جامعه - حقوق
حقوق
یکی از چیز‌هایی که باعث می‌شود ارزش و احترام در جامعه از بین برود و هرج و مرج ایجاد شود، توهین به همدیگر است. توهین از منظر علم حقوق یکی از جرائم علیه حیثیت معنوی اشخاص است و در قوانین موجود در کشور ما جرم محسوب می‌شود و مجازات دارد.
واخواهی نوعی از اعتراض به رأی در مورد احکام صادره از دادگاه است. در این خصوص باید توجه داشته باشیم که حکم صادره باید به صورت غیابی صادر شده باشد تا امکان واخواهی از آن وجود داشته باشد.
یک ماه از گمانه زنی‌ها در رابطه با تبادل چند زندانی دو تابعیتی در ایران می‌گذرد، اما این موضوع فعلا به سرانجام نرسیده است.
بازکاوی عیان شدن زورگیری‌ها در گفتگو با کارشناسان
چرخ‌های بروز اعمال مجرمانه با خشونت بیشتری در حال چرخش است. بازداشت و آزادی سارقان و مخلان امنیت سال‌های زیادی است که به یک همه‌گیری تبدیل شده و نارضایتی عمومی و ناکارآمدی ساختار قضایی در برخورد با جرائم را بیش از هر زمان دیگری عیان کرده است. 
از زمانی که جمعیت بشر رو به فزونی نهاد و دادوستد‌ها افزایش یافت، لزوم ثبت معاملات آشکار شد. این مسئله باعث شد در زمان امپراتوری دوم روم جنوبی، با سر و سامان دادن به وضعیت کاتبان، کارمندانی به نام سردفتر، قرارداد‌ها را به صورت رسمی تنظیم کنند. بدین ترتیب بنیان سردفتری هم در نظام حقوقی مبتنی بر قانون و هم در نظام حقوقی مبتنی بر رویه قضایی، از سوی امپراتوری روم ریخته شد.
حامد رسولخانی
عوام‌گرایی نظام عدالت کیفری موضوعی است که گاهی توسط رسانه‌ها به سیستم تقنینی و قضایی تحمیل می‌شود. در این روند رسانه‌ها نقش بسیار زیادی را ایفا می‌کنند.
حامد رسولخانی
محال است که مسلمانی از عدالت حاکمان و تاجداران تاریخ بشنود و یاد علی (ع) بر رواق ذهن و خیالش نقش نبندد. عدالت و علی دو نامند گره خورده به یکدیگر. هنوز هم کسی نمی‌داند کدام یک بیشتر وامدار دیگری است، عدالت به علی یا علی به عدالت یا کدام یک مکمل و متمم دیگری است.
امروزه برای شروع هر نوع کسب و کاری یا هر نوع مبادله‌ای از جمله اقتصادی، تجاری و گردشگری نکات بسیار مهمی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها بخش قراردادنویسی است. کمتر پیش می‌آید که در جامعه امروز با این سطح از پیشرفت در تکنولوژی، اشخاص با قرارداد‌های مختلف سروکار نداشته باشند