جهاد خدمت‌رسانی بسیج حقوقدانان با ۴۵ هزار عضو در سراسر کشور
کد خبر: 986029
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048Vh
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۰
سازمان بسیج حقوقدانان برای نخستین بار در سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را آغاز کرد. سازمانی که با هدف تحول در نظام حقوقی و قانونی کشور، حفظ، تداوم، بسط و تعمیق اهداف انقلاب اسلامی، کمک به افزایش کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، رفع نیازمندی‌های اساسی جامعه حقوقی کشور تشکیل شد
میترا شهبازی
سرویس ایران جوان آنلاین: ۱۰ سال است که سازمان بسیج حقوقدانان با هدف تحول در نظام حقوقی و قانونی کشور، حفظ، تداوم، بسط و تعمیق اهداف انقلاب اسلامی، کمک به افزایش کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و رفع نیازمندی‌های اساسی جامعه حقوقی کشور تشکیل شده است. سازمانی که شاید در ابتدای مسیر اعضای چندانی نداشت و حالا تعداد اعضای آن به حدود ۴۵ هزار نفر رسیده است؛ وکلا، قضات و حقوقدانان بسیجی که فقط در سال گذشته توانستند هزار میز خدمت در سراسر کشور برگزار و مشکلات حقوقی مردم را برطرف کنند. بنابراین با توجه به اقدامات قابل توجه اعضای این سازمان و استقبال خوبی که از اقدامات آن‌ها شده، قرار است ۱۵ هزار نخبه حقوقی دیگر نیز به شمار اعضای بسیج حقوقدانان اضافه شود.

سازمان بسیج حقوقدانان برای نخستین بار در سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را آغاز کرد. سازمانی که با هدف تحول در نظام حقوقی و قانونی کشور، حفظ، تداوم، بسط و تعمیق اهداف انقلاب اسلامی، کمک به افزایش کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، رفع نیازمندی‌های اساسی جامعه حقوقی کشور تشکیل شد و حالا اعضای آن بعد از ۱۰ سال فعالیت به حدود ۴۵ هزار نفر رسیده است. بسیجی‌هایی که شامل وکلا، قاضی‌ها و حقوقدانان می‌شوند و با حضور در مساجد مناطق مختلف کشور ضمن ارائه مشاوره رایگان به مردم مسائل حقوقی بسیاری را هم مرتفع می‌کنند. در راستای استقبال پرشور مردم از خدمات این بسیجیان، قرار است ۱۵ هزار نخبه حقوقی دیگر نیز به اعضای این سازمان طی سال‌های آتی اضافه شود. در این باره مسئول سازمان بسیج حقوقدانان به بسیج گفت: «تا سال ۹۹، ۱۵ هزار نفر نخبه حقوقی را شناسایی خواهیم کرد.» بنابراین دور از انتظار نیست که خیلی زود تعداد اعضای این سازمان به حدود ۶۰ هزار نفر برسد. اعضایی که به طور قطع در میز‌های خدمتی که در مساجد استان‌ها برگزار می‌شود می‌توانند به شمار بیشتری از سؤالات مردم پاسخ دهند. مهدی بهرامیان با اشاره به فعالیت ۴۵ هزار عضو فعلی سازمان اضافه کرد: «این تعداد بسیجی با شعار جهاد حقوقی، عدالت‌خواهی و مبارزه با فساد فعالیت می‌کنند.» وی با اشاره به بخشی از خدمات ارائه شده از سوی بسیج حقوقدانان بیان کرد: «در طرح اعتلای بیرونی و نقش‌آفرینی حقوقدانان بسیجی در جامعه، طرح‌های بزرگی برای خدمت‌رسانی به مردم همچون طرح آموزش همگانی حقوق، هر مسجد یک حقوقدان به بیش از یک میلیون شهروند در ١٢٠٠ مسجد، صد‌ها کارگاه آموزشی خدمات حقوقی و قضایی ارائه داده‌اند.»

حضور پررنگ بسیج حقوقدانان در تمام عرصه‌ها
شایان ذکر است که سازمان بسیج حقوقدانان در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... در راستای تحقق اهداف کلی انقلاب اسلامی فعال است. مسئول سازمان بسیج حقوقدانان با تأیید مطالب فوق و با اشاره به اینکه جهاد حقوقی در زمینه‌های ملی و بین‌المللی در حال پیگیری است، گفت: «حقوقدانان بسیجی در اسناد بین‌المللی از جمله سند ٢٠٣٠، FATF، پالرمو به ایفای نقش و مطالبه‌گری پرداختند.» مضاف بر اقداماتی که اعضای بسیج حقوقدانان در سطح بین‌المللی انجام داده‌اند، در سطح داخلی نیز این افراد نقش نظارت و بازرسی در کنترل فساد در فضای حقیقی و مجازی و احیای حقوق عامه از نظام بانکی تا نظام سلامت را برعهده گرفتند. همچنین اعضای بسیج حقوقدانان در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تحقق سیاست‌های کلی نظام و تحول قضایی اقدامات مؤثر بسیاری انجام دادند. در این راستا بهرامیان با تأیید مطالب فوق بیان کرد: «ما ۴۵ هزار نفر عضو در مراکز ملی داریم و خدماتی مانند ارائه مشاوره‌های حقوقی و طرح هر مسجد و ایجاد قرارگاه‌ها را ارائه می‌دهیم.» مضاف بر آنچه گفته شد، وکلا، قاضی‌ها و حقوق‌دانان بسیجی در سال گذشته توانستند بیش از هزار میز خدمت را به صورت آزمایشی در سراسر کشور برگزار کنند و به مشکلات حقوقی شمار بسیاری از مردم خاتمه دهند. کاری که قرار است در سال جاری جدی‌تر از سال گذشته اجرایی شود و به‌رغم اینکه هنوز اطلاعات دقیقی از نحوه و تعداد اجرای میز‌های خدمت در دست نیست، اما در همان سال گذشته مسئولان سازمان بسیج حقوقدانان پیش‌بینی کردند شمار میز‌های خدمت و مردمی که از این خدمات برخوردار می‌شوند در سال ۹۸ به طور قطع بیشتر و قابل توجه‌تر از سال گذشته خواهد بود.

حضور بسیجیان در هزار و ۲۰۰ مسجد
همانطور که اشاره شد این سازمان نزدیک به ۴۵ هزار عضو از قوه قضائیه، قوه مقننه، کانون‌های وکلا، دانشکده‌های حقوق، وزارت دادگستری در سطح ملی و ۳۱ رده استانی و ۲۲۰ کانون و دفتر در سطح شهرستان‌ها دارد. اعضای این سازمان نیز در قالب انجمن‌های تخصصی به عنوان گروه‌های جهادی مأموریت‌های بزرگی مثل کادرسازی حقوقدانان تراز انقلاب اسلامی، شبکه تحلیلگران حقوقی، فعالیت‌های پژوهشگران نخبه حقوقی و قضایی در عرصه قوانین و لوایح، اقتصاد مقاومتی، خدمت در آموزش و مشاوره رایگان حقوقی در طرح هر مسجد یک حقوقدان، گروه‌های جهادی خیر و اجتماعی حقوقدانان مطالبه‌گران حقوق عامه و مبارزه با فساد را مدنظر قرار داده‌اند. مسئول سازمان بسیج حقوقدانان با بیان مطالب فوق ادامه داد: «این شبکه عظیم، چابک و علمی با برگزاری صد‌ها کارگاه آموزشی موضوعی به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی، احصای نظام مسائل حقوقی و قضایی، ارائه راهکار‌های لازم را در دستور کار قرار داده است.» بهرامیان با اشاره به اینکه در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، آینده‌ای پر از امید مسیر پیش رو را گواهی می‌دهد، تأکید کرد: «مسیر تمدن نوین اسلامی با اقتضائات و آینده ایران اسلامی در نزد حقوقدانان به عنوان نقشه راه ترسیم شده است.» گفتنی است در سال ۹۸ سازمان بسیج حقوقدانان حضور در هزار و ۲۰۰ مسجد را هدف‌گذاری کرده است. حضوری که به طور قطع با برگزاری بیش از هزار کارگاه آموزشی در طرح هر مسجد یک حقوقدان در کاهش ورودی پرونده‌های قضایی اثرگذار خواهد بود. بهرامیان تأکید کرد: «امروزه یکی از ابرچالش‌های قوه قضائیه حجم فزاینده پرونده‌هاست که بر اطاله دادرسی کاهش رضایتمندی آن اثرگذار است.» بنابراین با رفع شمار بسیاری از مسائل و مشکلات حقوقی مردم در طرح هر مسجد یک حقوقدان شمار بسیاری از پرونده‌ها به سرعت حل شده و از مشکلات حقوقی کاسته می‌شود. اقداماتی که به طور کامل از سوی اعضای سازمان بسیج حقوقدانان رایگان انجام می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار