در شناخت ناموری گمنام!
کد خبر: 992977
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AJl
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۵
نظری بر یادمان نو انتشار آیت‌الله حاج آقا روح‌الله کمالوند خرم‌آبادی
شاهد توحیدی
سرويس تاريخ جوان آنلاين: زنده‌یاد آیت‌الله حاج آقا روح‌الله کمالوند خرم‌آبادی در عداد دانشوران معاصر حوزه علمیه قم و نیز استان لرستان به شمار می‌رود. وی همان شخصیتی است که در دوران اوج‌گیری نهضت اسلامی، از سوی امام خمینی و دیگر مراجع حوزه قم، به دیدار شاه رفت و خواسته‌های ایشان را با وی مطرح ساخت. اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، خاطرات حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید عیدی از آیت‌الله کمالوند است که توسط حجت‌الاسلام والمسلمین تیموری تدوین یافته است. در دیباچه این یادمان چنین می‌خوانیم:

«جهان تشیع، دانشمندان و عالمان برجسته و تلاشگر زیادی را به خود دیده است که مرزبان فکر و فرهنگ پویایند. آنان در مسیر حیات علمی جامعه بشری بسترساز تجلی حق و سعادت نسل‌ها را فراهم نموده و دروازه تیرگی‌ها و تفکرات انحرافی را با سیمای علمی و عملی خود مسدود کرده‌اند. شاهد این مدعا آثار غنی، پرارزش و جاویدانی است که در عرصه‌های عدیده علمی از آنان به یادگار مانده است، لذا تبیین درست و همه‌جانبه شخصیت عالم و اثرات برجای مانده وی ره توشه‌ای مناسب برای صعود نفوس مستعد در وادی معارف الهیه را پیش‌روی همگان قرار خواهد داد و در کتاب آسمانی قرآن مجید از واژه علم و مشتقات آن بیش از ۷۵۰ بار سخن به میان آمده که در هیچ یک از ادیان به این اندازه مقوله دانش و تکریم به اندیشه و اندیشمند مورد توجه واقع نشده است و هر انسانی که تحققش به مقوله علم بیشتر باشد نزدیکی او به مقام مقدس حضرت حق زیادتر است. از سوی دیگر گذری اجمالی به روایات صدور یافته از ذوات مقدس حضرات معصومین (ع) عنایت خاص اولیای دین را به علم و عالم نشان می‌دهد. تا بدانجا که رسول مکرم اسلام (ص) فضل و برتری عالم بر دیگران را مانند برتری پیامبر بر امت می‌داند: «فضل العالم علی ... کفضل النّبی علی امّته.» و رجحان قلم دانشمندان را بر دمای شهدا و برتری او بر هزار عابد را روزنه‌ای برای درک درست مسلمین از فضیلت عالم بر سایرین بیان فرموده تا خلأ حاصل از بی‌دانشی منشأ ظهور هوی و هوس دگراندیشان نشود و همانطور که مرحوم علامه فیض در کتاب گرانقدر محجه‌البیضاء از حضرت رسول (ص) نقل می‌فرماید: علما امینان و وارثان پیامبران بر بندگان خداوند دانسته شده‌اند «العماء امناء الرسل علی عبادالله.» تا سیطره دقت و تجلیل از ارباب اندیشه در لسان مبارک معصومین (ع) مورد مدّاقه اهل نظر قرار گیرد و ما معترفیم شرح و بیان مقام عالم در این مختصر نمی‌گنجد، اما می‌توان گفت: تکریم عالم و فرزانگان دانشمند در هر جامعه‌ای نتیجه‌ای جز عزت و تکریم خداوند در پی نخواهد داشت و این تکریم عالم مساوق سپاس خداوندی دانسته شده است تا جامعه در پرتو نورانیت علم سراپرده عالم هستی راه به نظاره بنشیند و چه خوب گفته است شاعر شیرین سخن:

نگه‌دار فرصت که عالم دمی است / دمی نزد دانا به از عالمی است
حال که اهتمام دین و اولیای الهی بر تکریم و بزرگداشت عالم استوار شده سزاوار است حیات پر فراز و نشیب هر اندیشمند با در نظر گرفتن زوایای مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد تا علاوه بر درک نزول رحمت خداوند (عند ذکرالصالحین ینزل‌الرحمه) موجبات زنده نگه داشتن اندیشه‌های عالم را نیز فراهم آوریم: «من ورخ مومنا فکانما احیاه.» نوشتار حاضر در پی بیان اجمالی از زندگی آیت‌الله کمال حضرت آیت‌الله حاج شیخ روح‌الله کمالوند از زبان دوست و شاگرد وی حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید عیدی است که به صورت تقطیع و سؤالی نمودن قسمتی از نوشته‌ها و مصاحبه‌های گرانقدر استاد عیدی برگزیده شده است. کتاب‌هایی مانند «علما در روشنای تاریخ»، «فصلنامه یافته نو»، «خرم‌آباد شناسی»، «گذر عمر»، «یادگار عمر»، «ناموران علمی و فرهنگی»، «نشریه شقایق» مأخذ اصلی این نوشتار محسوب می‌شوند. امید آنکه این تلاش ناچیز گوشه‌ای از حیات نورانی آیت‌الله کمالوند را به اهل تحقیق و پژوهش بیشتر از پیش نشان دهد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار