ایران انحصار آمریکا را در ساخت موتور فضایی شکست
کد خبر: 986896
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048jg
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: کشورمان به دانش ساخت موتور‌های فضایی که پیش از این در اختیار آمریکا بود دست یافت.
سرویس جامعه جوان آنلاین: حسین صمیمی با بیان اینکه در پژوهشگاه فضایی ایران به دانش طراحی و ساخت موتور‌های فضایی با نام «آرش» دست پیدا کردیم، گفت: تاکنون این فناوری با عنوان موتور‌های استار در اختیار کشور آمریکا بود که هم اکنون ما موفق شده ایم این موتور‌ها را با ویژگی‌هایی که با موتور‌های استار برابری می‌کند، تولید کنیم.

وی گفت: به دلیل موانع تحریم امکان استفاده از موتور‌های فضایی استار برای ما وجود نداشت و البته تاکنون نیز نیازی به استفاده از این موتور‌ها احساس نمی‌شد چرا که تاکنون ماهواره‌های ایرانی در مدار پائین زمین قرار می‌گرفتند، اما هم اکنون که قصد انتقال ماهواره به مدار بالای زمین را داریم باید از موتور‌های فضایی استفاده کنیم و به همین دلیل آن را در کشور ساختیم.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران ادامه داد: موتور فضایی آرش در سامانه انتقال مداری ماهواره قرار می‌گیرد و امکان ارسال ماهواره را به مدار‌های بالای زمین فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: خانواده موتور‌های فضایی آرش در چند ورژن در دست ساخت است که در آینده نزدیک موتور «آرش ۲۰» را در بلوک انتقال مداری برای ماهواره ناهید ۲ بکار خواهیم گرفت.

به گفته صمیمی، این موتور‌ها به مرور توسعه و بهبود پیدا خواهند کرد تا در نقشه راه توسعه ماهواره‌ها بکار گرفته شوند.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران تاکید کرد: سامانه انتقال مداری ماهواره برد مداری ماهواره را زیاد می‌کند و پس از آنکه ماهواره بر تا ارتفاع ۴۰۰ کیلومتر ماهواره را هدایت می‌کند از آنجا به بعد بلوک انتقال مداری با استفاده از موتور فضایی امکان هدایت ماهواره را تا مدار ۷ هزار کیلومتر زمین بر عهده دارد.

وی اظهار داشت: در حال انجام تست‌های مکرر برای موتور‌های فضایی آرش هستیم تا کاربرد این فناوری تثبیت شود، اما به جرأت می‌توانیم بگوییم که به دانش این فناوری در کشور دست پیدا کرده ایم و سایر کشور‌ها نیز از این فناوری برای انتقال ماهواره‌هایشان استفاده می‌کنند البته سایر کشور‌ها به دلیل آنکه تحریم نیستند از موتور‌های فضایی آمریکا استفاده می‌کنند، اما ما توانستیم موانع تحریم را شکسته و موتور فضایی که قابل رقابت با موتور‌های استار است را طراحی کنیم.
منبع: مهـــر
برچسب ها: موتور فضایی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار