بزرگ‌ترین مجسمه ایران با موضوع مقاومت مردم کردستان
کد خبر: 1001373
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CVB
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۰
در شهر سنندج ساخته شد
بزرگ‌ترین تندیس یادبود مقاومت مردم کردستان در هشت سال جنگ تحمیلی توسط هادی ضیاء‌الدینی مجسمه‌ساز کردستانی ساخته و در پارک جنگلی آبیدر سنندج نصب شد.
سرویس ایران جوان آنلاین: هادی ضیاء‌الدینی درباره ساخت این مجسمه به ایسنا گفت: ساخت این مجسمه ۹سال پیش، از طرف بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سفارش داده شد. پس از طراحی ایده اثر، آن را با سفارش‌دهنده هماهنگ و شروع به ساخت اثر کردم. کمتر از دو ماه پیش شروع به نصب قطعات کردیم و تقریباً ۲۰روز پیش کارش تمام شد، البته هنوز محوطه‌سازی و کار پایه باقی مانده است. او در پاسخ به اینکه چرا اثر را به صورت فیگور پدر و دو فرزند شهیدش ساخته است، می‌گوید: زمانی که هنرمند در یک لحظه به کلیت موضوع و محتوای امر نگاه می‌کند، تصاویر و ایده‌هایی به ذهنش می‌رسد که از میان آن‌ها ایده نهایی خود را انتخاب می‌کند. موضوعی که به من با عنوان «نماد ایثار و مقاومت مردم کردستان» سفارش داده بودند، یک موضوع خیلی کلی بود، از طرفی نمی‌شد مقاومت را به نیرو‌های نظامی محدود کرد، چون پا به پای نیرو‌های رزمنده و کسانی که مستقیماً درگیر جنگ بودند، مردم هم دردی مشترک را تجربه می‌کردند. در نتیجه سمبل یک پدر و دو فرزند شهید شده او را انتخاب کردم.

ضیاء‌الدینی ادامه می‌دهد: پدر می‌تواند نماد تمام مردم باشد که خیلی کلی است و شهادت دو فرزند او می‌تواند خیلی تأثیرگذارتر باشد. همان زمانی که کار را به من سفارش دادند پس از دو سال کار را تمام کردم ولی دقیقاً نمی‌دانم چرا نصب کار چندین سال طول کشید؟ البته می‌دانم که یکی از دلایل این امر انتخاب مکان نصب کار بود.

این مجسمه‌ساز درباره اینکه چرا تصمیم گرفت مجسمه را با این ارتفاع بسازد، توضیح می‌دهد: انجام چنین پروژه‌هایی به این صورت است که به یک اکیپ کاری نیاز دارد. ساخت این اثر نیز یک بخش هنری و اجرایی داشت که برای بخش هنری آن، خودم ماکتی ساختم و یکی از دوستانم به نام مسعود صمیمی آن ماکت را به یک ورق فلز تبدیل کرد.

این هنرمند ادامه می‌دهد: مجسمه بزرگ در خیلی از کشور‌ها هست ولی جای خالی آن در ایران واقعاً خالی بود، در صورتی که قابلیت ساخت چنین اثر و توان اجرایی آن و حتی اثری با ابعاد دو برابر را داشتیم. من نیز این اعتماد را به خودم داشتم که می‌توانم چنین اثری بسازم. از طرف دیگر موضوع «ایثار و مقاومت مردم کردستان» تنها به یک شخص خاص محدود نمی‌شود بلکه به تاریخ ماندگاری یک ملت برمی‌گردد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار