«کاپشن‌پوش‌»ها را «کت‌وشلوار»ی نکنیم!
کد خبر: 989966
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049XC
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۰
محمد صادق عبداللهی
نتایج یک نگرش‌سنجی نشان می‌دهد کسب رأی از مسیر‌های غیر متعارف بین ۳۰ تا ۵۰ درصد در نتیجه انتخابات استان‌های مختلف موثر است. در صدر این روش‌ها، پخش پول و توزیع غذا قرار دارد. من، اما فکر می‌کنم آراء غیر متعارف تنها در این موارد خلاصه نمی‌شود و مواردی به مراتب خطرناک‌تر نیز وجود دارد. مثل همین معیار قرار دادن دارایی‌ها و درآمد‌ها که مد شده است. به‌ویژه آنکه منطق صفر و یک در جامعه ما پر رنگ است و عمدتاً هر گاه از رفتار یا گفتاری زده می‌شویم، نه به تعادل در آن بلکه به ۱۸۰ درجه مخالفت می‌چرخیم و گویی هیچ حد میانه‌ای تعریف نشده است.

نمونه‌اش در عالم سیاست بسیار است، آنقدر که رفتار رأی دهندگان در ایران به رفتاری سلبی معروف شده که همواره در پی نه گفتن به شخص بر سرکار به رقیبی که کاملاً منتقد اوست، رأی می‌دهند. به عنوان مثال وقتی از توسعه سیاسی خاتمی گریزان شدیم، به عدالت‌خواهی‌ای گسسته از معنویت و عقلانیت چسبیدیم و حاضر شدیم کسی را بر مسند بنشانیم که با لیست مفسدینی که هیچ گاه از جیبش بیرون نیامد، فقط از هر تریبون به هاشمی و خاتمی فحش می‌داد!

حالا این بازی در حال تکرار است و عده‌ای دیگر دور ما را که خسته و گریزان از فسادیم، گرفته‌اند و خود را به صرف ساده‌زیستی و عصبانیت از فساد، شایسته نشستن بر کرسی‌های مجلس می‌دانند. اما آیا واقعاً هر شخصی به صرف داشتن خانه‌ای اجاره‌ای و ماشینی مدل پایین شایسته تدوین قوانین است؟ آیا به صرف اینکه شخصی مجلس را محلی برای خدمت می‌بییند و تصمیم دارد در شورای مرکزی هیچ شرکتی عضو نشود و حقوقش را شفاف کند، می‌تواند کلید در قفل مشکلات کشور بیندازد؟

بدیهی است که این سوالات به معنای انکار ویژگی مهم ساده‌زیستی نیست بلکه مراد این است برای برطرف ساختن عیوب حکمرانی و مدل توسعه تنها نمی‌توان به عدالت‌خواه بودن فرد دل بست؛ یحتمل همین است که رهبر انقلاب وقتی ویژگی‌های کاندید خوب را برشمردند پس از صفات مومن، انقلابی، شجاع و جهادی و درست پیش از عدالت‌خواهی، «کارآمدی» را مطرح کردند. چرا که اگر عدالت‌خواهی با گزاره‌های دیگر همراه نباشد نه‌تنها به عدالت نمی‌انجامد بلکه بی‌عدالتی را گسترش داده و حتی شخص عدالت‌خواه را از از «زاهدی کاپشن پوش» به «کت‌و‌شلواری عاشق قدرت» بدل می‌کند که دست به کار‌های خلاف شرع، قانون، اخلاق و حقوق اساسی مردم می‌زند!

لذا کاندیداها، به جای آنکه لیست اموال منتشر کنند و از ماشین مدل ۸۶ یا خانه اجاره‌ای بگویند بهتر است برنامه‌هایشان را برای مشکلات کشور بیان کنند آن هم نه با شعار‌هایی مثل تحقق عملی اقتصاد مقاومتی که در حیطه اختیارات دولت است، بلکه برنامه‌هایی که در چارچوب وظایف نمایندگی قابل تحقق است.

ممکن است کسی این قلم را متهم به عمل‌گرایی کند، اما اتفاقاً این است که می‌تواند مانع عمل‌گرایی شود چرا که از همین اکنون مشخص می‌سازد که طرف چیزی در چنگ دارد یا نه فردای انتخابات می‌خواهد به هر سیاستی چنگ بیندازد تا خود را ثابت کند!
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸
ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
1
3
تیکه انداختن به احمدی نژاد کار خوبی نیست این هم افراطگرایی است خدا کند کسی را پیدا کنی مثل او عزت انقلاب اسلامی را احیا کند مواضع ضد آمریکایی ایشان حرف نداشت به لاریجانی می ارزید او هم مثل روحانی پیشنهاد مذاکره با آمریکا داشت !!!! ولی واقعا مثل اینها معامله میکرد یا آمریکا را تحقیر کرد و گفت در برنامه زنده با آمریکا مذاکره میکند نه پشت پستو و دادن اطلاعات مردم فریبانه برای .... و ظاهر دوگانه ... و اصرار بیشرمانه با وجود اخطارهاری رهبری هنوز بعضی حرف از مذاکره میزنند و همین طیف باعث شدند دو سال آخر آن شود که نباید شد بغیر از چند مورد بقیه کارهای ایشان در حد یک رئیس جمهور خوب قابل قبول خدا و خلق هست و اشتباهات ایشان قابل چشم پوشی بود که الحمداله رهبر عزیز با درایت و حکمت شرایطی به مراتب بهتر را رقم زدنند .
ناشناس
|
France
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
نتوانستم ادامه دهم ....عجیب است عدالت احمدی نژاد خارج از معنویت وعقلانیت بود ؟!
ضمنا آن لیست را که البته از جیب خارج کرده بود ولی در دستان ... گرفتار شد........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۲
0
0
اینها آنقدر از احمدی نژاد کینه دارند که در هر موردی سخن میگویند عقده خود را هرچند کاملا بی ربط و بی منطق میخواهند خالی کنند در حالیکه یک هزارم هنر او را هم ندارند
و همین هر روز جایگاهشان را فروتر و احمدی نژاد را بالاتر میبرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۲
0
0
بیان مفاسد و کج روی افرادی که در صدد گرفتن مناسب تاثیر گذار هسنتد نه تنها فحش نیست بلکه از اهم واحبات است
بیان نکردن واقعیات افرادی چون شما نتیجه اش دولتی میشود که هم اکنون است
این استدلالات آبکی دیگر خریداری ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۲
1
0
مگر در اموال جنابعالی چقدر مال غیر وجود دارد که چنین فریاد اعتراضت به هواست؟
آنرا که حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
کلا سوال خطاست اینگونه بپرسید:
در اموال شما مال حلالی هم وجود دارد؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۲
0
0
آرزوهایتان را بیان میکنید؟؟؟
هیچکس شکا را به عمل گرایی متهم نمیکند
در واقع مرد دولت و مجلس باید عمل گرا باشد وگر نه که دو دولت و مجلس اخیر آنقدر حرف زده اند و شعار داده اند برای هفت پشتمان کافی است
شما ها کاری غیر از توجیه کردن و حرف زدن بلد نیستید
شماها و عملگرایی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یا للعجب
پاسخ ها
قاسم
| Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۲
عمل‌گرایی یعنی پراگماتیست. بهتر است اول معنی حرف نوشته را بفهمید و بعد نقد کنید
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار