رئیس‌جمهور: ایران به کارگاه بزرگ تولید تبدیل شده است
کد خبر: 1006510
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Dq2
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۵
در مراسم افتتاح طرح‌های صنعتی در خراسان رضوی و اصفهان
رئیس‌جمهور در آیین بهره‌برداری از طرح‌های صنعتی و معدنی در استان‌های خراسان رضوی و اصفهان که به صورت ویدئو کنفرانس انجام گرفت، از تبدیل‌شدن ایران به یک کارگاه بزرگ تولیدی خبر داد و تأکید کرد: با افزایش دو برابری فولاد و لوازم خانگی در یک سال اخیر توانستیم از مرز کرونا و تحریم‌ها عبور کنیم. ۴ هزار و ۷۲۶ میلیارد تومان ارزش طرح‌هایی است که امروز افتتاح شد و این پاسخ بسیار خوبی است به آن‌هایی که می‌خواستند در سال ۹۷ و ۹۸ کشور ما را به زانو در بیاورند. همچنین با ثبت رکورد افزایش تولید ۱۰ تا ۳۳درصد انواع لوازم خانگی در یک‌سال اخیر می‌توانیم مدعی شویم که تحریم نتوانسته ما را از پا درآورد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: روز پنج‌شنبه، فاز اول واحد تولید کنسانتره سنگ آهن صنایع معدنی فولاد سنگان با ظرفیت تولید ۵ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و واحد تولید گندله آهن شرکت توسعه فراگیر سناباد با ظرفیت تولید سالانه ۵/ ۲ میلیون تن گندله آهن در استان خراسان رضوی به بهره‌برداری رسید. همزمان نیز طرح‌های جدید گروه صنعتی انتخاب شامل طرح بزرگ «افزایش ظرفیت تولید یخچال فریزر» با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار دستگاه در استان اصفهان به صورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد.

حسن روحانی در این مراسم به وزارت صمت دستور داد تا معادن واگذار شده به برخی افراد که سال‌هاست بلاتکلیف مانده و به بهره‌برداری نرسیده را آزادسازی کند، ضمن اینکه به صنعت خودرو نیز گریزی زد و تأکید کرد که اگر بنا باشد محصولی در داخل تولید شود و فقط به مردم خودمان بفروشیم، مانند صنعت خودرو خواهیم شد و وقتی فقط به مردم خودمان فروختیم آن را امروز گران و فردا کیفیت را پایین و پایین‌تر می‌آوریم.

وی با اشاره به اینکه تولید فولاد کشور در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به دو برابر تولید فولاد در تاریخ ایران رسیده است، گفت: این به معنای آن است که همه سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و مهندسان ما شبانه‌روز برای آبادانی کشور تلاش می‌کنند.

روحانی افزود: چند نکته مهم درباره افتتاح‌های امروز این است که تولید فولاد کشور در دولت یازدهم و دوازدهم به دو برابر تولید فولاد تاریخ کشور رسید؛ یعنی هر چه تولید داشتیم در هفت سال دو برابر شده است که این به این معناست سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و مهندسان شبانه‌روز برای آبادانی کشور تلاش می‌کنند.

رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: نکته مهم این است که در تولید فولاد از رتبه دهم به رتبه هشتم می‌رسیم و امروز ظرفیت تولید فولاد ما ظرفیت ۵۵ میلیون تن است. در زنجیره فولاد یعنی معدن، کنسانتره و گندله هم آهن اسفنجی و شمش فولاد زنجیره ما منظم و کامل شده است. اینکه می‌بینید جایی کنسانتره افتتاح می‌شود و جای دیگر گندله یعنی زنجیره اجرا می‌شود و باید کاری کنیم در بخش فولاد که از معدن شروع می‌کنیم بتوانیم زنجیره بعدی را هم محقق کنیم که سریع‌تر به محصول نهایی برسیم.

ایران به کارگاه بزرگ تبدیل شده است

روحانی گفت: امروز تمام ایران به یک کارگاه بزرگ تبدیل شده است. در هر استانی همه تلاش و کار می‌کنند؛ اینکه در بخش صنعت و معدن ما ۳ هزار و ۸۰۰ طرح مشغول فعالیت هستند و در سال جاری تا پایان سال ۲۰۰ طرح مهم افتتاح می‌شود، به این معنی است که همه کشور در حال حرکت است.

وی یادآور شد: در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی، خدمات، حمل و نقل و انرژی امروز شاهد یک تحولیم و بحمدالله موفق هستیم و هر هفته طرح‌های مهمی را افتتاح می‌کنیم.

روحانی گفت: ۴ هزار و ۷۲۶ میلیارد تومان ارزش طرح‌هایی است که امروز افتتاح شد و این پاسخ بسیار خوبی است به آن‌هایی که می‌خواستند در سال ۹۷ و ۹۸ کشور ما را به زانو در بیاورند. همچنین با ثبت رکورد افزایش تولید ۱۰ تا ۳۳ درصد انواع لوازم خانگی در یک سال اخیر می‌توانیم مدعی شویم که تحریم نتوانسته ما را از پا درآورد.

رئیس‌جمهوری یادآور شد: گزارشی که در همین بخش لوازم خانگی داده شد، نشان داد در سال ۹۸ که فشار ۹۷ را داشتیم و فشار مضاعف شد، تولید لوازم خانگی در سال ۹۸ نسبت به ۹۷، ۱۰درصد افزایش یافت و در برخی موارد۳۳ درصد و در برخی موارد۱۲ درصد افزایش یافته است؛ یعنی تحریم نتوانسته ما را از پا درآورد.

تحریم نتوانست در اراده ملت ایران تأثیر گذارد

روحانی گفت: اینکه کشور در شرایط تحریم روند افتتاح‌ها ادامه دارد، یعنی ما این مسیر را ادامه و تولید را توسعه داده‌ایم. اینکه در یک افتتاح دیدیم تولید یخچال فریزر ۳۰۰ هزار دستگاه از امروز افزایش داشته است، یعنی تحریم در اراده ملت ما نمی‌تواند تأثیر بگذارد.

رئیس‌جمهوری اظهار داشت: البته تحریم به ما فشار می‌آورد و کار ما را سخت می‌کند؛ همین اینکه مدیران واحد‌های تولید تقاضای تخصیص ارز بیشتری هستند تا بتوانند سرعت تولید را افزایش دهند، نشان می‌دهد که دشمن نتوانسته ما را از خودمان باز دارد و ما را تسلیم کند.

روحانی به سه موضوع مهم در بخش صنعت اشاره کرد و افزود: تأمین مواداولیه یعنی وجود معادن غنی کشور برای صنعت مهم است، زیرا مواد اولیه را برای این بخش فراهم می‌کند.

معادن محبوس شده را آزاد کنید

روحانی افزود: بار‌ها در دولت توصیه کردم و امروز هم به وزارت صمت توصیه می‌کنم، یکی از کار‌های مهم این است که معادن را آزاد کنید، معادن روی کاغذ به افرادی واگذار و حبس شده است، این معادن را باید از حبس نجات دهیم.

رئیس‌جمهوری افزود: این ورق پاره‌هایی که به برخی داده شده است، مهلت و زمان بدهید، اگر در این بازه زمانی نتوانستند بهره‌برداری کنند کاغذ‌ها را ابطال و معادن را به مردم واگذار کنید. روحانی، معادن را بزرگ‌ترین سرمایه برای اشتغال کشور دانست و یادآور شد: حتی در سخنان قبلی گفتم معادن را می‌شود به شکل سهام در بورس عرضه کرد؛ اجازه دهید معادن، آباد شود.

تحریم و کرونا نتوانست تولید را متوقف کند

روحانی در ادامه به گزارش‌های آماری در زمینه تولید لوازم خانگی اشاره کرد و افزود: در دومین ماه سال ۹۹ در شرایط شدت شیوع کرونا نسبت به مدت مشابه سال گذشته که کرونایی نبوده است، در زمینه تولید ماشین لباسشویی ۱۵۲درصد افزایش داشته ایم، در زمینه تولید تلویزیون ۴۹درصد افزایش که نشان می‌دهد کرونا ما را متوقف نکرده است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه کرونا و تحریم نتوانست تولید کشور را متوقف کند، گفت: امروز شاهد یک حرکت بسیار خوب در کشور هستیم.

روحانی، میدان صادرات را یکی از مهم‌ترین موارد بخش تولید در صنعت و معدن دانست و افزود: باید کاری کنیم که بخشی از تولیدات صادر شود، زیرا در این بخش است که تولید کننده ناچار است کیفیت محصول را افزایش دهد و مجبور است قیمت را متعادل کند.

روحانی تصریح کرد: اگر روزی برسد که خودروسازی ما ۳۰ درصد محصولاتش را صادر کند، ناچار می‌شود قیمت را متعادل کند و کیفیت را افزایش دهد. صادرات برای ورود به دنیای رقابت و اینکه بتوانیم در عرصه رقابت حرکت و مسیر خود را تصحیح و تسریع کنیم، بسیار مهم است.

رئیس‌جمهوری گفت: سه مسئله امسال به دلیل شرایطی که داریم برای ما مهم است گرچه سال‌های قبل هم برای ما مهم بوده، اول اینکه ما باید تولید ملی خود را افزایش دهیم. در برخی از زمینه‌ها کرونا باعث شده که برخی از حرکت‌های اشتغال آمیز در زمینه گردشگری تضعیف شود و در بخشی از زمینه خدمات این مشکلات را داریم.

روحانی افزود: ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا از این ویروس خلاص شویم و نمی‌توانیم پایان دقیقی برای این پیش‌بینی کنیم، باید حواس ما جمع باشد. بنابراین در هر بخشی که می‌توانیم باید تولید ملی را افزایش دهیم.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز باید تولید ملی را بالا ببریم و به دنبال اشتغال پایدار باشیم، تصریح کرد: همین امروز تمام این طرح‌هایی که به پایان رسید و افتتاح شد در کنار آن همه اشتغال‌ها نوشته شده، یکی ۷۰۰ و دیگری هزار اشتغال مستقیم ایجاد کرد و ما می‌بینیم طرح‌هایی که افتتاح می‌کنیم هزاران اشتغال مستقیم و گاهی ده‌ها هزار اشتغال غیرمستقیم برای ما ایجاد می‌کند.

روحانی ادامه داد: این اشتغال‌ها برای ما بسیار مهم است چراکه امسال کرونا به اشتغال ما آسیب‌زده است و باید از جای دیگری این اشتغال را جبران کنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار