ساخت ۴ هزار واحد مسکونی برای سیل‌زدگان خراسان‌رضوی با همکاری سپاه و کمیته امداد
کد خبر: 969089
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00446T
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۲
جاری شدن سیل در فروردین ماه امسال در برخی از استان‌های کشور از جمله، خوزستان، لرستان، گلستان و خراسان‌رضوی سبب شد تا خسارت‌های بسیاری به زیر‌ساخت‌های این استان‌ها وارد شود
محمدرضا سوري
سرویس ایران جوان آنلاین: ایجاد اشتغال و ساخت سرپناه برای محرومان در استان‌های مختلف کشور از جمله وظایفی است که کمیته امداد امام‌خمینی (ره) همواره در دستور کار خود دارد. در همین راستا و بعد از وقوع سیل در خراسان‌رضوی که به تخریب و آسیب دیدن واحد‌های مسکونی در چندین شهر این استان منجر شد، این نهاد اقدامات خوبی در جهت کمک به نیازمندان و بخصوص جامعه تحت پوشش خود انجام داد که به عنوان نمونه می‌توان به تعمیر و ساخت یک‌هزار واحد مسکونی در مناطق سیل‌زده استان و بخصوص شهرستان بردسکن اشاره کرد. همچنین ساخت ۳ هزار واحد مسکونی برای مددجویان این کمیته با همکاری سپاه پاسداران در برنامه قرار دارد که قرار است تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

جاری شدن سیل در فروردین ماه امسال در برخی از استان‌های کشور از جمله، خوزستان، لرستان، گلستان و خراسان‌رضوی سبب شد تا خسارت‌های بسیاری به زیر‌ساخت‌های این استان‌ها وارد شود. در این میان، خراسان‌رضوی از جمله استان‌هایی بود که جاری شدن سیل موجب گردید تا برخی از شهرستان‌های آن نیز دچار آسیب دیدگی از جمله تخریب واحد‌های مسکونی شود. با وجود آنکه سیل خسارت‌هایی را به شهر‌های مختلف در استان وارد کرد، اما بردسکن، کلات و سرخس از جمله مناطقی بودند که دچار بیشترین آسیب‌دیدگی شدند.
براثر جاری شدن سیل در روستا‌های کلاته‌نو و سیف‌آباد بردسکن به بیش از ۱۳۵ واحد مسکونی خسارت وارد آمد به طوری که ۵۳ واحد مسکونی ۱۰۰ درصد و مابقی ۳۰ تا ۷۰ درصد تخریب شده‌اند. این در حالی بود که طبق برآورد‌ها تنها در حوزه شهری در بردسکن بیش از ۱۵۰ میلیارد ریال خسارت وارد شد.
برنامه ویژه برای ساخت واحد‌های سیل‌زده
از آنجا که سیل فرودین ماه بیشترین خسارت را به بردسکن در خراسان‌رضوی زد که در این میان محرومان این شهرستان بیشترین آسیب را دیدند لذا این موضوع مسئولان کمیته امداد را برآن داشت تا در اولین فرصت اقدام به ساخت و تعمیر واحد‌های آسیب دیده آن‌ها کنند.
روز پنج‌شنبه بود که مرتضی بختیاری رئیس کمیته‌امداد در سفر به استان خراسان‌رضوی و آشنایی با مشکلات مردم ساکن در مناطق حاشیه مشهد با اشاره به انجام تعمیرات ۷۵۰ منزل مسکونی مددجویان تا پایان شهریور به روابط عمومی این سازمان اعلام کرد: «تا پایان امسال ساخت ۲۵۰ واحد مسکن تخریب شده ناشی از جاری شدن سیل فرودین ماه به پایان رسیده و تحویل مددجویان خواهد شد.»
یکی از نهاد‌ها و سازمان‌هایی که همواره در کنار محرومان بوده و سعی کرده تا در زمینه نیاز‌های آن‌ها گام بردارد سپاه است. این نهاد برای رفع محرومیت محرومان در استان‌های مختلف در زمینه درمان، ساخت واحد‌های مسکونی و تأمین نیاز آن‌ها در زمینه ایجاد زیرساخت‌ها، تهیه جهیزیه، نیاز تحصیلی دانش‌آموزان و مواردی از این قبیل اقدامات مؤثر و قابل توجهی انجام دهد.
از آنجا که در زمینه ساخت مسکن محرومان علاوه برکمیته امداد، سپاه نیز خود را مسئول دانسته و در این زمینه پروژه‌های بسیاری را ساخته و تحویل داده است، لذا این موفقیت موجب شد تا کمیته امداد در زمینه ساخت برخی از پروژه‌های مسکونی از سپاه درخواست یاری کند. چهارم شهریورماه سال‌جاری بود که مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان‌رضوی از امضای تفاهمنامه با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور ساخت ۳ هزار واحد مسکن مددجویی در این استان خبر داد. حبیب‌الله آسوده با بیان اینکه ایجاد اشتغال و بی‌نیازی محرومان از حمایت‌های کمیته امداد یکی از اهداف این نهاد است به ایرنا گفت: «به همین منظور برای ایجاد اشتغال و تأمین نیاز‌های مسکونی برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام گرفته که به عنوان مثال می‌توان به ساخت ۳ هزار واحد مسکونی در این استان اشاره کرد.»

اشتغال، اولویت ویژه کمیته امداد و آستان قدس
با توجه به اینکه ایجاد اشتغال نقش مؤثری در رفع محرومیت و بی‌نیازی خانواده‌ها‌یی که تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند، دارد لذا این مهم به شدت مورد توجه کمیته امداد در خراسان‌رضوی قرار گرفته است.
از آنجا که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سوی کمیته امداد برای ایجاد اشتغال در استان‌های کشور سهم هر منطقه مشخص شده است لذا با توجه به سهم خراسان‌رضوی در اشتغالزایی که ۱۲ هزار شغل تعیین شده است با این حال تلاش‌های انجام گرفته در این رابطه نشان می‌دهد که قرار است تا پایان سال‌جاری این میزان به ۱۵ هزار مورد اشتغال منجر شود.
یکی از نهاد‌هایی که توانسته در زمینه ایجاد اشتغال در مناطق محروم خراسان‌رضوی گام بردارد آستان قدس‌رضوی است.
آمار‌ها نشان می‌دهد این مجموعه توانسته تنها در سه سال اخیر برای ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در نقاط محروم اشتغال ایجاد کند. تیرماه سال‌جاری بود که حامد صادقی معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس‌رضوی با تأیید این مهم به ایرنا گفت: «این در حالی است که برنامه‌ریزی‌هایی در این زمینه در آستانه اجرایی شدن است که امید می‌رود تا پایان امسال برای ۶ هزار نفر دیگر نیز اشتغال ایجاد شود.»
بررسی‌ها نشان می‌دهد، وجود مجموعه‌های، باغات، دامداری‌ها، دامپروری‌ها، صنایع غذایی و کشاورزی در مدیریت تحت پوشش آستان قدس‌رضوی از جمله مواردی است که می‌تواند در زمینه ایجاد اشتغال برای محرومان در این استان نقش مهمی را ایفا کند. در حال حاضر آستان قدس با به کار گرفتن متخصصان و نخبگان در این مجموعه‌ها برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای را برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال خصوصاً برای محرومان و نیازمندان خراسان‌رضوی در نظر گرفته که امید می‌رود تا سال ۱۴۰۰ به اهداف مورد نظر برسد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار