شاه «قایق ملکه» را با خود ملکه اشتباه گرفت!
کد خبر: 1006196
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Dky
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۵
اسنادی جدید زوایای پنهان کودتای غرب علیه دولت مصدق را بار دیگر اثبات می‌کند
بعد از گذشت قریب ۷۰ سال از کودتای غرب علیه دولت قانونی محمد مصدق اسناد جدیدی افشا شده است که نشان می‌دهد ملکه الیزابت در پیغامی خصوصی به محمدرضا پهلوی او را که اصرار داشته از ایران فرار کند، به ابقای سلطنت شاهنشاهی امیدوار می‌کند و ۲۵ سال سقوط رژیم متبوع وی را به تأخیر می‌اندازد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: اسناد کشف شده جدید نشان می‌دهد چند ماه بعد از تبعیت محمدرضا از ملکه الیزابت، سازمان سیا با هماهنگی و همکاری انگلیس، عملیات آژاکس علیه دولت قانونی مصدق را به اجرا گذاشتند و با کودتا علیه دولت تا سال ۱۳۵۷ منافع خانوادگی شاه و منافع اقماری خود را تأمین کردند.

به گزارش «انتخاب»، ان‌بی‌سی نوشته است: اسناد جدید می‌گویند که پیام ملکه الیزابت به شاه در کودتای سازمان سیا در سال ۱۳۳۲ در ایران نقش داشته است. مورخانی که این پیام ملکه الیزابت را کشف کرده‌اند، معتقدند سوءبرداشت آن توسط شاه، به او کمک کرده تا در یک لحظه حساس از کشور فرار نکند. پیام ملکه الیزابت کاملاً به موقع بود و قصد داشت به پادشاه جوان ایرانی که با بحران مواجه بود، اطمینان خاطر بدهد، اما خیلی زود مشخص شد که چنین پیامی از لندن نیامده است. آن پیام در واقع یک یادداشت دیپلماتیک درهم و آشفته بوده که منبعش هم اشتباه بوده، اما امریکایی‌ها حتی پس از درک اشتباه خود و اینکه سوءبرداشت کرده‌اند، از این یادداشت برای اهداف خود استفاده کردند. بر اساس مستند «ملکه و کودتا» که این ماه در انگلیس منتشر شد و با استناد به اسناد تازه کشف شده ایالات متحده، ممکن است خطا‌هایی که به شوخی شبیه است در کودتای سیا- انگلیس در سال ۱۹۵۳ که سرنگونی دولت دموکراتیک ایران را به دنبال داشت، نقش اساسی داشته باشد.

۷ دهه بعد ابعاد کودتایی پیچیده کشف شده است

کودتایی که در سال ۱۹۵۳ شاه ایران محمدرضا پهلوی را به قدرت بازگرداند و باعث ایجاد بی‌اعتمادی بین ایالات متحده و ایرانیان از آن زمان شد، الهام‌بخش بسیاری از کتاب‌ها، مستند‌ها و تحقیقات دانشگاهی است، اما تقریباً هفت دهه بعد، مورخان انگلیس اسناد وزارت امور خارجه را در بایگانی‌های ملی ایالات متحده کشف کرده‌اند که نشان از پیچیدگی جدید کودتا دارد. سند اصلی مربوط به فوریه سال ۱۹۵۳ است، یعنی پنج ماه قبل از اینکه جاسوسان انگلیس و ایالات متحده به سرنگونی دولت پارلمانی به رهبری نخست وزیر محمد مصدق کمک کنند. در آن زمان، شاه ایران ثبات نداشت و در بحبوحه مشکلات غوطه‌ور بود. او به فکر فرار از ایران بود. این اندیشه شاه، نقشه مشترک امریکا و انگلیس را قبل از اینکه شروع شود، با شکست روبه‌رو می‌کرد. طبق این مستند که توسط بریو نیو مدیا (Brave New Media) برای کانال ۴ انگلیس تهیه شده است، تاکنون سند هرگز مورد توجه عموم قرار نگرفته است، حتی اگر به همراه سایر اسناد در بایگانی ایالات متحده امریکا رمزگشایی شده باشد.

پیام محرمانه وزیر خارجه انگلیس به امریکایی‌ها

در تاریخ ۲۷ فوریه، وزیر امور خارجه امریکا، جان فاستر دالس یک پیام فوق سری را از سفارت امریکا در لندن دریافت کرد که حاوی پیام آنتونی ادن، وزیر خارجه انگلیس بود که می‌گفت: دفتر امور خارجه، ظهر امروز ما را از دریافت پیام ادن از ملکه الیزابت آگاه کرد. در این پیام درباره آخرین وضعیت شاه ابراز نگرانی شدید شده و ملکه شدیداً امیدوار است که ما می‌توانیم شرایطی را مهیا کنیم که شاه را از فرار از کشور دلسرد کنیم. ظاهراً این پیام خارق‌العاده به نظر می‌رسد، چراکه ملکه الیزابت تلاش دارد پادشاه دیگری که دوستش هم هست، ثابت قدم باقی بماند. روری کورماک، استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه ناتینگهام، یکی از دو محققی است که اسناد را کشف کرده‌اند. وی گفت: واشنگتن به پیام بریتانیا به عنوان برگ برنده‌ای به منظور متقاعد کردن شاه برای ماندن در کشور نگاه می‌کرد. کورماک به ان‌بی‌سی نیوز گفت: برای امریکایی‌ها، این عالی است. این مهم است که واشنگتن می‌تواند از کسی استفاده کند که شاه واقعاً به او احترام می‌گذارد؛ ملکه، رهبر خانواده‌های سلطنتی جهان. بنا بر این مستند، لوی هندرسون، سفیر امریکا در تهران فوراً درخواست ملاقات با شاه جهت تحویل پیام از انگلیس را داد. یکی از دستیاران کاخ به سفیر گفت که شاه نمی‌تواند حضوری با وی ملاقات کند، زیرا منتظر نخست وزیر مصدق است تا برای خداحافظی با وی پیشش بیاید. هندرسون که در مورد امنیت تماس تلفنی نگرانی داشت، سعی کرد پیام خود را از طریق فردی که در کاخ سفید صاحب مقام بود و با لحنی محتاطانه به شاه منتقل کند.

شاه به سرعت فرمانبرداری می‌کند

ریچارد آلدریچ، استاد سیاست و مطالعات بین‌الملل در دانشگاه وارویک، محقق دیگری که اسناد را کشف کرده است، گفت: اگرچه راهی برای دانستن اینکه برداشت شاه از این پیام چه بوده، وجود ندارد، اما نتیجه این بود که شاه به سرعت برنامه‌های خود را برای پرواز از تهران کنار گذاشت. آلدریچ گفت: شاه برنامه هایش را تغییر می‌دهد. آنچه ما به عنوان مورخان واقعاً دوست داریم انجام دهیم، این است که بتوانیم یک آزمایشگاه راه‌اندازی کنیم و مجدداً وقایع و یک چیز خاص را تغییر دهیم، اما شما نمی‌توانید این کار را بکنید. به هر حال، ارزیابی من این است که اگر شاه فرار می‌کرد، احتمال اینکه این کودتا اتفاق بیفتد، بسیار کمتر بود. اما در لندن، سفارت امریکا خیلی زود متوجه شد پیامی که از طرف مقامات بریتانیا منتقل شده بود، به راحتی می‌تواند اشتباه برداشت شود. طبق تلگراف دوم که در این مستند بازگو شده است، سفارتخانه در لندن با ارجاع به تلگراف قبلی خود می‌گوید که آن تلگراف ارسال شده و به کشتی‌ای به نام «ملکه الیزابت» اشاره شده بود و نه به خود او. نکته مهم اینکه، آنتونی ادن وزیر خارجه انگلیس این پیام را در حالی که سوار بر کشتی «آر ام اس» ملکه الیزابت برای شرکت در جلسات در کانادا بود، ارسال کرده بود. در واقع از ملکه هیچ پیامی برای شاه وجود نداشت و هیچ دیپلماسی سلطنتی فوق‌سری در جریان نبود. این فقط یک اشتباه بزرگ ناشی از یک تلگرافی بود که به طرز گیج کننده‌ای نوشته شده بود. سفارت لندن در تلگراف خود به واشنگتن نوشت: «عمیقاً از عدم وضوح در پیام ارسالی ابراز تأسف می‌کنیم. ما امروز دوباره این پیام را خواندیم و فهمیدیم که این پیام مستعد سوءبرداشت بوده است.»

پنهان‌کاری امریکایی‌ها

پس از این ماجرا، مقامات امریکا تصمیم گرفتند به همتایان بریتانیایی خود در مورد استفاده‌شان از این اتفاق، چیزی نگویند. کورماک گفت، دولت انگلیس از شنیدن اینکه از ملکه به عنوان ابزاری در یک عملیات مخفی تغییر رژیم استفاده شده است، احتمالاً خشمگین می‌شد. در مورد شاه نیز امریکایی‌ها تصمیم گرفتند این اشتباه را اصلاح نکنند و به او هم چیزی نگویند. آلدریچ گفت: آن‌ها نمی‌خواهند شاه متوجه شود که او در واقع گمراه شده یا حتی به طور غیرعمد فریب خورده است. او متقاعد شد که ریسک کند و همه این‌ها تا حدی بر اساس یک فرضیه دروغین استوار بود. شاه ایران معتقد بود که از یک کشور سلطنتی دیگر پیام دریافت کرده است. در حالی که او در حقیقت، پیامی از یک قایق دریافت کرده بود! کودتای سرنگونی مصدق در اوت همان سال آغاز شد. پس از آنکه دولت مصدق سفارت انگلیس در تهران را در سال ۱۹۵۲ تعطیل و گمان کرد که این یک مرکز جاسوسی است، سیا با استفاده از مأموران و برنامه‌های انگلیسی رهبری عملیات کودتا را بر عهده گرفت. دولت رئیس‌جمهور هری ترومن در برابر ایده براندازی مصدق مقاومت کرده بود. اما پس از روی کار آمدن دوایت آیزنهاور در ژانویه سال ۱۹۵۳، تیمی جنجالی‌تر که نگران قدرت گرفتن اتحاد جماهیر شوروی در ایران بود، از رویکرد انگلیس حمایت کرد.

این کودتا در درجه اول با تکیه بر افسران نظامی ایران، رشوه دادن و سوءاستفاده از مخالفت‌های موجود با مصدق توسط سیا با نام عملیات آژاکس انجام شد. در ابتدا کودتا با مشکل روبه‌رو شد و اردوگاه مصدق برخی چیز‌ها را فهمید، اما افسران سیا که دست‌اندرکار این کودتا بودند به سرپرستی کرمیت روزولت جونیور، نوه رئیس‌جمهور پیشین تئودور روزولت، تلاش دوم را انجام دادند که موفق شد. در ۱۹ اوت، شاه مصدق را از نخست وزیری برکنار و یک دولت نظامی را متصدی امور کرد. در سال ۲۰۱۳، سیا به طور علنی برای اولین بار به دست داشتن خود در کودتای ۱۹۵۳ اذعان کرد؛ رویدادی که همچنان در شکل‌دهی به آشفتگی روابط ایران و ایالات متحده نقش دارد. همانطور که می‌دانید، خود شاه در انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ به دنبال اعتراضات گسترده، سرنگون شد. آلدریچ و کورماک گفتند، کشفیات در مورد یادداشت‌های دیپلماتیک سال ۱۹۵۳ این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا ملکه انگلیس تاکنون می‌دانسته که وی نقش ناخواسته‌ای در وقایع ایران دارد یا اینکه آیا مقامات انگلیس همیشه به دنبال کناره‌گیری سلطنت انگلیس از سایر مکانیسم‌های ژئوپلتیکی بوده‌اند؟

مورخان می‌گویند: دستیابی به اسناد تاریخی مربوط به خاندان سلطنتی بسیار دشوار و غالباً غیرممکن است، حتی برای نوشتن مقالات مربوط به قرون ۱۹ و ۲۰ هم با این مشکل مواجه هستیم. کورماک گفت: مخفی‌ترین نهاد در انگلستان، با قدمت طولانی، خانواده سلطنتی است. بنا بر این مستند، پس از کودتا در سال ۱۹۵۳، سفیر امریکا در تهران به نخست وزیر انگلیس، وینستون چرچیل یا ملکه در لندن پیشنهاد کرد که نوعی پیام تبریک به شاه بدهند. وزارت خارجه انگلیس پاسخ داد: فکر نمی‌کنم پاسخی از سوی ملکه الیزابت در این زمینه خطاب به شاه ارسال شود!

ذبح دموکراسی در ایران ۱۳۳۲

آنچه امروز در باب پیام محرمانه ملکه الیزابت به محمدرضا شاه گفته می‌شود تنها بخش کمرنگی از کودتای انگلیسی- امریکایی علیه دولت قانونی محمد مصدق است که به ذبح دموکراسی در ایران سال ۱۳۳۲ انجامید و باعث شد سلطه غرب بر منابع عظیم ایران به مدت ۲۵ سال استمرار پیدا کند، کمااینکه پیش از این بسیاری از منابع رسمی و غیررسمی انگلیس و امریکا نیز به دست‌ساز بودن کودتای ۱۳۳۲ اعتراف کرده‌اند، به عنوان نمونه مادلین آلبرایت سوم شهریور ۱۳۷۹ برای اولین بار در قامت یک مقام رسمی ایالات متحده در «شورای ملی ایرانیان امریکا» صراحتاً نقش محوری و راهبری کودتای آن سال را به دو کشور امریکا و انگلیس نسبت می‌دهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار