آمریکا جنگ پنج لایه ای را علیه ایران آغاز کرده است
کد خبر: 975252
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045hs
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به اینکه آمریکا جنگ پنج لایه ای را بر ضدمان آغاز کرده است گفت: تا کنون در این جنگ پیروز شده ایم.
به گزارش جوان آنلاین به نقل از صدا و سیما، سردار غلامرضا جلالی در گفتگو با بخش خبری شبکه یک سیما افزود: دشمن با ترکیب مولفه‌های قدرت خود، تهدید‌های هیبریدی را بر ضد کشورمان ایجاد و با فشار حداکثری در حوزه سیاسی، اقتصادی، امنیتی، سایبری و نظامی تلاش کرده به ما ضربه بزند، اما در مقابل این تهدید‌ها پیروز شده ایم.

وی گفت: در حوزه سایبر، دشمن با عملیات شناختی و کار با محتوا بر اذهان مردم و هدایت آن در شبکه‌های اجتماعی خارج پایه تلاش کرد کشور را به آشوب بکشاند البته نسبت به این تاکتیک دشمن در سال ۹۶ غافلگیر شدیم، اما در ادامه با آن مقابله و آن را خنثی کردیم.

سردار جلالی افزود: در تهدید نظامی دشمن می‌داند توان مقابله یا ماجراجویی نظامی را ندارد بنابراین برای از دست ندادن دستاورد‌های خود در شبکه‌های اجتماعی مجبور است نمایشی از لشکر کشی مانند جا به جایی چند ناو یا هواپیما انجام دهد، اما نمی‌خواهد وارد جنگ شود.

وی گفت: نیرو‌های مسلح کشورمان آمادگی کامل دارند و با اراده نظامی جمهوری اسلامی ایران به دشمنان اجازه داده نمی‌شود تعرضی به زمین، دریا یا فضای کشور داشته باشند و بر این اساس، هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی‌ها سرنگون شد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: آن‌ها می‌خواستند عملیاتی را برای حفظ پرستیژ خود انجام دهند، اما اراده نظامی ایران این اجازه را به آن‌ها نداد.

سردار جلالی با بیان اینکه ۱۲۰ رزمایش سایبری در حوزه‌های گوناگون انجام داده ایم گفت: به گفته مقامات آمریکایی، آن‌ها حملاتی در فضای سایبر انجام دادند، اما این حملات در تور دفاعی ما قرار گرفت و از بین رفت و آمریکایی‌ها نیز به آن اعتراف کردند.

وی افزود: آن‌ها در حوزه سیاسی تلاش‌هایی را انجام می‌دهند، زیرا می‌دانند اگر جمهوری اسلامی ایران گام چهارم خود را در برابر بدعهد‌های طرف‌های برجام انجام دهد دیگر تعهد مهمی برای ایران در برجام باقی نمی‌ماند.

سردار جلالی در پاسخ به اظهاراتی مبنی بر استفاده هکر‌های روسی از فضای سایبر ایران برای حمله به دیگر کشور‌ها گفت: این‌ها داستان سرایی، ادعا‌های سیاسی و دروغ است و اعتباری ندارد.

وی افزود: حتی با امکانات امروز دنیا نیز نمی‌توان منشأ هکر‌ها را شناسایی کرد و هر هکری می‌تواند با نفوذ به آی پی یک رایانه در کشور دیگری به وسیله آن رایانه به حملات سایبری دست بزند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: دفاع سایبری شامل دفاع از یک نیروگاه یا یک مرکز نظامی، دفاع از شرکت‌های بزرگ مانند توانیر یا گاز، دفاع در سطح ملی و ایجاد پیمان‌های دفاعی سایبری در عرصه بین المللی می‌شود.

سردار جلالی افزود: آمریکایی‌ها آغاز کننده پیمان‌های دفاعی سایبری هستند و اکنون ضروری است که ما نیز با کشور‌های همسو مانند چین و روسیه پیمان دفاع سایبری منعقد کنیم.

وی گفت: در این زمینه بحث‌هایی در وزارت امور خارجه و دفاع کشورمان مطرح شده است و وزارت امور خارجه آن‌ها را پیگیری می‌کند.

سردار جلالی افزود: آمریکایی‌ها اگر در فضای سایبر ۱۰۰ درصد توان آفندی داشته باشند ۳۰۰ درصد آسیب پذیری دارند و این موضوع به وضعیت اتصال زیرساخت‌های کشور‌ها به فضای سایبر بستگی دارد.

وی گفت: آمریکایی‌ها خیال می‌کردند می‌توانند با یک حمله سایبری نطنز را نابود کنند، اما در فضای برخورد با حملات سایبری آمریکایی‌ها مقامات این کشور اعلام کردند آن چه که از واکنش جمهوری اسلامی ایران به آمریکا آسیب رسانده است ۱۰۰ برابر آسیبی است که آمریکایی‌ها توانسته اند به ما وارد کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل شبکه‌های اجتماعی را چاقوی دو لبه دانست و افزود: این شبکه‌ها سلاح برابری برای دو طرف هستند.

سردار جلالی گفت: جمهوری اسلامی ایران مورد تهدید قرار دارد و شبکه‌های اجتماعی خارج پایه در کشورمان از ظرفیت‌های قابل استفاده برای دشمن هستند.

وی افزود: همین تحرکاتی که اکنون در عراق و لبنان ناشی از شبکه‌های اجتماعی غیربومی در این کشورهاست می‌تواند عملیات شناختی روی مردم آن‌ها انجام دهد و این مردم را بر ضد کشورشان سازماندهی و تحریک کند.

سردار جلالی گفت: اگر قرار باشد ما به عنوان کشوری که تهدید می‌شویم و تهدید‌ها به دلیل وجود شبکه‌های اجتماعی می‌تواند جنس مردم محوری داشته باشد و این شبکه‌های اجتماعی نیز خارج پایه باشند در واقع مردم خود را در اختیار دشمن قرار داده ایم که هر زمان که بخواهند می‌توانند با این ظرفیت علیه ما استفاده کنند.

وی با بیان اینکه واژه جنگ شبکه‌های اجتماعی را ابتدا آمریکایی‌ها مطرح کردند افزود: شبکه‌های اجتماعی پدیده جدیدی است و بر این اساس برداشت‌ها از این فضا در کشورمان متفاوت است.

سردار جلالی گفت: یکی از اهداف تشکیل شورای عالی فضای مجازی این بود که این شورا برداشت یکسانی از شبکه‌های اجتماعی ارائه دهد، اما در این شورا نیز برداشت‌ها در این زمینه متفاوت است.

وی افزود: وجود شبکه ملی اطلاعات و شبکه‌های اجتماعی درون پایه از نظر امنیتی برای کشور ضروری است، اما وزارت ارتباطات می‌گوید برای ایجاد فضای مجازی ملی وظیفه مشخصی برای این وزارتخانه در قانون تعریف نشده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: همین فرصتی که به پیام رسان تلگرام داده شد تا به سطح کنونی برسد به شبکه‌های پیام رسان داخلی داده نشد و از همان ابتدا انتظار عملکرد کنونی تلگرام را از آن‌ها داشتیم.

سردار جلالی افزود: حمایت از شبکه‌های داخلی اکنون به آرامی به پیش می‌رود.

وی اضافه کرد: امسال ششمین نمایشگاه تولیدات بومی تجهیزات فضای سایبر برگزار می‌شود و در این جهت از تولیدات بومی حمایت و آن‌ها را کنترل کرده و در برخی سازمان‌های حیاتی به کار گرفته ایم.

سردار جلالی گفت: اکنون پنج اسکادای داخلی داریم که یکی از آن‌ها را در شبکه گازرسانی استفاده کرده ایم، اما نسبت به اسکادا فهم واحدی از شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد.

وی افزود: در ساخت ضد بدافزار‌ها با خارجی‌ها کامل رقابت می‌کنیم و استفاده از ضد بدافزار‌های بومی برای دستگاه‌های حیاتی کشور الزامی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: حدود ۲۰۰ محصول ایرانی در حوزه سایبر ازجمله سوئیچ، روتر و دستگاه‌های حوزه امنیتی تولید کرده ایم و اگر دولت حمایت کند این محصولات بهتر از نمونه‌های خارجی تولید می‌شود، زیرا بخش علمی کشور توان خود را نشان داده است.

سردار جلالی افزود: برای اینکه سیستم تلفن همراه امن تولید انبوه شود به حمایت نیاز داریم و می‌توانیم این سیستم را در شش ماه آینده به تولید صنعتی برسانیم.

وی گفت: از دو سال گذشته نماینده سازمان پدافند غیرعامل در شورای عالی شهرسازی حضور دارد و تلاش می‌کنیم بخش‌های آسیب پذیر در تصویب طرح‌های شهرسازی در نظر گرفته و حذف شود.

سردار جلالی افزود: در طرح ملی مسکن سند پدافند غیرعامل شهری را با هویت هوشمند سازی شهر‌ها پیگیری کرده ایم و یکی از اهداف این سند؛ خارج کردن مراکز پرخطر از شهرهاست.

وی گفت: دستگاه‌های ضروری نیز که باید در شهر بمانند مانند تصفیه خانه‌های آب، گاز کلر آن‌ها با گاز اُزُن جایگزین می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: این دستگاه‌ها باید حاشیه پرخطر خود را مدیریت کنند.

سردار جلالی گفت: در بخش سایبر در بسیاری از موارد در لبه‌های فناوری دنیا قرار داریم و درباره حمله‌های سایبری بدافزار‌های پرخطر در یک و نیم سال گذشته مورد جدی وجود نداشته است.

وی افزود: موضوع جدی‌ای در حوزه تهدید زیستی در یک سال اخیر اتفاق نیفتاده است و برعکس در این مدت آمار نشان می‌دهد ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان کاهش جدی حدود ۸۰ درصدی داشته است.

سردار جلالی گفت: این اتفاق؛ منطقه‌ای و به دلیل رعایت نکات بهداشتی است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار