جامعه - حقوق
حقوق
براساس قانون ضرب و جرح نوعی عمل مجرمانه است که برای آن مجازات در نظر گرفته شده است.
بیش از سه ماه زمان لازم بود تا وکلای ملت در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به این نتیجه برسند که سرنوشت تشکیل تخصصی‌ترین کمیسیون مجلس به اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس گره خورده است.
گزارشگر اسبق شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور فلسطین و استاد دانشگاه پرینستون با اشاره به اعتراضات گسترده که در پی نژادپرستی پلیس امریکا در سراسر این کشور در بیانیه‌ای هشدار داد که مردم ایران به صورت خاص متأثر از بی‌توجهی امریکا به حقوق بشر بنیادین هستند.
دوره دهم مجلس شورای اسلامی از ۸ خرداد ۱۳۹۵ رسماً آغاز شد. نمایندگان این دوره در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که در ۷ اسفند ۱۳۹۴ و ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ برگزار شد، نیز انتخاب شدند. مجلس دهم ۲۰۰ قانون تصویب کرد که بیشتر آن لوایح دولت بود.
بر اساس مقررات بین‌المللی در برخی اخبار با بی‌اطلاعی از ماهیت حقوقی خسارت و غرامت؛ شایعه‌های زیادی درباره خسارت هواپیما با مبالغ میلیارد دلاری مطرح شده است، در حالی‌که هزینه‌های هواپیما، خدمه و مسافر بر اساس مقررات بین‌المللی مشخص است که آن را تا حداکثر ۱۵۰ میلیون دلار برآورد کرده‌اند
اوایل امسال خبر دستگیری برخی از مدیران و مسئولان شرکت خودروسازی سایپا، سوژه رسانه‌های داخلی و خارجی بود.
در تازه‌ترین مورد از عملیات روانی شبکه‌های معاند لندن‌نشین، شبکه بی‌بی‌سی فارسی در مصاحبه‌ای مفصل با علی اشرف ریاحی (متهم فراری پرونده پتروشیمی) به وی فرصت داد تا تندترین فحاشی‌ها را نسبت به دادگاه رسیدگی به مفاسد اقتصادی انجام دهد. این متهم فراری با استفاده از تریبون تلویزیون فاسد ملکه؛ خودش را یک چهره علمی معرفی کرد! تلویزیون سعودی ایران اینترنشنال هم اخیراً برای گردهمایی حقیرانه گروهک منافقین سنگ تمام گذاشت.
گزارش اختصاصی «جوان» از نشست حقوق بشر مرکز وکلای قوه‌قضائیه و کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی
برای نخستین‌بار به همت مرکز وکلای قوه‌قضائیه و با همکاری کمیته حقوق بشر مجلس، گامی عملی در راستای احیا و اجرای حقوق بشر اسلامی برداشته شد. همزمان با روز حقوق بشر اسلامی در نشستی که به همین مناسبت از سوی کانون وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه‌قضائیه برگزار شد؛ موافقتنامه‌ای برای برداشتن گام‌های عملی در حوزه حقوق بشر اسلامی توسط مرکز وکلاى قوه‌قضائیه با کمیته حقوق بشر مجلس یازدهم صورت گرفت.
پرونده ویژه جوان
تعرض ایالات متحده به هواپیمای مسافربری کشورمان نقض آشکار و صریح انبوهی از قوانین حمل و نقل هوایی است. مقررات کنوانسیون ۱۹۴۴ شیکاگو و ضمائم مختلف آن پیرامون امنیت پرواز، نقض مقررات استاندارد‌های توصیه‌ای هوایی معروف به سارپ (SARP) سازمان ایکائو (Standards and Recommended Practices) و همچنین مقررات برنامه جهانی امنیت هواپیمایی معروف به گاسپ GASP) Global Aviation Safety Plan) از جمله مهم‌ترین قوانینی هستند که از سوی امریکا نادیده گرفته شدند.
اگر مردی برای فرار از پرداخت مهریه اموال خود را به نام دیگری بزند، مرتکب جرم شده است.