جامعه - دانش و دانشگاه
دانش و دانشگاه
تمام آنچه در جشنواره جهادگران گذشت
سومین دوره جشنواره ملی جهادگران با حضور حداکثری گروه‌های جهادی و به همت معاونت سازندگی بسیج دانشجویی طی دو روز در هفته قبل برگزار شد.
اعزام ۳ برابری دانشجویان به راهیان نور در سال جاری نسبت به سال گذشته
در سازمان بسیج دانشجویی همه ساله شاهد این موضوع هستیم که درخصوص اردو‌های راهیان نور دانشجویی همواره تقاضا بیشتر از سهمیه‌ها است. راهیان نور درواقع موجی است که پایان ندارد و این فضا همواره در دانشگاه‌های کشور مورد استقبال قرار گرفته و از لحاظ کمی و کیفی همواره رو به افزایش است
جلوگیری از شرکت در امتحان به دلیل بدهی مالی دانشجویان غیر‌قانونی است
هیچ دانشگاهی حق ندارد از ورود دانشجویان بدهکار به جلسه امتحان جلوگیری کند. ممانعت از ورود دانشجویان به جلسه امتحان و صادر نکردن کارت آزمون نخستین بار در دوران ریاست جاسبی در دانشگاه آزاد به صورت گسترده رخ داد. این روند بعد‌ها با شدت کمتری در دوران ریاست میرزاده بر دانشگاه آزاد هم اتفاق افتاد. در سال‌های اخیر واحد‌های مختلف دانشگاه علمی- کاربردی هم از این حربه غیرقانونی استفاده کردند.
دانشگاه‌های بزرگ کشور وارد امور مهندسی، پژوهش و فناوری صنعت نفت شدند
امسال اقدامات وزارت نفت در زمینه توسعه اکوسیستم نوآوری، منفعت زیادی برای دانشجویان به ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی مرتبط با نفت داشت. تابستان امسال راه‌اندازی شورای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه اکوسیستم در صنعت نفت مطرح شد که با حضور افراد صاحبنظر پیگیری و قرار است تا قبل از اتمام سال به نتیجه برسد. راه‌اندازی پارک صنعت نفت رازی در راستای همین حمایت‌های جدید از متخصصان دانشگاهی است.
محققان یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز فناوری‌های پیشرفته دانشگاه شهید مدنی تبریز پس از تولید مواد شوینده مبتنی بر نانو فناوری اخیراً آن را وارد صنعت روانکاری کرده‌اند که به گفته آن‌ها این روانکار موجب کاهش اصطکاک قطعات ماشین‌های صنعتی خواهد شد.
صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم هیچ وامی به دانشجویان شاغل نمی‌دهد
حذف دانشجویان شاغل از لیست کمک‌های صندوق رفاه برای دانشجویان ارشد و دکتری بسیار مهم است؛ چراکه بسیاری از دانشجویان پسر این مقاطع به دلیل اهمیت سابقه کاری، گاهی بدون دریافت حقوق و فقط به خاطر ثبت بیمه خود به اشتغال پاره‌وقت مشغولند. اما به دلیل ثبت حق بیمه شاغل محسوب و از امکانات صندوق محروم می‌شوند.
قرارگاه دانشجویی قدس به منظور پیگیری راهبرد کلان اخراج امریکا از منطقه تأسیس شده و کسب فناوری‌های نوین را از اقدامات اساسی خود اعلام کرده است
به همت اعضای ارشد بسیج دانشجویی کشور، هسته‌های جهاد مقاومت شهید قاسم سلیمانی در قالب قرارگاه دانشجویی قدس در نخستین روز بهمن ماه شکل گرفت.
نگاهی به مراسم و تجمعات دانشجویان دانشگاه‌های مختلف در اعتراض به سوءاستفاده از حادثه هواپیمایی اوکراین
دانشجویان دانشگاه‌های امیرکبیر، تهران و شریف در روز‌های اخیر در پاسخ به تحرکات برخی فرصت‌طلبان و محکومیت هنجارشکنی‌های فتنه‌گران تجمع و مراسم دانشجویی برگزار کردند.
دانشجویان جهادی برای کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان به میدان آمدند
این بار سیل سرزمین افسانه‌ای رستم را به چالش کشید، اما قرارگاه‌های جهادی دانشجویی پیشتاز کمک‌رسانی به مردم شدند. دانشجویان جهادگر به سرعت خود را به سیستان رساندند و دیگر دانشجویان هم در پشت صحنه بیکار نبودند. بزرگ‌ترین پویش یاری‌رسانی به سیل‌زدگان به همت جمعیت دانشجویی امام حسن (ع) راه‌اندازی شد و همچنان مشغول فعالیت است.
دیوان عدالت در رأیی به نفع دانشجویان پزشکی کرمان، مصوبه‌ای دست و پا گیر را حذف کرد که شامل حال دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها هم می‌شود
براساس دادخواست سازمان بازرسی کل کشور، دانشگاه علوم پزشکی کرمان اقدام به تصویب و اجرای شیوه‌نامه تدوین و دفاع از پایان‌نامه دانشجویان دکتری کرد.
۱