جایگاه راهبرد جذب حداکثری و دفع حداقلی پس از فتنه
کد خبر: 980540
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00475A
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۶
رسول سنایی‌راد
حوادث تلخ و آشوب‌های هفته پایانی آبان ماه که در پی طرح مدیریت مصرف بنزین رخ داد و موجب وارد شدن تلفات و خسارات سنگینی به کشور گردید و بالاتر از همه امنیت کشور را مورد تهدید قرار داد، با جدایی مردم از آشوبگران و ابراز برائت از آنان و تدبیر رهبر معظم انقلاب در دفاع از امنیت کشور، جداسازی صف مردم از اشرار و انسجام‌بخشی درون حاکمیت و همچنین مجاهدت مدافعان امنیت فروکش کرده و بسیاری از عوامل اغتشاش و ناامن‌سازی دستگیر شده یا در حال دستگیری هستند.

همچنین در حین آشوب‌ها و متأثر از سیاست خبیثانه کشته‌سازی عناصر ضد انقلاب و سازمان یافته که مشوق حمله به مراکز نظامی و تخریب اموال مؤسسات و ابنیه خصوصی و عمومی بوده یا با بی رحمی مردم عادی و حتی برخی افراد در اجتماعات اعتراضی را با سلاح گرم و سرد مورد هدف قرار داده، تعدادی از افراد کشته و مجروح شده‌اند که متعلق به طیفی از عناصر شرکت‌کننده در اغتشاشات هستند. یکی از سیاست‌های کثیف بیگانگان و گروهک‌های ضدانقلابی و پادو‌های آنان مصادره به مطلوب تمامی دستگیرشده‌ها و حتی کشته‌هایی است که ازسوی خود آنان مورد هدف قرار گرفته یا با تحریک برای حمله و تخریب به سمت خطر و تهدید هل داده شده و برای کشته‌سازی مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند. اینک با فرونشستن غبار فتنه و واقعیت‌های برآمده از افراد دستگیر شده می‌توان افراد شرکت‌کننده در آشوب‌ها را به گروه‌های زیر تقسیم کرد:

۱-عناصر وابسته به گروهک‌های برانداز و ضد انقلاب شامل سلطنت‌طلبان، منافقین، تکفیری‌ها و برخی گروهک‌های تجزیه‌طلب قومی که وصل به سرویس‌های بیگانه بوده و ضمن تحریک اجتماعات در جهت‌دهی به اقدامات خرابکارانه و کشته‌سازی ایفای نقش کرده‌اند.

۲- عناصر شرور و کینه‌ای که دارای سابقه شرارت و دستگیری قبلی نیز بوده و فضای آشوب را فرصتی برای کینه‌ورزی انتقام‌جویی قرار داده و در جنایات و تخریب‌ها به نفع ضدانقلاب و بیگانه ایفای نقش و در مواردی با دریافت پول یا وعده‌های مالی مزدوری کرده‌اند.

۳- عناصر ماجراجو و خام که با پدید آمدن فضای هرج و مرج توسط دو گروه فوق دست به خودنمایی و اقدامات ایذایی زده‌اند.

۴- عناصر جوزده و هیجانی که با فریب عناصر حرفه‌ای ضدانقلاب و دیدن فضای هرج و مرج تابع جمعیت آشوبگر بوده و دست به اقدامات‌زده یا سیاهی لشکر به حساب آمده‌اند.

همچین نباید از این امر مهم غافل شد که بسیاری از خانواده‌های دو گروه اخیر و حتی گروه دوم نه تنها با اقدامات وابستگان و فرزندان خود مخالفند که چه بسا در زمره متدینین و وفاداران به نظام و انقلاب به حساب آمده و در عین حال نسبت به بستگان خود دارای عواطف و علایق خانوادگی و قوم و خویشی هستند.

از این رو لازم است در برخورد با عناصر شرکت‌کننده در آشوب، هوشمندانه راهبرد جذب حداکثری و دفع حداقلی را به کار گرفت و در حالی که برای بازدارندگی و جلوگیری از تکرار تلفات، خسارات و بالاتر از همه صیانت از امنیت ملی یا عناصر ضدانقلاب و پادو‌های دشمن که مسئول اصلی شهادت مدافعان امنیت و خسارت‌های سنگینی وارد شده بر کشور و همچنین تحریک برخی عناصر غافل میدانی به حمله و تحریک برای کشته‌سازی بوده‌اند و همچنین عناصر شرور و کینه‌ورزی که بی رحمانه دست به کشتار، غارت و تحریک زده‌اند، نسبت به آن دسته از عناصر ماجراجو و جوزده ملاطفت و رأفت اسلامی را به کار گرفت.

همانگونه که خوشبختانه در برخورد با دستگیر شدگان به سرعت غربالگری توسط عوامل قضایی انجام شده و بسیاری آزاد شده اند، با کشته شده‌ها نیز باید مراعات عدالت و رأفت صورت گیرد، به استثنای ضدانقلاب و اشرار معاند خانواده‌ها مورد دلجویی قرار گیرند. بالاتر از همه آن دسته از افرادی که به صورت مشکوک با سلاح گرم و سرد ضدانقلاب و اشرار چه به عنوان عابر یا اجتماعات اعتراضی مورد هدف قرار گرفته اند، مورد حمایت قرار گرفته و از بیت‌المال اقدامات جبرانی برای‌شان مدنظر قرار گیرد. البته راهبرد جذب حداکثری، دفع حداقلی به معنای تبرئه عناصر ضدانقلاب و شرور نبوده و تنها شامل حال عناصر فریب خورده، هیجانی و ماجراجویی می‌شود که در وارد کردن تلفات مالی و جانی نقشی نداشته و همچنین معطوف به آلام خانواده‌هایی است که هیچ نسبتی با آشوب‌ها و آشوبگری ندارند. همانگونه که برخورد قاطع با معدود عناصر شرور و پادو‌های بیگانه که با موج‌سواری بر اعتراضات مردمی، دست به جنایت و تخریب زده‌اند نیز امری لازم و حمایت از مدافعان امنیت که با رشادت به مهار شرارت و جنایت آشوب طلبان پرداخته‌اند، امری واجب به حساب می‌آید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار