اصلاح‌طلبان هم مجلس را باختند و هم مردم را
کد خبر: 992253
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004A85
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۰
یک کارشناس مسائل سیاسی:
امیر محبیان می‌گوید عملکرد اصلاح‌طلبان و دولت هم روی مشارکت در انتخابات مؤثر بود و هم باید گفت که دولت با عملکرد خود مجلس را در سینی طلا تقدیم اصولگرایان کرده است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: امیر محبیان، کارشناس مسائل سیاسی و اجتماعی در گفتگو با تسنیم درباره نتایج انتخابات مجلس یازدهم عنوان کرد علل کاهش مشارکت از نظر من در سه دسته تقسیم می‌شود: نخست نهادی که عبارت است از احساس ناکارآمدی نهاد‌های مقننه و مجریه در کاهش مشکلات و رفع معضلات به‌ویژه مشکلات اقتصادی. دسته دوم عوامل سیاسی که به افول شدید مشارکت اصلاح‌طلبان انجامید نظیر ناامیدی از بعضی گرایش‌های سیاسی از جمله اصلاح طلبان و کارآمدی آنان برای اثرگذاری مثبت؛ ضعف فراکسیون موسوم به امید در مجلس دهم که انتظار اصلاح‌طلبان را برآورده نکرد و نیز ناامیدی طیف موسوم به اعتدال از عملکرد دولت. دسته سوم عوامل عمومی است، نظیر این احساس که تنوع لازم برای انتخاب میان کاندیدا‌ها وجود ندارد و حتی این احساس که حضور پای صندوق اثرات جدی نداشته و تصمیمات و گزینش‌ها پیشاپیش مشخص شده است. این تصور و بهتر بگوییم توهم توسط بعضی جریانات سیاسی هم به‌صورت بیان قطعی پیروزی به صورت پیشاپیش تشدید شد. بنابراین احساس فقدان رقابت جدی، عدم اثربخشی حضور و نیز احساس یاس از عوامل اجرایی و سیاسی به‌ویژه بر اثر چالش‌های فرسوده کننده بازیگران سیاسی بر کاهش انگیزه حضور تأثیر گذاشت.

محبیان اضافه کرد: شورای نگهبان در همه ادوار بوده است ولی چرا این نوبت شاهد کاهش مشارکت بوده‌ایم؟ به گمانم نقش اصلاح‌طلبان و عملکرد اجرایی را نباید کم دانست. استراتژی اصلاح‌طلبان تاکنون بهره‌گیری از راهبرد ایجاد ترس از رقیب بود. روش کارآمد و اثربخش استفاده از ترس برای جلب رأی این است که به رأی‌دهندگان احتمالی نشان دهید که اگر آن‌ها به شما رأی ندهند، چه اتفاقی برایشان خواهد افتاد، چه چیزی را از دست خواهند داد یا به چه چیزی دست نخواهند یافت. استفاده از فاکتور ترس به این نحو، ابزاری قدرتمند برای برانگیختن افرادی است که در برابر تصمیم به رأی دادن مقاومت می‌کنند. اما این بار رأی‌دهندگان همیشگی به اصلاح‌طلبان ترجیح دادند هم به رقیب رأی ندهند و هم به اصلاح‌طلبان. این نشان عدم کارایی این استراتژی تکراری اصلاح طلبان است. هر چند این ناامیدی و قهر با صندوق آرا اساساً هشدار دهنده است. در هر حال معتقدم اصلاح‌طلبان هم مجلس را باختند هم مردم را؛ فراکسیون ضعیف و بی‌خاصیت اصلاحات در مجلس دهم تنها امید‌های هواداران اصلاحات را نیز به باد داد. برای هر اقدامی چهار گام باید برداشته شود؛ توجه، علاقه، میل، عمل. فراکسیون امید مجلس دهم و نوع عملکرد اصلاح‌طلبان عملاً سه عامل آخر را در میان رأی‌دهندگان اصلاح‌طلب از میان برد. به نظر من روحانی مجلس یازدهم را در سینی طلا تقدیم اصولگرایان کرد؛ بی‌برنامگی و به‌ویژه بی‌تحرکی دولت، هوادارانش را مأیوس و منفعل و مخالفانش را پرتحرک و دارای منطق قدرتمند برای مخالفت کرد. متأسفانه تصویر منفی از عملکرد دولت موجب یأس مردم و هوادارانش شد و نیز روی مشارکت هم در کنار عوامل دیگر تأثیر گذاشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار