۱۹ درصد مردان و ۳۵ درصد زنان بی‌خیال شغل شده‌اند
کد خبر: 966007
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043Il
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۸
بر اساس آمار‌ها
بررسی آمار مربوط به علت عدم جست‌وجوی کار توسط کارجویان و جوانان نشان می‌دهد که در سال گذشته ۱۹ درصد مردان و حدود ۳۵ درصد زنان بیکار از پیدا شدن شغل ناامید شده‌اند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «ایسنا»، بررسی علت عدم جست‌وجوی کار توسط مردان و زنان غیرفعال جویای شغل در سال گذشته بیانگر آن است که عوامل مختلفی مانع جست‌وجوی کار شده که از جمله آن‌ها تحصیل، مسئولیت‌های شخصی و خانوادگی، در انتظار جواب کارفرما و بیماری بوده‌است. بر اساس نتایج مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در سال ۱۳۹۷ بیشترین علت عدم جست‌وجوی شغل در سن کار نبودن، مسئولیت‌های شخصی و خانوادگی و تحصیل و آموزش بوده است به نحوی که ۷/ ۴۳ درصد جویندگان کار به دلیل داشتن مسئولیت‌های شخصی یا خانوادگی و بی‌نیازی از انجام کار دنبال کار نبوده‌اند.

حدود ۲/ ۲۶ درصد افراد زیر سن کار بوده و ۳/ ۲۱ درصد به دلیل اشتغال به تحصیل یا آموزش در جست‌وجوی کار نبودند.

دلسرد شدن از جست‌وجوی کار نیز بخشی از جمعیت بیکاران را شامل شده به نحوی که ۱/ ۱ درصد از علت عدم جست‌وجوی کار در مردان و زنان طی سال گذشته به دلیل ناامیدی و دلسرد شدن، تلاشی برای پیدا کردن کار نکرده‌اند.

عده دیگری از افراد به دلیل در انتظار فصل کار ماندن و نتیجه اقدامات انجام شده، جست‌وجوی شغل خود را متوقف کرده‌اند که ۴/ ۰ درصد از جمعیت بیکاران را تشکیل می‌دهند. همچنین ۲ میلیون نفر از افراد معادل ۷/ ۳ درصد به دلیل بیماری، بارداری و ناتوانی جسمی موقت از یافتن شغل صرفنظر کرده‌اند.

۱۹ درصد مردان از یافتن کار دلسرد و ناامیدند
بررسی آمار مربوط به علت عدم جست‌وجوی کار توسط کارجویان و جوانان بیانگر آن است که در سال گذشته ۱۹ درصد مردان و حدود ۳۵ درصد زنان بیکار از پیدا شدن شغل ناامید شده‌اند.

این بررسی نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۵/ ۲۳ میلیون نفر به دلیل مسئولیت‌های شخصی و خانوادگی یا بی‌نیاز بودن، ۵/ ۱۱ میلیون نفر به دلیل تحصیل یا آموزش و ۱/ ۱۴ میلیون نفر به دلیل آنکه زیر سن کار بوده‌اند تمایلی به پیدا کردن شغل نشان نداده‌اند که از این جمعیت حدود ۵۳۷ هزار نفر به دلیل دلسرد شدن و نا امیدی از پیدا کردن کار دیگر به دنبال کار نبوده‌اند.

جمعیت کشور در سال ۱۳۹۷ برای خانوار‌های معمولی ساکن و گروهی، نزدیک به ۸۱ میلیون نفر برآورد شده که حدود ۱/ ۱۴ میلیون نفر آن زیر ۱۰ سال و ۱/ ۵ میلیون نفر ۶۵ ساله و بیشتر هستند. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد حدود ۹/ ۵۳ میلیون نفر از جمعیت کشور در هیچ یک از دو گروه شاغلان و بیکاران قرار نگرفته و جمعیت خارج از نیروی کار محسوب می‌شوند، از این رو به نظر می‌رسد قشر عظیمی از جمعیت کشور غیر مولد باشند. حدود ۴/ ۳۵ میلیون نفر از جمعیت خارج از نیروی کار نیز در گروه سنی ۶۴- ۱۰ ساله قرار دارند که نزدیک به ۶/ ۶۵ درصد از جمعیت مذکور را به خود اختصاص داده‌اند.

گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت نیروی کار نشان می‌دهد که در بهار امسال از مجموع ۲۷ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۴۳۱ نفر جمعیت فعال کشور، ۲۴ میلیون و ۳۸۲ هزار و ۷۴۴ نفر شاغل و ۲ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۶۸۷ نفر بیکار بوده‌اند. نرخ مشارکت اقتصادی کشور در بهار امسال ۶/ ۴۰ درصد بوده و حاکی از آن است که مردان با ۶۵ درصد بیشترین میزان مشارکت اقتصادی را داشته‌اند.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
0
0
واقعا خجالت آوره با وجود تحصیلات تکمیلی در دانشگاه خوب بیکار موندن برای بیکار ناراحتی روحی داره هرچند که مسولین جامعه اسلامی به فکر نیستند و فکر می کنند مسلمان تشریف دارن
راحت بخورید بگردید و بخوابید
شامل شما و خانواده تون نیست این آمارهای بیکاری
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار