اشتغالزایی و ارزآوری ۵ هزار میلیارد تومانی با الگوسازی مرکز اقتصاد مقاومتی حامی
کد خبر: 1003229
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Cz7
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶
پخش مستند حامی از شبکه مستند سیما
شش مستند از عرصه‌های اقتصاد مقاومتی با نگاهی به رونق وجهش تولید از شبکه مستند سیما هر روز از ساعت ۱۷ عصر در حال پخش است. بازپخش این مستند‌ها در دونوبت فردای همانروز ساعت  ۸صبح و ۳ صبح است.
به گزارش جوان آنلاین مدیرعامل مرکز اقتصاد مقاومتی حامی  با تاکید بر این که طرح‌های مرکز اقتصاد مقاومتی مردمی و اشتغالزاست بیان داشت: «طرح الگویی تولید و پرورش ماهی تیلاپیا (بافق یزد)»، «طرح الگویی اصلاح نژاد، پرورش و تکثیر گاو دومنظوره سیمنتال (شیری – گوشتی)»، «طرح اصلاح الگوی کشت، بذر و نهال (مجتمع تحقیقاتی کشت و صنعت مغان)»، «طرح الگویی اصلاح نژاد دام سبک (تلاقی گوسفند افشاری با نژاد رومانوف روسی)»، «طرح الگویی تکثیر و پرورش بچه ماهی خاویاری» و «مرکز تکثیر جیرفت کرمان» عناوین شش مستند ملی است که از شنبه مورخ 99/2/20 الی پنجشنبه 99/2/25 هر روز ساعت ۱۷ عصر و با بازپخش فردای انروز در ساعت ۳ صبح و ۸ صبح   با رویکرد اقتصاد مقاومتی و با الگوسازی و ترویج طرح‌های مردمی اشتغالزا با نگاهی به رونق و جهش تولید از شبکه مستند سیما در حال پخش است.

دکتر حیدرزاده، رییس مرکز اقتصاد مقاومتی حامی اظهار کرد: طرح‌ها و پروژه‌های انتخاب شده توسط مرکز اقتصاد مقاومتی حامی عمدتاً طرح‌هایی هستند که در راستای استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در کشور برنامه ریزی شده اند، یا اینکه به شکلی در مسیر تولید مغفول مانده اند. این مرکز به هیچ عنوان هلدینگ تجاری نیست بلکه یک مرکز در جهت منافع مردم و ترویج طرح‌های درآمدزا برای عموم مردم است.

وی عنوان کرد: بهره وری از منابع آب و خاک کشور، استفاده از ظرفیت کارگاه‌ها و کارخانجات تولید خوراک دام کشور که بخشی به لحاظ عدم نقدینگی و بخشی هم به لحاظ ریسک بالا و عدم استقبال مردم از آن‌ها رو به ورشکستگی هستند، در دستور کار این طرح‌های مرکز اقتصاد مقاومتی حامی قرار گرفته است.


اشتغالزایی و ارزآوری ۵ هزار میلیارد تومانی با الگوسازی مرکز حامی


حیدرزاده با تاکید بر اینکه هدف مرکز اقتصاد مقاومتی حامی تامین امنیت غذایی مردم عزیز ایران و اشتغالزایی برای جوانان است، بیان کرد: اگر دوشاخصه اصلی اقتصاد مقاومتی را تولید و اشتغال بدانیم، هدف اصلی مرکز حامی برای ورود به عرصه‌های کشاورزی مانند دامداری و آبزی پروری می‌تواند همین موضوع و همچنین تأمین امنیت غذایی برای مردم باشد. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که سالانه حدود ۱۵ هزار تُن فیله تیلاپیا وارد کشور می‌شود که وقتی درصد فیله را نسبت به ماهی خام تولیدی محاسبه می‌کنیم، به عبارتی می‌شود ۵۰ هزار تُن ماهی تیلاپیا که از مجاری غیرقانونی وارد کشور شده است.

به عنوان مثال در طرح الگویی مرکز اقتصاد مقاومتی حامی سالانه ۳۰۰ تُن ماهی تیلاپیا به صورت متراکم در استخر‌های ۸۰۰۰ متری تولید و باقیمتی مناسب و ارزانتر روانه بازار می‌شود.   این طرح تا ۶۰۰ تُن و ۲۰۰۰ تُن در سال توسعه خواهد یافت. راه اندازی این مرکز برای الگوبرداری دیگر علاقمندان به عرصه آبزی پروری و بن بست شکنی در تولید ماهی تیلاپیا بوده است.

مرکز اقتصاد مقاومتی حرکت انتفاعی نداشته و قصد این مرکز فقط اشتغالزایی و گشودن راه‌های درآمدزایی برای کارآفرینان است.

به گفته کارشناسان حوزه شیلات، ایران توانایی تولید ۵۰ الی ۲۰۰ هزار تن ماهی تیلاپیا به صورت سالانه را دارد. این بدان معناست که اعطای مجوز برای تولید و پرورش ماهی تیلاپیا در کشور، می‌تواند حدود ۵ هزار میلیارد تومان برای کشور درآمد، اشتغال و ارزآوری داشته باشد. سالانه ۵ میلیون تن ماهی تیلاپیا به ارزش ۷ میلیارد دلار در سراسر جهان تولید می‌شود.

با ورود حامی به این موضوع و الگوسازی تولید تیلاپیا در استان‌های قم، سمنان، خراسان جنوبی و یزد و چندین استان کشور اشتغالزایی و ارزآوری ۵ هزار میلیارد تومانی برای کشور با پرورش ماهی تیلاپیا صورت گرفت.

حیدرزاده در پایان گفت: با توجه به اینکه این نوع ماهی در آب‌های شور، لب شور و با کیفیت پایین می‌تواند پرورش یابد، در کشور این استعداد وجود دارد که با برنامه ریزی بتوان با حفظ مسائل زیست محیطی در استان‌های مرکزی و کویری کشور این مقدار ماهی را تولید کرد. با این اقدام هم تولید و هم امنیت غذایی ایجاد خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار