جنگل‌ها منتظر اقدامات پیشگیرانه
کد خبر: 1005612
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DbY
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۰
مناطق پرریسک آتش‌سوزی اعلام شد
هنوز بوی دود درختان سوخته خاییز به مشام می‌رسد و جنگل‌های خوزستان و بوشهر اسیر شعله‌هایی هستند که گاه و بی‌گاه به جانشان می‌افتد که سازمان فضایی ایران نقشه ماهواره‌ای از پیش‌بینی ریسک آتش سوزی منتشر کرده که براساس آن بخش‌های وسیعی از رشته کوه زاگرس در کلاس ریسک فوق‌العاده بالای آتش سوزی قرار دارد.
محمدرضا هادیلو
سرویس ایران جوان آنلاین: هر چند مدیران جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرده‌اند در مقابل هر آتشی خود را مسئول می‌دانند، اما در کنار استان‌های دارای جنگل، فقط در اصفهان هشت شهرستان به عنوان مناطق در معرض خطر حریق معرفی شده که حداقل از همین الان می‌شود فکری برای پیشگری از سوختن و از بین رفتن‌شان کرد.

درست یک هفته پیش بود که معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: «اگر یک درخت در هر گوشه‌ای از سرزمین ایران دچار حریق شود و بسوزد ما خود را در برابر آن مسئول می‌دانیم.» مسعود منصور این را هم گفته بود که ما وظیفه داریم ضمن انجام اقدامات پیشگیرانه نسبت به اطفای حریق در منابع‌طبیعی اقدام نماییم.

این مسئول در حالی حرف‌های قشنگ می‌زد که جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد آن‌هم در مناطق حفاظت شده‌اش در حال سوختن بود و طی یک هفته قبل از آن نیز نزدیک به ۱۱۰ فقره آتش‌سوزی در استان‌های جنوبی و زاگرسی به خصوص استان‌های بوشهر، و خوزستان و هرمزگان و فارس به وقوع پیوسته و در هر کدام، بخشی از جنگل‌ها و مراتع به خاکستر تبدیل شده بودند. بعد از این صحبت‌ها و طی چند روز اخیر آتش در ارتفاعات باشت کهگیلویه و بویراحمد بخش زیادی از درختان این منطقه را به تلی از خاکستر تبدیل کرد و بیش از ۵۰ هزار متر مربع از جنگل‌های بویین زهرا در قزوین سوخت و در کنار صحبت‌های معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان که اعلام کرده مراتع هشت شهرستان در معرض خطر حریق قرار دارند، تصاویر ماهواره‌ای هم نشان می‌دهد که استان‌های نیمه غربی کشور در معرض ریسک و خطر بالای آتش سوزی قرار دارند. حالا باید پرسید مدیران وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خود را در مقابل چه نوع آتش سوزی‌ها و اتفاقاتی مسئول می‌دانند که در برابر این همه از بین رفتن جنگل‌ها و مراتع نه کاری می‌کنند و نه واکنشی نشان می‌دهند. آتش سوزی‌هایی که طی روز‌های آینده بیشتر در موردشان خواهیم شنید و درختان زیادتری را به کام خود کشیده و ذغال‌هایشان را باقی خواهند گذاشت.

مسئولیت‌های بی‌عمل

وقتی مناطق حفاظت شده در دامنه‌های کوه خاییز در کهگیلویه و بویراحمد می‌سوخت و در کنار درختان، حیوانات و پرندگان و موجودات دیگر هم از بین می‌رفتند، چنین تصور می‌شد مسئولان خود را برای حوادث بعدی آماده می‌کنند تا از وقوع‌شان جلوگیری کنند. البته، این یک امید واهی بود، چون چند روز قبل از آن بیش از یک‌صد آتش‌سوزی بزرگ و کوچک، درختان و مراتع چندیدن استان را در بر گرفته و بخش‌هایی از آن‌ها را از بین برده بودند. اما در این گیر و دار وقتی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد «در مقابل هر درختی که در هر گوشه‌ای از این سرزمین دچار حریق شود و بسوزد، خود را مسئول می‌دانند»، کسی متوجه نشد این مسئولیت از نگاه آقایان یعنی چه. چون اگر نه در برابر هر درخت که در برابر هر جنگل هم اگر خود را مسئول می‌دانستند الان باید یا از شرمندگی از کارشان کناره‌گیری می‌کردند یا با افتخار می‌گفتند که نه تنها دیگر آتشی به جان جنگل‌ها نخواهد افتاد بلکه به جای تمام درختان سوخته هم نهالی بر زمین نشسته است.

استان‌ها نیازمند بالگرد آب پاش

متأسفانه با گرم شدن هوا و بی‌توجهی متولیان امر، آتش‌سوزی جنگل‌ها در شرایطی رو به افزایش است که تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد استان‌های نیمه غربی کشور در معرض ریسک بالای آتش‌سوزی قرار دارند. سازمان فضایی ایران نقشه ماهواره‌ای از پیش‌بینی ریسک آتش‌سوزی منتشر کرده که براساس آن بخش‌های وسیعی از رشته کوه زاگرس که تقریباً تمام این رشته کوه را شامل می‌شود، در کلاس ریسک فوق‌العاده بالای آتش سوزی قرار دارد. به طوری که اغلب استان‌های نیمه غربی کشور در معرض خطر بالای آتش‌سوزی هستند. همچنین بخش‌هایی از استان‌های شمال شرقی کشور مانند خراسان‌رضوی، خراسان شمالی و گلستان نیز در کلاس ریسک فوق‌العاده آتش سوزی قرار دارند. در همین راستا معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان نیز اعلام کرده مراتع هشت شهرستان در معرض خطر حریق قرار دارند و این استان هم مثل بسیاری از استان‌های دیگر مجهز به بالگرد نیست. عبدالرضا مهاجری درباره وضعیت مراتع و جنگل‌های استان در برابر هرگونه حریق و با بیان اینکه احتمال آتش سوزی در مراتع شهرستان‌های فریدون شهر، فریدن، بویین میاندشت، خوانسار، گلپایگان، تیران و کرون، سمیرم و چادگان بیشتر است، افزود: «۵/ ۱ میلیون هکتار از مراتع این شهرستان‌ها مستعد آتش‌سوزی هستند. در استان ۶۰ هزار هکتار جنگل‌های زاگرسی، ۳۰۸ هزار هکتار جنگل‌های بیابانی و ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار مراتع وجود دارد.» وی با تأکید بر اینکه کشور مجهز به بالگرد حمل آب نیست و در این زمینه با مشکل مواجهیم، تصریح کرد: «بالگرد‌های موجود تنها قادر به جابه‌جایی افراد هستند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار