نجفی پاسخ ابهام‌های وکیلش را داد
کد خبر: 963127
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042YJ
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۸
ابهام‌های مطرح شده از سوی وکیل نجفی در دومین جلسه رسیدگی به پرونده که جنجال زیادی به پا کرده بود، روز گذشته و در آخرین جلسه محاکمه توسط قاضی محمدی کشکولی رفع شد. نجفی برای دادگاه وکیلش توضیح داد که فرد دیگری در محل حادثه حضور نداشته است، پنج‌گلوله شلیک کرده و دکمه پیراهن خودش بوده که در محل حادثه جا مانده‌بود. او همچنین گفت که حادثه قتل ناشی از بی‌ارادگی، جنون آنی و خشم فراوانی بود که وی را احاطه کرده بود. متهم در آخرین دفاعش هم گفت: تقصیرم راتا حدودی می‌پذیرم و به خدا پناه می‌برم.
محبوبه قربانی
سرویس جامعه جوان آنلاین: ‌به گزارش خبرنگار ما، سومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل شهردار اسبق تهران صبح دیروز در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی و مستشاران عباسی و ترابی تشکیل شد. ابتدای جلسه قاضی کشکولی درباره ایراد‌هایی که در جلسه قبل از سوی حمیدرضا گودرزی، وکیل متهم مطرح شد، گفت: «ایراد‌های مؤثر در تصمیم دادگاه برطرف شده است و ابهاماتی وجود دارد که در این جلسه روشن خواهد شد.»

دفاعیات وکیل نجفی
سپس حمیدرضا گودرزی، وکیل متهم در جایگاه ایستاد و گفت: «کیفرخواست صادره دارای ایراد‌های ماهیتی است که در آن دلایل اثبات قتل عمد به درستی روشن نشده است. دادسرا می‌توانست موضوع را از سه جنبه بررسی کند، اول شلیک مستقیم به قفسه سینه، دوم شلیک به دست و ورود گلوله به قفسه سینه و سوم اصابت گلوله به اجسام سخت و پس از آن کمانه کردن و ورود به قفسه سینه مقتول است. در کیفرخواست به این موضوع توجهی نشده است.»

انکار قتل‌عمد
گودرزی گفت: «در یکی از بند‌های کیفرخواست آمده‌است که نجفی به قتل عمد اعتراف و انگیزه را اختلافات خانوادگی اعلام کرده‌است، اما وی هیچ‌گاه به قتل عمد اعتراف نکرده است. یکی دیگر از ایراد‌های دادسرا این است که نسبت به شلیک گلوله مستقیم یا غیر‌مستقیم ورود نکرده است. طبق اظهارات کارشناس اسلحه، محل اصابت سه‌گلوله بوده‌است و این نشان می‌دهد نجفی تعادل نداشته است. موضوع دیگری که کارشناس اسلحه تأیید کرد، این است که ورود گلوله به قفسه سینه غیرمستقیم است و در این پرونده هم پزشکی قانونی و فیزیک جنایی اعلام کرده‌اند ورود گلوله به قفسه سینه بیضوی شکل است. از سویی آزمایش گاز باروت روی مقتول مثبت بوده‌است که نشان می‌دهد زمان شلیک دست مقتول به سلاح نزدیک و او اسلحه را در زمان شلیک گرفته بوده‌است.»

درباره کارشناس اسلحه
وکیل نجفی گفت: «در این پرونده نباید نظر یک کارشناس از اول تا انتها مورد اظهار نظر باشد. شلیک غیر‌ارادی گلوله، پرونده را در زمره قتل‌های غیر‌عمد قرار می‌دهد. در خصوص شلیک گلوله به مرحومه فرضیه سوم را با ادله علمی می‌گویم که این گلوله به سقف یا کاشی دیوار اصابت کرده‌است، سپس کمانه و از بالا به طور کج به قفسه سینه خورده و بعد در پهلو نشسته است.» گودرزی ادامه داد: «در خصوص شرایط دفرمه گلوله پزشک اعلام کرده‌است که انتظار نیست گلوله دفرمه شده باشد؛ چراکه از بافت نرم بدن عبور کرده‌است پس گلوله کجا دفرمه شده است؟ گلوله نیز کالیبر ۹‌میلیمتری است که از محکمترین گلوله‌هاست و قطعاً گلوله به دیوار برخورد کرده، سپس کمانه شده و به قفسه سینه خورده است. بنابراین از دادگاه درخواست می‌کنم ابتدا این موضوع به کمیسیون پزشکی ارجاع شود تا مشخص شود که اصابت گلوله به بدن باعث دفرمه شدن آن شده است یا نه؟ دیگر اینکه از کارشناسان اسلحه خواسته شود تحلیل و بررسی کنند گلوله چگونه دفرمه شده است؟» سپس قاضی کشکولی گفت: «در خصوص مطالبی که بیان کردید ایرادات و ابهامات در قالب اماره قضایی (اوضاع و احوالی که به نظر قاضی دلیل بر امری شناخته شود) قابل بررسی هستند. در این مرحله از رسیدگی از آقای نجفی در خصوص این ابهامات سؤالاتی خواهیم داشت.»

نجفی پاسخ ابهام‌های وکیلش را داد
قاضی: شب قبل از ساعت‌۱۲ تا صبح که واقعه قتل اتفاق می‌افتد و تا ساعت‌۱۲:۴۰ که از ساختمان خارج شدید غیر از شما چه افرادی در منزل حضور داشتند؟
نجفی: هیچ کس
قاضی: آیا اسلحه دیگری داشتید؟
نجفی: خیر
قاضی: در نحوه استفاده از سلاح چند روایت از شما وجود دارد. یکی اینکه از زمانی که آن را از کمد برداشتید تا ورود شما به حمام، روایت دیگر اینکه گفتید اسلحه مسلح نبود بعد وارد حمام شدید مسلح کردید، روایت دیگر نیز گفتید که یادم نمی‌آید، روایت دیگر اینکه گفتید بله از قبل مسلح بود. در خصوص این اختلاف‌نظر‌ها توضیح دهید؟
نجفی: در آن شرایط که وارد حمام شدم مطمئن نیستم، اما الان که فکر می‌کنم اسلحه مسلح بود.
قاضی: وکیل شما می‌گوید ۹‌گلوله بوده که شلیک شده است. زمان استفاده از اسلحه چند گلوله شلیک شد؟
نجفی: همان پنج‌گلوله بود و هشت‌گلوله در خشاب باقی مانده بود.
قاضی: در جلسه قبلی گفتید سه‌گلوله شلیک و گلوله چهارم به او اصابت کرده‌است و او با دو دست، دست شما را گرفته بود؟
نجفی: بله، او دست‌هایش را روی شانه‌هایم گذاشته بود، گلوله اول شلیک شد بعد با دو دست دستم را گرفت که بقیه تیر‌ها شلیک شد.
قاضی: چه زمان متوجه شدید دستش گلوله خورده است؟
نجفی: اصلاً متوجه نشدم تا اینکه در بازپرسی گفتند.
قاضی: یکی از ابهامات وکیل که ادعا داشته انجام نشده است آزمایش و تطبیق خون در کف حمام است. آیا این خون از بدن شما یا بدن مرحومه بود؟
نجفی: خون مرحومه بود.
قاضی: چرا بدن شما خونی شده بود؟
نجفی: خودم متوجه نشدم شاید وقتی کنارش نشسته بودم بدن من خونی شده بود.
قاضی: بعد از اینکه مرحومه به وان سقوط کرد اسلحه را کجا گذاشتید؟
نجفی: جلوی وان روی کمد
قاضی: خشاب اسلحه چند تیر می‌خورد؟
نجفی: فکر می‌کنم ۱۳ تیر.
قاضی: غیر از این هم گلوله داشتید؟
نجفی: خیر.
قاضی: دکمه‌های پیدا شده در سالن متعلق به شماست؟
نجفی: فقط یک دکمه از آستین پیراهن من افتاد.

حرف‌های عوامل بررسی صحنه جرم
سپس قاضی کشکولی از سرگرد عزتی‌راد و سرگرد خانم اسماعیلی خواست در جایگاه حاضر شوند. در این هنگام فیلم بازسازی صحنه جرم در دادگاه پخش شد.
سپس قاضی کشکولی خطاب به سرگرد عزتی‌راد گفت: درباره ابهامات، نحوه شلیک گلوله، زاویه و شیب بر اساس دلایل علمی توضیح دهید؟
سرگرد عزتی راد گفت: «درگیری مرحومه و متهم برای ما محرز است و تیراندازی متهم بی‌هدف بوده و دقیق نبوده است. در خصوص اظهارات وکیل متهم باید بگویم، این سلاح ۱۵‌تیر می‌خورد، آثار روی سینه غیر‌مستقیم و مرحومه نیم‌خیز بوده و از بالا شلیک شده است. درباره فاصله یک تا پنج‌متری اظهار نظر کلی کرده‌ایم. بنابراین دو فرضیه در نظر گرفتیم، اول شلیک یک گلوله به کف دست، دوم خروج از دست و ورود به سینه است. روز اول گفتیم تیرِ مستقیم به کمد بوده‌است، الان اصلاح می‌کنم تیرِ مستقیم به سینه مرحومه اصابت کرده است.»
سپس به دستور قاضی، وکیل نجفی در مجاورت سرگرد عزتی‌راد قرار گرفت و سرگرد توضیح داد: «این اسلحه ۱۵ گلوله ظرفیت دارد. این پنج‌پوکه، پوکه‌هایی است که از داخل حمام پیدا شده‌است. در اینجا تعدادی روکش گلوله و سرب گلوله تجزیه شده‌است، نیز وجود دارد که باید به جای خیلی سفتی خورده باشد، لذا به دیوار خورده‌اند. ما اظهار‌نظر کردیم که پس از دیوار نیز به سقف خورده که آثار گچ را می‌توان روی آن دید. یک گلوله داریم که از بدن متوفی خارج شده و دفرمه است.
قاضی: گلوله به بدن مقتوله برخورد کرده یا به دیوار دفرمه شده است؟
سرگرد عزتی‌راد: نظر شخصی من این است که گلوله از دست خارج و وارد بدن مقتوله شده‌است، اما می‌تواند به دیوار نیز اصابت کرده باشد. بنابراین باید هیئتی از کارشناسان سلاح و پزشکی قانونی در این خصوص مشورت کنند تا به یک نتیجه کلی برسند.
قاضی: پس در این صورت فرضیه دوم شما رد می‌شود؟
سرگرد عزتی راد: این گلوله سالم وارد بدن شده اینکه به چه علت کج شده است، نظر من همان بدن است.
قاضی: فاصله گلوله شلیک شده چه میزان بوده است؟
سرگرد عزتی راد: سوراخ ایجاد شده در کف دست کاملاً مدور است و اگر زیر ۱۰ سانت بود در بررسی جسد دودزدگی نیز داشتیم، اما چنین چیزی وجود نداشت.
قاضی: یعنی گلوله پنجم از فاصله ۱۰ سانت تا ۳۰‌سانت شلیک شده‌است؟
سرگرد عزتی راد: فاصله سلاح تا مقتول کمتر از ۳۰ سانت بوده‌است و فاصله مقتول با آقای نجفی با احتساب طول دستان وی همان یک‌متر می‌شود و فاصله ضارب تا مقتول حدود یک‌متر بوده، اما، چون کشمکش بوده‌است، نمی‌توان فاصله دقیقی را تعیین کرد ضمن اینکه دست وی (نجفی) کاملاً گرفته شده بود.

سؤالات قاضی از نجفی
قاضی: آیا در طی این کشمکش‌ها مقتول اسلحه را گرفته بود تا حمله ور شود؟
نجفی: خیر، فرض سرگرد عزتی راد این است مرحومه نیم خیز شده و از بالا شلیک انجام شده‌است، اما این درست نیست؛ چراکه مطمئن هستم که وی ایستاده بود، به همین خاطر زمانی که گلوله به بدن وی خورد، دست مرا رها کرد و روی وان افتاد. از طرف دیگر گلوله پنجم زمانی شلیک شد که فاصله ما بیشتر شده بود و این موضوع که من دستم را برای شلیک دراز کردم درست نیست؛ چراکه بدن وی به من چسبیده بود.»
قاضی: موقعی که دست شما را گرفته بود حالت تدافعی داشت یا تهاجمی؟
نجفی: غیر عادی بود.

دفاعیات وکیل نجفی
وی در آخرین دفاعش گفت: «از ریاست دادگاه خواهش می‌کنم از سرگرد عزتی راد سؤال فرمایید اظهارات پزشک در خصوص شلیک ناخودآگاهانه و غیر ارادی تطبیق دارد یا خیر؟
قاضی: این اظهار نظر قضایی است و کارشناسی نیست.
وکیل نجفی: این گلوله به جسم بسیار سخت خورده‌است، کف دست زنان نازک است.
قاضی: این بحث اظهار نظر قضایی می‌خواهد نیازی هم ندارد.
وکیل نجفی: این پرونده از دو منظر اظهار نظر می‌طلبد، یکی اینکه اقرار بر ارتکاب قتل عمدی نیست و اقرار به شلیک غیر‌ارادی گلوله هم نمی‌تواند برای ارتکاب قتل عمد کافی باشد.
قاضی: این موارد در کتاب قانون هم وجود دارد و اینکه شما می‌خواهید هیئت قضایی اظهارنظر ماهوی کند در شأن شما نیست، بلکه در شأن دادگاه است. قاضی کشکولی در ادامه گفت: «هیئت قضایی خود را برای کارشناسی، بی‌نیاز می‌داند و مطلبی نیست که بخواهیم دادرسی را ادامه بدهیم و به نواقص بپردازیم. تمام موارد به دقت بررسی شده و به نظر من ابهامات مرتفع شده است.»

حرف‌های پسر مقتول
بعد از دفاعیات گودرزی، مهیار صفری به دستور ریاست دادگاه در خصوص تعداد دکمه‌های کشف شده در جایگاه ایستاد و به سؤالات ریاست دادگاه پاسخ داد.
قاضی: تعداد دکمه‌هایی که در سالن کشف شده بود ناشی از چه بود؟
مهیار: آن لحظه به خاطر شوک عصبی پیراهنم را پاره کردم. {مهیار پیراهن را به دادگاه نشان داد}
قاضی: در صحنه چاقو برداشته بودید آیا صحت دارد؟
مهیار: از شوک عصبی چاقو برداشتم، ولی آقای آقازاده آنرا گرفت.

آخرین دفاع نجفی
در پایان محمد علی نجفی برای آخرین دفاع در جایگاه ایستاد و بعد از تفهیم اتهاماتش گفت: «هدف اصلی از اظهاراتم کمک به کشف حقیقت بود. تقصیر خود را تا حدی که انجام داده‌ام، می‌پذیرم و به خدا پناه می‌برم.» وی در ادامه گفت: «موارد را تیتروار بیان می‌کنم. من از گزارشی که توسط کارشناس اسلحه تهیه شده بود اطلاعی نداشتم و اظهاراتم نشان می‌دهد حقیقت را گفته‌ام. زمانی که وارد حمام شدم، هیچکدام از شلیک‌ها به اراده و قصد شلیک انجام نشد. شلیک چهار تیر به در و دیوار و سقف نشان می‌دهد حالت غیرمتعادلی داشتم. خواهشمندم همان طور که کارشناس اسلحه درخواست تشکیل هیئت بررسی اسلحه را داده‌است، این موضوع مورد توجه قرار گیرد. قصد قبلی برای شلیک و قتل نداشتم و همه شواهد نیز این مطلب را تأکید می‌کند. اگر قصد قتل داشتم، راه‌هایی وجود داشت که خود را پنهان کنم. این حادثه ناشی از بی‌ارادگی و جنون آنی و خشم فراوان بود.»
نجفی در خصوص نداشتن مجوز اسلحه گفت: «از سال‌۶۰ این اسلحه را داشتم و در سال ۷۷ مجوز اسلحه تمدید شده بود و گمان می‌کردم مجوز‌ها ۱۰‌ساله است. هیچ‌گاه این اسلحه در دسترس نبود، چه در منزل همسر اولم و چه در خانه همسر دومم. شب حادثه به دلیل جابه‌جایی در دسترس بود که قبلاً توضیح دادم.»
وی در پایان از درگاه خداوند و خانواده اولیای‌دم درخواست بخشش کرد. در آخر قاضی ختم رسیدگی را اعلام کرد و گفت: «در مهلت قانونی حکم صادر می‌شود.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار