119 اثر تاریخی خراسان رضوی در انتظار ثبت ملی
کد خبر: 989169
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049KL
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌ و گردشگری خراسان رضوی
پرونده ۱۱۹ اثر تاریخی، فرهنگی و معنوی خراسان رضوي تهيه و به‌منظور ثبت در فهرست ملی تکميل شده است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با بيان اينکه تهیه و تکمیل پرونده ۱۱۹ اثر تاریخی، فرهنگی و معنوی این استان به‌منظور ثبت در فهرست ملی پایان یافته است، گفت: این تعداد پرونده به شورای ثبت آثار تاریخی در وزارت میراث‌فرهنگی ارسال شده است.

مرجان اکبری ادامه داد: با توجه به شمار زیاد آثار پیشنهادی استان درخواست برگزاری شورای ثبت ملی به میزبانی خراسان رضوی نیز ارائه شده است که تا‌کنون پاسخی مبنی بر مثبت یا منفی بودن این پیشنهاد دریافت نکرده‌ایم.

وي با تاکيد بر اينکه علاوه بر این، تهیه و آماده‌سازی ۳۰۰ پرونده دیگر برای آثار تاریخی، فرهنگی و معنوی خراسان رضوی به‌منظور پیشنهاد در فهرست آثار ملی در حال انجام است، تصريح کرد: هم‌اکنون استان دارای بیش از ۱۰۰ هزار اثر غیرمنقول و ۱۰ هزار اثر منقول شناسایی شده و دارای ارزش تاریخی، فرهنگی و معنوی برای ثبت در فهرست آثار ملی است.

به گفته اين مسئول: تاکنون هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی استان خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

به عقیده باستان شناسان پیشینه خراسان بزرگ به حدود ۸۰۰ هزار سال قبل یعنی به زمان پیش از ورود آریایی‌ها به فلات ایران می‌رسد که در این میان خراسان رضوی به‌عنوان قلب تپنده خراسان قدیم از اهمیت بیشتری به لحاظ جاذبه‌های تاریخی، تمدنی و گردشگری برخوردار است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار