انتقاد کشاورزان از طرح خاموشی چاه‌های کشاورزی
کد خبر: 1004386
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DHm
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۹
طرح خاموشی چهار ساعته چاه‌های کشاورزی به این چاه‌ها آسیب می‌زند و باعث تخریب چاه‌ها می‌شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: سیدجعفر حسینی مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با مهر با بیان اینکه براساس قانون، برق مشترکین کشاورزی باید ۲۴ساعته تأمین شود، افزود: با این وجود شرکت‌های توزیع برق برخلاف قانون در زمان فروش انشعاب به مشترکین کشاورزی، با آن‌ها قرارداد ۲۰ساعته منعقد می‌کنند و در چند سال اخیر روی چاه‌های کشاورزی، کنتور‌های هوشمند نصب کردند و در سه ماه تابستان در ساعت اوج بار (حدود ۱۲تا ۱۶) به بهانه کمبود برق به چاه‌های کشاورزی خاموشی می‌دهند.

وی اضافه کرد: این در حالی است که وزیر نیرو سال گذشته رسماً اعلام کرد که ما کمبود برق نداریم، صادرات برق هم داریم.

حسینی اضافه کرد: این خاموشی باعث می‌شود یک ششم ظرفیت تولید در بخش کشاورزی از دسترس خارج و تأمین امنیت غذایی به مخاطره بیفتد. همچنین نوسان آب به دیواره چاه‌های عمیق آسیب می‌زند و باعث تخریب و کاهش عمر آن‌ها می‌شود. وی ادامه داد: سوختن پمپ‌ها، افزایش هزینه تعمیرات و استهلاک تابلو‌های برق و حتی افزایش هدر رفت آب از اثرات منفی این طرح است و کشاورزان بسیار از این مسئله گله‌مند و ناراضی هستند. این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: کشوری که در شرایط تحریم قرار دارد و رونق اقتصادی آن بر پایه کشاورزی است، نباید دچار خود تحریمی هم شود.

وی با بیان اینکه هزینه تعویض پمپ شناوری که می‌سوزد پارسال حدود ۱۵میلیون تومان و امسال ۴۰میلیون تومان است، گفت: عمر مفید یک چاه حداقل ۱۵سال باید باشد که با این طرح عمر چاه‌ها به سه سال تقلیل یافته و این هزینه‌ها که دامنگیر کشاورزان شده است، باعث رکود و بی‌رغبتی کشاورزان به ادامه روند تولید و علاوه بر اینکه باعث افزایش نرخ بیکاری در بخش کشاورزی می‌شود. در نهایت هم دولت باید با هزینه‌های بسیار زیاد تن به واردات محصولات کشاورزی بدهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار