پدیده‌ای یکتا در جهان امروز
کد خبر: 988211
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00494t
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۹
عباس حاجی نجاری
فشار حداکثری کاخ سفید علیه مردم ایران در ماه‌های اخیر اگرچه مصائب و مشکلاتی را بر مردم و نظام جمهوری اسلامی تحمیل کرده است، اما به‌رغم تصور و برنامه‌ریزی دشمنان این فشار‌ها نه‌تن‌ها به ایجاد تزلزل در ارکان نظام و فروپاشی نینجامیده است، بلکه ایستادگی مردم ایران در برابر این فشار‌های متنوع اقتصادی و سیاسی و حتی تهدید نظامی، ضمن اثبات ناکارآمدی این استراتژی در شکست اراده مردم ایران، خود به بستری برای شکوفایی انقلاب و رونمایی از بسیاری از ظرفیت‌های نهفته آن تبدیل‌شده است، که در شرایط عادی امکان بروز آن نبود. در این زمینه می‌توان به دستاورد‌های ایران در عرصه تکنولوژی هسته‌ای، اقتدار دفاعی، نفوذ و گسترش منطقه‌ای و شکل‌دهی به جبهه مقاومت در منطقه و ... اشاره‌کرد. نکته‌ای که حتی دشمنان نظام را به اعتراف به آن واداشته و البته یکی از دلایل تشدید تحریم‌ها نیز باهدف متوقف ساختن این روند است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) روز شنبه گذشته در پیامی به پنجاه و چهارمین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، حوادث مهم اخیر ازجمله شهادت‌ها، قدرت‌نمایی‌های نظامی و حضور بی‌نظیر مردمی را نشانه‌های سر برآوردن پدیده‌ای تاریخ‌ساز برشمردند و تأکید کردند: «امسال نشست شما در میانه حوادث مهمی برگزار می‌شود که هر یک از جهتی نشانه عظمت و اعتبار ایران اسلامی و ملت انقلابی آن است. شهادت‌ها، قدرت‌نمایی‌های نظامی، حضور بی‌نظیر مردمی، روحیه قوی و عزم راسخ جوانان، در کنار هزاران مجموعه فعال در عرصه دانش و فناوری، و نیز رویکرد دینی و معنوی در بخش عظیمی از جوانان سراسر کشور، همه از سر برآوردن یک پدیده یکتا در جهان امروز خبر می‌دهد. پدیده‌ای که می‌تواند در آینده تاریخ تأثیرات عمیق و تعیین‌کننده بگذارد. گام دوم انقلاب اسلامی باید بتواند به حول و قوه الهی این پدیده را به کمال برساند و به ثمر بنشاند.»

در سال‌های میانی نیمه دو قرن بیستم میلادی، درحالی‌که جهان آن روز در میان حوزه نفوذ دو مکتب فکری مسلط بر غرب و شرق، یعنی لیبرال دموکراسی و مارکسیسم با محوریت امریکا و شوروی تقسیم‌شده بود و میدانی برای ایده‌ای خارج از این دو تفکر وجود نداشت، آنگاه‌که حضرت امام (ره) ایده تشکیل حکومت اسلامی را مبنی بر ارزش‌های دینی و مبتنی بر الزامات مردم‌سالاری در اداره نظام سیاسی مطرح کرد، کمتر کسی فکر می‌کرد که این انقلاب در محیط جغرافیایی ایران به دلیل سلطه امریکایی‌ها به پیروزی برسد و در صورت پیروزی نیز هردو ابرقدرت بر اساس معیار‌های دوران جنگ سرد، به دلیل تهدید بنیانی که از این نظام احساس می‌کردند، اجازه رشد و نمو به آن نخواهند داد. ازاین‌رو به‌رغم ناکانی امریکا در حفظ رژیم شاهنشاهی در برابر امواج توفنده انقلاب اسلامی مردم ایران، پس از پیروزی، دو ابرقدرت همه امکان وتوان خود را برای جلوگیری از شکل‌گیری ارکان نظام و دولت اسلامی و مقابله بانفوذ آن در میان مسلمانان و مستضعفان جهان به کار گرفتند که البته ناکام ماندند. پدیده تاریخ‌ساز و برخی شاخصه‌های آن‌که رهبر معظم انقلاب در پیام خود به پنجاه و چهارمین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا اشاره کردند، محصول این فرآیند است. اکنون‌که انقلاب اسلامی وارد چهلمین سال دوم از عمر بابرکت خود شده است، پویایی و سرزندگی انقلاب را به‌رغم فشار‌ها و تهدیدات دشمنان در عرصه‌های مختلف می‌توان دید: حضور ده‌ها میلیون ایرانی در مراسم تشییع زنده‌بودن انقلاب را به رخ جهانیان کشید. این حضور تمامی تبلیغات و باور‌های شکل‌گرفته در ذهن دشمن در رابطه با مردم ایران و شکاف ادعایی در میان آنان با نظام را به هم‌ریخت. ونشان داد که انقلاب اسلامی به دلیل ابتنا به ارزش‌های ناب اسلام و فرهنگ عاشورا به‌رغم سی سال تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمن از ظرفیت‌های بالقوه و درون‌زا برای پالایش ضعف‌ها و آسیب‌ها و مقابله با تهدیدات فرهنگی دشمن برخوردار است.

‌مطالبه انتقام سخت و حمله موشکی به پایگاه امریکایی عین الاسد اراده ایستادگی و مقاومت نسل‌های سوم و چهارم بعد از انقلاب، در برابر هرگونه تهدید نظامی و امنیتی حتی از سوی بزرگ‌ترین قدرت نظامی جهان را نشان داد و ثابت کرد که برتری‌های مادی نظامی در عزم و ایستادگی و مقاومت مردم ایران تأثیری ندارد.

هنگام شکل‌گیری و پیروزی انقلاب اسلامی، انقلابیون ایران هیچ الگوی تحقق‌یافته از یک نظام اسلامی را در جهان نداشتند، اما اکنون نظام جمهوری اسلامی آنگاه‌که قابلیت و کارآمدی خود را در برابر بی‌نظیرترین فشار‌ها و تحریم‌های تاریخ جهان اثبات کرده و از مسیر اصلی انقلاب و اسلام خارج نشده است، موج گسترش تفکر انقلاب و گفتمان امام، جهان را تحت تأثیر قرار داده و ظهور و درخشش سرپنجه‌های مقاومت در منطقه را در پی داشته که هریک همچون یک قدرت منطقه‌ای که شکست‌های متعددی را بر امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و سعودی‌ها و دیگر متحدان استکبار جهانی در منطقه وارد کرده و موجودیت خود را در جهان امروز تثبیت کرده‌اند.

به لحاظ اقتصادی اگرچه ممکن است کشور با ضعف‌ها و کاستی‌هایی مواجه باشد که بعضاً ناشی از تحریم‌ها و یا ضعف دستگاه‌های اجرای در عدم اتکا به ظرفیت‌های داخلی و یا امید بستن به قدرت‌های غربی است، اما برآیند حرکت کشور در این چهل سال با هیچ کشوری در جهان قابل‌مقایسه نیست، چراکه به‌رغم پیشرفت‌های برخی از کشور‌ها در شرق آسیا که ناشی از سرمایه کشور‌های غربی و انتقال فنّاوری و خدمات مستشاری آن‌ها است، ایران در این چهل سال از این کمک‌ها محروم بوده و دستاورد‌های کنونی کشور در عرصه‌های صنعتی و علمی و هسته‌ای، فضایی و... همه در اوج فشار‌ها و تحریم‌ها به‌دست‌آمده است و این امر نشان‌دهنده قابلیت‌ها کارآمدی نظام دینی است. عدم انحراف از مسیر اصلی انقلاب و تکیه‌بر گفتمان اسلام ناب و فرهنگ عاشورا در طول ۴۰ سال گذشته، به‌رغم تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمنان بیرونی و خیانت‌های عوامل داخلی، یکی دیگر از شاخصه‌های انقلاب اسلامی است که آن را از همه انقلاب‌ها و نظام‌های سیاسی دوران معاصر متمایز می‌کند. این ویژگی سبب شده است که پدیده انقلاب ظرفیت گفتمان سازی و جذب خود را در میان مسلمانان و مستضعفان جهان همچنان حفظ کرده و الهام‌بخش باشد.

همت و اراده ملی برای ایستادگی و قوی‌تر شدن عامل و عنصر اصلی استمرار این راه است که به‌رغم گذر نسلی در میان اکثر مردم ایران زنده است، رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه روز ۲۷ دی‌ماه به‌درستی آینده روشن نظام را مبتنی براین شاخصه‌ها ترسیم نموده و یادآور می‌شوند: این ملت عزیز و این کشور عزیز به فضل الهی قوی‌تر نیز می‌شوند، نه‌تن‌ها در بُعد نظامی بلکه در ابعاد اقتصادی و جهش علمی و فناوری که پشتوانه تحقق این هدف، حضور و صبر و استقامت ملت درصحنه و تلاش و کوشش بی‌وقفه مسئولان و مردم است. رهبر انقلاب افزودند: به فضل الهی، این ملت و کشور در آینده‌ای نه‌چندان دور به نقطه‌ای می‌رسد که دشمنان حتی جرئت تهدید او را هم پیدا نکنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار