حد مقاومت مالکان شکست
کد خبر: 966656
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043TE
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۰
کاهش ماهانه قیمت در مناطق میانی، افت ۷۸ درصدی معاملات و افزایش ۲۵ درصدی ساخت و ساز، جهش سهم مسکن از تسهیلات بانکی (بر اساس وعده رئیس کل بانک مرکزی)، احتمال عملیاتی شدن طرح مالیات بر عایدی مسکن و خانه‌های خالی، ساماندهی صنف مشاوران املاک و رصد سایت‌های خرید و فروش و اجاره مسکن چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای را پیش روی بازار مسکن پایتخت قرار داده‌است، به‌طوری که گزارش‌های میدانی از شکست حد مقاومت مالکان و کاهش قیمت‌های پیشنهادی ملک‌های نوساز و کلید نخورده حکایت دارد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «ایسنا»، تا دو ماه قبل، واسطه‌های ملکی عنوان می‌کردند علت اصلی رکود این بود که مالکان از فروش خودداری می‌کنند، اما به دنبال ثبات قیمت در بازار‌های ارز و سکه قیمت مسکن از اواسط تیرماه روند نزولی به خود گرفت و سطح انتظارات نیز در بخش عرضه و تقاضا برعکس شد، به‌طوری که بررسی‌های میدانی از دفاتر مشاور املاک نشان می‌دهد ورود املاک کلیدنخورده به بازار ملک آغاز شده و شاهد ثبت رکورد‌های کاهشی قیمت در این بخش هستیم. با نزدیک شدن به شهریورماه که کارشناسان از آن به عنوان نقطه اوج رونق بازار مسکن یاد می‌کنند، حد مقاومت مالکان شکست و گزارش‌های میدانی از کاهش قیمت‌های پیشنهادی حکایت داشت. بروز این رفتار در کارنامه تحولات بازار مسکن شهر تهران طی تیرماه نمایان شد که قیمت در مناطق ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۳، ۲۰ و ۲۲ نسبت به ماه قبل کاهش یافت و معاملات نیز افت ۶۵ درصدی پیدا کرد. در تیرماه میانگین قیمت مسکن تهران به ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱ درصد و نسبت به ماه قبل تنها ۴/ ۰درصد افزایش یافت که کمترین میزان کاهش ماهانه طی ۲۰ ماه گذشته محسوب می‌شود.

تقریباً حجم معاملات مسکن در تهران هیچ است
در ادامه و بر اساس اعلام مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران، خرید و فروش در ۱۵ روز ابتدای مردادماه با افت ۷۸ درصد سالانه به ۲۰۲۰ فقره رسید. این تعداد با توجه به وجود ۸ /۲ میلیون واحد مسکونی در تهران، چیزی در حد صفر است.

در زمان رکود مسکن، نرخ‌های خرید و فروش بر اساس قیمت‌های کشف شده منطقه‌ای تعیین می‌شود و معمولاً با شیب ملایمی به سمت کاهش میل می‌کند؛ قانون نانوشته‌ای که در زمان رونق نیز وجود دارد.

تا ۱۵ ماه آینده خبری در مسکن نخواهد بود
ارزیابی سیکل‌های رونق و رکود مسکن در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶ و ۱۳۹۱ نشان می‌دهد که رکود معمولاً ۱۰ تا ۱۲ فصل طول کشیده‌است. رکود بین سال‌های ۱۳۹۲ تا اواخر ۱۳۹۶، اما ۱۵ فصل به طول انجامید و کارشناسان معتقدند به دلیل پرش قیمت‌ها در دوره فعلی، طول دوره رکود بیشتر از ادوار گذشته خواهد بود. با فرض صحت این ادعا می‌توان نتیجه‌گیری کرد که حداقل تا ۱۵ فصل آینده بازار مسکن در ثبات قرار خواهد داشت و متقاضیان مصرفی می‌توانند اقدام به خرید کنند؛ البته اگر با توجه به افزایش ۲۱۵ درصدی قیمت‌ها که طی سه سال گذشته اتفاق افتاد قدرت خرید داشته باشند.

نشانه‌های مثبت از ساخت و ساز
به دنبال نوسانات قیمتی در بازار مسکن جنب و جوش سازندگان در این بخش افزایش پیدا کرد. مطابق گزارش مرکز آمار، زمستان سال گذشته پروانه‌های ساختمانی در تهران ۲۵ درصد و در کل کشور ۲۴ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن افزایش داشته‌است.

در تهران ۱۸ هزار و ۹۵۳ پروانه با میانگین ۱/ ۷ واحد برای هر پروانه و در کل کشور ۱۱۴ هزار و ۶۱۴ پروانه برای احداث ۵ /۲ واحد به طور میانگین نشان می‌دهد که در آینده نزدیک، تنها از طریق پروانه‌های صادره در زمستان ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۳۴ هزار و ۵۶۶ واحد مسکونی جدید در تهران عرضه خواهد شد. این در حالی است که در تهران خرید و فروش مسکن طی تیرماه ۱۳۹۸ به ۴۸۰۰ فقره رسیده که نشان می‌دهد تولید بیش از ۹ برابر تقاضا است.

در کل کشور نیز از طریق ۱۱۴ هزار و ۶۱۴ پروانه صادره در زمستان ۱۳۹۷ که رشد ۵۰ درصدی نسبت به فصل قبل و رشد ۲۴ درصدی نسبت به فصل مشابه سال قبل نشان می‌دهد می‌توان نتیجه‌گیری کرد که ۲۸۶ هزار و ۵۳۵ واحد مسکونی در یک فصل تولید شود که در صورت ادامه این روند مناسب، تولید مسکن به یک میلیون و ۱۱۴ هزار واحد مسکونی برسد و می‌تواند رکورد تولید را در کشور بشکند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار