جامعه - دانش و دانشگاه
دانش و دانشگاه
وزارت بهداشت با توجه به اینکه منابع چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری پزشکی را ۳۱ شهریور ۹۹ اعلام کرده، دچار تخلف شده است زیرا بر اساس قانون و مصوبه آیین‌نامه اجرایی نشست ٦٦ شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، آزمون‌های وزارت بهداشت باید حداقل ٩ ماه بعد از ابلاغ منابع، برگزار شوند
بررسی اطلاعات منتشر شده در سامانه گنج یا همان پایگاه اطلاعات علمی ایران نشان می‌دهد در یک دهه اخیر دانشجویان در رشته‌های مختلف، پژوهش‌های جالبی در زمینه معضلات زیست محیطی تهیه کرده‌اند. تاکنون حدود ۵ هزار پایان‌نامه و مقاله با موضوع آلودگی هوا در سامانه گنج به ثبت رسیده است.
دکترایوب توکلیان
فَاستَقِم کما أُمِرتَ و َمَن تابَ مَعَک وَلا تَطغَوا إِنَّهُ بِما تَعمَلونَ بَصیرٌ) پس همان‌گونه که فرمان یافته‌ای، استقامت کن و همچنین کسانی که با تو به‌سوی خدا آمده‌اند (باید استقامت کنند!) و طغیان نکنید که خداوند آنچه را انجام می‌دهید می‌بیند!
افزایش و تجهیز خوابگاه‌های دانشجویان متأهل به عنوان طرح‌های عمرانی در اولویت به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است که بر اساس این قانون دانشگاه‌ها باید شرایط تأمین یا ساخت خوابگاه‌های متأهلی را برای دانشجویان در اولویت فعالیت‌های خود قرار دهند؛ اتفاقی که با کندی در حال انجام است
دکترایوب توکلیان
جریان‌سازی به معنای این است که وقتی یک موضوع به‌عنوان راهبرد اساسی و ضرورت کشور شناخته شد، تشکل‌های دانشجویی نسبت به آن اصرار بورزند، تأکید مکرر داشته باشند، مطالبه‌گری کنند و از تریبون‌های مختلف آن را مطرح کنند تا برای همه جا بیفتد که این موضوع بسیار مهم است و باید جدی گرفته شود. در واقع گفتمان‌سازی همین است؛ مثلاً زمانی که به‌عنوان یک راهبرد معلوم می‌شود که حمایت از کالای ایرانی یک اصل ضروری و کلیدی برای غلبه بر مشکلات اقتصادی و نجات کشور شناخته شده است، آنقدر بر آن تأکید، مطرح و تبیین بشود که برای همه کاملاً جا بیفتد.
از تهران هم دانشجویان دانشگاه تهران پیشتاز اعزام به منطقه زلزله‌زده بودند. گروه جهادی شهیدچمران دانشگاه تهران، نخستین گروه جهادی بود که از بسیج دانشکده علوم اجتماعی این دانشگاه به مناطق زلزله‌زده سی‌سخت اعزام شدند
دکترایوب توکلیان
شاید خطرناک‌ترین و مهلک‌ترین آسیب جنبش دانشجویی این است که در دام سیاسیون بیفتند و گرفتار احزاب و جریان‌های سیاسی شوند که نگاه ابزاری به دانشجویان دارند. برخی احزاب سیاسی در طول زمان برای منافع شوم خود به دانشگاه و دانشجو به دید یک لقمه چرب و لذیذ نگاه می‌کنند و برای مطامع خود از آن‌ها بهره‌برداری می‌نمایند، ولی دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی را در حقیقت برای منافع خود ذبح کرده‌اند، زیرا نفس حرکت دانشجو و جنبش دانشجویی، استقلال و آزادگی اوست و به هیچ وجه نمی‌تواند ابزار دست سیاسیون خارج از دانشگاه باشد.
آزمون زبان وزارت علوم (MSRT) برای سومین بار از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا لغو شده و این قضیه سردرگمی و ضرر بسیاری از دانشجویان را به همراه داشته است.
بسیار مشخص است که اختلاف سنی دو سال تفاوت چندانی در درک و پویایی افراد برای فهم مسائل، ایجاد نمی‌کند و تنها باعث می‌شود بخشی از علاقه‌مندان مستعد در حرفه معلمی ناخواسته از این گردونه خارج و به اجبار در رشته‌های دیگر مشغول به تحصیل شوند
دکترایوب توکلیان
یکی از وظایف اصلی تشکل‌های دانشجویی جذب و ساماندهی نیرو‌های جدید است. خاصیت دانشگاه این است که همه دانشجویان دیر یا زود از آن خارج می‌شوند و نیرو‌های جدید جایگزین آن‌ها می‌شوند. یکی از معضلات تشکل‌های دانشجویی این است که گاه فریب شرایط ایده‌آل فعلی خود را می‌خورند و از جذب نیرو برای سال‌های آتی غافل می‌شوند. یک تیم قوی وارد یک تشکل می‌شوند، خیلی هم خوب کار می‌کنند، ولی بعد از فارغ‌التحصیلی و کوچ دسته‌جمعی از دانشگاه، به یکباره تشکل دانشجویی خالی از عضو می‌شود و باز هم به خواب زمستانی می‌رود!