دلیلی بر هک سایبری در ماجرای هواپیمای اوکراینی نیافتیم
کد خبر: 1008610
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ENu
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۶
دادستان نظامی تهران گزارش داد
بررسی‌های دادسرای نظامی نشان می‌دهد که هیچ نشانی از هک سایبری و الکترونیکی در سامانه‌های پدافندی و موشکی یا شواهد و قرائنی برای احتمال خرابکاری و جاسوسی در قضیه هواپیمای اوکراینی وجود نداشته‌است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: دادستان نظامی استان تهران روز گذشته در دیدار با جمعی از خانواده‌های شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی و تعدادی از وکلای آنان به بیان جزئیاتی از این پرونده پرداخت.

این مقام قضایی گفت: بررسی‌های اولیه در حداقل زمان ممکن انجام‌شده به نحوی که در حوادث مشابه، پذیرش شلیک در این مدت زمان، بی‌سابقه بوده با این حال جمع‌بندی نهایی دادسرای نظامی در این خصوص پس از تکمیل تحقیقات خواهد بود.

۳ نفر در بازداشت هستند

غلامعباس ترکی با اشاره به آغاز تحقیق از متهمان به محض ارسال پرونده به دادسرای نظامی گفت: در همان شب ۲۱ دی تعدادی از افرادی که در سامانه شلیک‌کننده و بخش‌های بالادستی آن حضور داشتند به عنوان متهم احضار شدند و تحقیقات مبسوطی در همان شب انجام و یکی از متهمان بازداشت شد. وی افزود: در فرآیند تحقیقات، پنج نفر دیگر به عنوان متهم تحت تعقیب قرار گرفتند که با قرار قانونی بازداشت شدند و در ادامه سه نفر از متهمان پس از انجام تحقیقات مقتضی با تودیع وثیقه آزاد شدند و در حال حاضر سه نفر در بازداشت به سر می‌برند. دادستان نظامی استان تهران با اشاره به دستورات قضایی برای اخذ گزارش سانحه از مراجع مسئول گفت: ستاد کل نیرو‌های مسلح، وزارت اطلاعات، سپاه، پدافند هوایی، هواپیمایی کشوری و حتی مراجع علمی و دانشگاهی، گزارش‌های خود را حسب دستورات صادره به دادسرای نظامی ارسال کردند.

ماجرای تأخیر هواپیما

ترکی با بیان اینکه تا این لحظه دلیلی بر هک سایبری و الکترونیکی، اختلال بیرونی در سامانه‌های پدافندی و موشکی و نفوذ در سامانه‌ها یا شبکه‌ها به‌دست نیامده، افزود: به هیچ شواهد و قرائنی برای احتمال خرابکاری و جاسوسی در هواپیما نرسیدیم. آثاری از قطعات موشک شلیک‌شده روی بدنه هواپیما مشهود است و هواپیما بر اثر برخورد با زمین منفجر شده و قطعات آن تا شعاع وسیعی از محل اصابت پراکنده شده که به لحاظ مسکونی بودن محل با مشکلاتی از نظر جمع‌آوری قطعات هواپیما و حفظ صحنه مواجه شدیم.

وی ادامه داد: در شب حادثه کاربر شلیک‌کننده از شبکه سؤال می‌پرسد و منتظر پاسخ نمی‌شود و بر اساس تشخیص خودش، شلیک را انجام می‌دهد. انتشار خبری مبنی بر شلیک موشک کروز در مناطق مرزی در ساعاتی قبل از وقوع سانحه نیز مزید بر علت در اتخاذ چنین تصمیمی شده‌بود.

این مقام قضایی درباره علت تأخیر یک ساعته پرواز ۷۵۲ هم گفت: دلیل این تأخیر، بار اضافی و افزایش وزن هواپیما بیش از استاندارد‌های فنی به دلیل‌زدن سوخت مازاد بر عرف پرواز بود که قبل از درخواست مجوز، به خلبان اعلام و با دستور وی طی این یک ساعت بخشی از بار اضافه هواپیما تخلیه می‌شود و تأخیر پرواز هیچ ارتباطی به بخش کشوری یا لشکری ندارد.

در این نشست، تعدادی از خانواده‌ها و وکلای آنان به طرح خواسته‌ها، دیدگاه‌ها و مطالب خود پرداختند و نمایندگان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، مرکز امور مشاوران و وکلای حقوقی قوه قضائیه و بنیاد شهید انقلاب اسلامی در این نشست حضور داشتند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار