به افراد زیر ۱۸سال می‌تواند تا ۸میلیون و ۷۰۰هزار تومان باشد. برای سایر تخلفات در فروش و عرضه محصولات دخانی نیز مبالغ متفاوتی برای جریمه متخلفان در نظر گرفته شده است.

وی ابطال پروانه فروش محصولات دخانی را برای واحد‌های صنفی پرضرر دانست و تأکید کرد: فروش نخی سیگار، عرضه سیگار قاچاق و فروش سیگار به افراد زیر ۱۸سال سبب ابطال پروانه فروش محصولات دخانی می‌شوند. رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات کشور با بیان اینکه از نیمه مردادماه از توزیع مواد دخانی به واحد‌های صنفی فاقد پروانه فروش جلوگیری می‌شود، افزود: ما در حوزه نظارتی نیز نظارت‌های خود را انجام می‌دهیم و هر واحد صنفی که پروانه فروش محصولات دخانی نداشته باشد یا تخلف کند، برای اعمال قانون به مراجع قضایی معرفی می‌شود. وی درباره مکانیسم نظارتی بر تخلفات، تصریح کرد: مردم می‌توانند با مشاهده تخلفات واحد‌های صنفی هنگام عرضه مواد دخانی با سامانه‌۱۹۰ تماس گرفته و موارد را گزارش دهند، البته نیازی هم به حضور مداوم بازرسان ما نیست، زیرا زمانی که بازرس وارد یک واحد صنفی می‌شود و مشاهده می‌کند در پاکت سیگاری باز است، نیازی به گزارش مردم ندارد و می‌تواند اعمال قانون را انجام دهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار